Skaitymo metai - Naujienos:Vilnius literatūros miestas kviečia sugrįžti!

Naujienos

2023-08-25
Vilnius literatūros miestas kviečia sugrįžti!

Renginys Vilniaus literatų namuose. Mindaugo Mikulėno nuotr.


Vilnius, tapęs UNESCO literatūros miestu, aktyviai įsijungė į 42 pasaulio literatūros miestų tinklą: praėjusių metų lapkritį atsivėrusius Vilniaus literatų namus pamėgo ne tik literatūros žmonės: jie tapo visos kultūros bendruomenės susibūrimų, susitikimų, darbo vieta.

Po trumpos vasariškos ramybės kviečiama grįžti į Vilniaus literatų namus nuo rugsėjo 9 dienos: tądien vilniečius ir miesto svečius pasitiks Šv. Jono gatvės šventė.

Patirti gatvės istorijas

Pirmą kartą vyksiančioje gatvės šventėje kviečiama dalyvauti ekskursijose, žaidimuose, susipažinti su gatvės istorija, jos gyventojais. Nuo 10 iki 18 val. organizatoriai siūlys ekskursijas gatvėje su gide Margarita Gaubyte, pasakojimus Vilniaus literatų namuose su gide ir rašytoja Rūta Norkūne, pasivaikščiojimus Šv. Jonų bažnyčioje ir varpinėje su Vilniaus universiteto muziejaus edukatoriais. Kvies patirti istorijas ir klausytis poezijos apie Vilnių, pažaisti protų mūšyje su rašytoju Justinu Žilinsku, bus diskutuojama su istorikais apie istorinį gatvės ir bažnyčios pavadinimą. Tikimasi, jog gyventojai šventę pamėgs ir ilgainiui ji taps viso miesto gatvių festivaliu.

Išgirsti jaunimą

Vasarą Vilniaus literatų namuose įvyko stovykla rašančiam jaunimui. Stovyklos rezultatas – jų pačių sukurta knyga, kuri bus pristatyta 2024 metų Vilniaus knygų mugėje.

Nuo rugsėjo rašančius moksleivius susitikti Literatų namuose organizatoriai kvies dažniau – net kartą per savaitę. Rašytojas Rimantas Kmita, Vilniaus universitete dėstantis kūrybinį rašymą, yra pasiruošęs dalytis savo kūrybine patirtimi ir atsakyti į rašančiam jaunimui kylančius klausimus. Kaip sukurti įsimenamą charakterį? Kaip parašyti gerą dialogą? Kaip rasti savo stilių? Kaip publikuoti savo tekstą? Tai puiki proga patobulinti rašymo įgūdžius, gauti vertingų patarimų ir įžvalgų, susirasti bendraminčių.

„Vilnius, UNESCO literatūros miestas“ jau pavasarį prisijungė prie projekto „Vilnius yra mokykla“ ir šiemet vėl kvies mokytojus literatūros pamokas savo mokiniams organizuoti Vilniaus literatų namuose. Gruodžio mėnesį mokyklas kvies jungtis prie projekto „Poezijos gniūžtė“, kurį sumanė Vilniaus „Diemedžio“ mokykla. Ši iniciatyva bus pristatyta ir kitiems literatūros miestams visame pasaulyje.

Vilniaus literatų namuose laukiama ir pačių mažiausių – esamų ir būsimų – skaitytojų. Vaikų kampelyje jie ras knygų ne tik lietuvių, bet ir lenkų, ukrainiečių, prancūzų, latvių, anglų kalbomis. O kartą per mėnesį šeimas su mažyliais kviesime į „Knygų starto“ valandėlę. Ši programa skatina skaityti naujagimiams nuo pirmųjų gyvenimo dienų. Pasidalysime patarimais, nuo ko pradėti, ką daryti ir ko nedaryti.

Jau įprasti ir nauji susitikimai

Nuo metų pradžios vykstantys renginiai „Kelio pradžia“, organizuojami drauge su Lietuvos PEN centru, suteikia progą susipažinti su jau gerai pažįstamų rašytojų kūrybinio kelio pradžia. Skaitomi pirmieji kūriniai, vartomos pirmosios knygos. Nuo spalio mėnesio šie susitikimai sugrįš.

Vilniaus literatų namai duris atvėrė praėjusių metų lapkričio 17 dieną. Šiemet lapkričio 17 rezervuokite visos dienos pasimatymams ir pirmųjų metų aptarimui. O lapkričio 15 dieną į Vilniaus literatų namus persikelia Vaikų literatūros industrijos dienos, renginyje vakare bus kalbama apie literatūrinius žurnalus vaikams.

Vienas naujausių sumanymų – pokalbiai „Aš esu Vilnius“. Juose du vilniečiai pasakos apie savo miesto patirtis, dalysis įžvalgomis ir savo nuotraukomis. Įdomiausia šiuose susitikimuose, jog pokalbininkai bus nebūtinai visiems gerai pažįstami. Čia sutiksite vilniečių, kurie galbūt yra jūsų kaimynai, draugai – mokytojų, medikų, aktyvistų, studentų, senjorų. Šie renginiai nuo rugsėjo 20 dienos vyks kas antrą ketvirtadienį.

Grįžta ir susitikimai su Vilniaus literatų namų knygų klubu – tai poetės Giedrės Kazlauskaitės vedami susitikimai-pokalbiai apie perskaitytą knygą, o kartu ir pasimatymai su knygos autore ar autoriumi. Kartą per mėnesį vyks ir logoterapijos susitikimai.

Didesnis tarptautiškumas

Šiemet Vilniaus literatų namai jungiasi prie plataus literatūros miestų rezidencijų tinklo. Nuo rugpjūčio pabaigos Vilniuje gyvens net keturi užsienio rašytojai: Wu Ming-yi iš Taivano, Dawid Mateusz iš Krokuvos, Tamara Duda iš Lvivo ir Suzanne Reid iš Noridžo. Jie visi lankysis ir Vilniaus literatų namuose, kuriuose kalbėsimės apie jų kūrybą, apie tai, kaip jie mato Vilnių.

Praėję nepilni metai įrodė, jog Vilniaus miesto literatūrinis gyvenimas įdomus ne tik vietiniams, bet ir svečiams – iš Lietuvos miestų ir iš kitų šalių. Todėl nuo šio rugsėjo poetiniai atvirukai bei literatūrinis žemėlapis bus randami lietuvių ir anglų kalbomis.

Ukrainietiški ženklai organizatoriams svarbūs nuo pirmų veiklos dienų, tad rugsėjį pakvies į literatūros mėnraščio „Metai“ ukrainietiško numerio pristatymą, o visus „Jauno miesto skaitymų“ žurnalo tekstus lietuvių, ukrainiečių ir anglų kalbomis rasite interneto svetainėje. Taip pat pasidalys interviu su Vilniuje gyvenančia ir apie kultūrinį Ukrainos paveldą pasakojančia rašytoja Polina Soromakha.

Vilniaus literatų namai jungsis prie tarptautinių iniciatyvų, tad pakvies kūrėjus ir vėl siųsti savo įrašus „Slamovizijos“ konkursui, be to, šiemet ir patys pasiūlys kitiems literatūros miestams jungtis prie Vilniuje organizuojamų veiklų.

Vilniaus literatų namai kviečia sekti interneto svetainėje, feisbuko ir Instagramo platformose, bei laukia renginiuose Šv. Jono g. 11.

Programą įgyvendina