Skaitymo metai - Naujienos:Dominyko Urbo premija paskirta vertėjai Olgai Lempertaitei, „Auksinė lupa“ – redaktorei Aldonai Baliulienei

Naujienos

2013-04-29
Dominyko Urbo premija paskirta vertėjai Olgai Lempertaitei, „Auksinė lupa“ – redaktorei Aldonai Baliulienei


Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga 2013 metų Dominyko Urbo premiją skyrė vertėjai Olgai Lempertaitei už sėkmingą vertimo debiutą – pagirtiną Etgaro Kereto knygos „Ilgintis Kisindžerio“ („Baltų lankų“ leidyba, 2012) vertimą iš hebrajų į lietuvių kalbą.

„O. Lempertaitei puikiai pavyko perteikti šiuolaikinio Izraelio jaunimo kasdienę, žargonu atmieštą kalbą, kuria šneka dauguma E. Kereto personažų, todėl galima teigti, kad E. Kereto apsakymų rinkinio „Ilgintis Kisindžerio“ veikėjai su lietuvių skaitytoju bendrauja tokia pat kalba, tuo autentišku rašytojo stiliumi, kuriuo jis prabyla gimtąja – hebrajų – kalba. Tai neabejotinas vertėjos nuopelnas. Džiugu ir tai, kad mūsų grožinės literatūros vertimų padangėje suplasnojo pirmoji kregždė – pirmasis vertimas iš dabartinės hebrajų į lietuvių kalbą“, – teigia premiją skyrusios Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos atstovai.

O. Lempertaitė (g. 1986 m. liepos 18 d.) Vilniaus universitete baigė lenkų filologijos studijas, hebrajų kalbos įgūdžius tobulino įvairiuose institutuose ir stovyklose, 2004-2005 m. dabartinę hebrajų kalbą studijavo Maskvos valstybiniame universitete.

Dabar gyvena Jeruzalėje, Izraelyje, dirba „Yad Vashem“ – Holokausto tyrimų centre. Be E. Kereto knygos „Ilgintis Kisindžerio“, O. Lempertaitė į lietuvių kalbą yra išvertusi Arto Spiegelmano komiksą „Maus“ (kartu su kita vertėja, leidykla „Kitos knygos“, 2012), Mordechajaus Zalkino studiją „Naujos Lietuvos žydų istorijos perspektyvos“ („Žara“, 2009), Andy Robino ir Greggo Kaveto humoristinę knygą „Neapsijuok“ („Alma littera“, 2006); į anglų kalbą – Arkadijaus Gotesmano pjesę „Dievo žmogaus istorija“.

Žymaus vertėjo, redaktoriaus ir kalbininko Dominyko Urbo premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga. Premija skiriama vertėjui debiutantui už per pastaruosius trejetą metų publikuotą profesionalų pirmą arba antrą grožinės ar humanitarinės literatūros kūrinio vertimą į lietuvių kalbą. Premijos tikslas – įvertinti ir skatinti pradedančiuosius literatūros vertėjus bei sudaryti prielaidas lengviau integruotis į Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir tapti aktyviais meno kūrėjais. Premija teikiama kasmet balandžio mėnesį, minint D. Urbo gimimo metines.

Premijos laureatais anksčiau yra tapę: Goda Bulybenko (2012 m.), Paulius Garbačiauskas (2011 m.), Veronika Adamonytė ir Ieva Mažeikaitė (2010 m.), Emilija Ferdmanaitė (2009 m.) ir Erika Sabaliauskaitė (2008 m.).

Dominyko Urbo premija teikiama kartu su „Vagos“ leidyklos ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos įsteigta redaktoriaus premija „Auksinė lupa“. Ši premija 2013 m. paskirta redaktorei Aldonai Baliulienei už „ne vieną šimtą talentingai suredaguotų originaliosios ir verstinės prozos ir poezijos knygų, profesionalumą, derantį su tolerantiškumu ir plačiu požiūriu į kalbos reiškinius, aukštą literatūrinę kultūrą, pagarbą autoriams ir vertėjams“.

A. Baliulienė gimė 1937 m. sausio 30 d. Tvaskučių kaime, buvusioje Tauragės apskrityje. 1959 m. baigusi lituanistikos studijas Vilniaus universitete, dirbo „Valstiečių laikraštyje“ korektore, vėliau vertėja, 1964-1968 m. „Pergalės“ žurnalo redakcijoje stiliste-korektore, 1968-1993 m. „Vagos“ leidyklos redaktore (Originaliosios literatūros, Verstinės literatūros, o nuo 1985 m. „Pasaulinės literatūros bibliotekos“ redakcijose), 1993-1994 m. „Proskynos“ žurnalo redakcijoje.

2008 m. įsteigta  „Auksinė lupa“ skiriama grožinės ir humanitarinės literatūros redaktoriui už viso gyvenimo darbą: profesionalų redagavimą, vertėjų ir redaktorių ugdymą. Premijos tikslas – pagerbti redaktorius, įvertinant jų nuopelnus literatūros kūrinio kelyje nuo autoriaus ir vertėjo iki spausdintos knygos.

Leidykla „Vaga“ premijos laureatui skiria skulptūrėlę (skulptorius Viktoras Tunkevičius), pavadintą „Auksinė lupa“, simbolizuojančią kruopštų redaktoriaus darbą.

Šiemet „Auksinė lupa“ bus teikiama jau šeštąjį kartą. Anksčiau premiją yra pelnę redaktoriai Antanas Rybelis (2012 m.), Petras Kimbrys (2011 m.), Bronė Balčienė (2010 m.), Sigita Papečkienė (2009 m.) ir Donata Linčiuvienė (2008 m.).

Programą įgyvendina