Skaitymo metai - Naujienos:„Pakeleivingų stotys“ – Kupiškyje

Naujienos

2020-01-21
„Pakeleivingų stotys“ – Kupiškyje

 


Artėjant pusiaužiemiui, įpusėjo ir Metų knygos rinkimų kampanija, vykstanti jau penkioliktą kartą ir kaskart pasiūlanti skaitytojams po keliolika lietuvių autorių įvairaus žanro ir tematikos kūrinių, pretenduojančių į Metų knygos titulą.

Sausio 16 dieną Kupiškio viešosios bibliotekos lankytojai turėjo nedažnai pasitaikančią progą susitikti su vienu iš nominuojamųjų knygų autoriumi – prozininku, poetu ir vertėju, A. Vaičiulaičio bei J. Kunčino literatūrinių premijų laureatu Vidu Morkūnu, pristačiusiu savo trumposios prozos knygą „Pakeleivingų stotys“. Apimtimi nedidelė, tačiau įdomios struktūros, sudėliota kaip žmonių gyvenimų situacijų mozaika, ji nelengvai skaitoma, reikalaujanti atidumo ir susimąstymo.

 


Rašytojas prisipažino, kad ši knyga „pasirašė“ per pusantrų metų ir tai yra duoklė žmonėms, kurie buvo netoli arba gyvenime jis su jais prasilenkė, taigi – pakeleivingi. Pasak kūrėjo, kiekvieno žmogaus gyvenimas nušvinta įvairiomis spalvomis, o rašytojas tuos gyvenimus „apdoroja“ literatūriškai, kad tekstas suskambėtų. Vidui Morkūnui svarbi mirties tema ir šiuose trumpuose tekstuose jos daug, kaip daug ir sudėtingo ar net tragiško likimo personažų, patekusių į nepavydėtinas padėtis, apniktų įvairių bėdų, ydų, nelaimių. Kūrybinis mechanizmas rašytojui lengviau įsijungiąs, susidūrus su vadinamaisiais paribio žmonėmis.

Įdomu buvo išgirsti rašytojo paaiškinimą apie teksto suskirstymą į keliolika kategorijų (gyvenimo stotelių?) – beginkliai, bevardžiai, bedaliai, turtingieji, ankstybieji ir kt., o tos kategorijos išskleistos per visą knygą. Pats autorius perskaitė keletą tokių tekstų, įamžinusių skaudžius likimus.
 


V. Morkūnas mūsų auditorijai buvo mažai pažįstamas, todėl svarbu buvo išgirsti jo paties kaip kūrėjo prisistatymą: pasakojimą apie pirmuosius literatūrinius bandymus dar besimokant Naujojoje Akmenėje, tolesnį kūrybos kelią, sužinoti apie kūrybos principus ir metodus, stilistines priemones.

Svečias išreiškė ir savo nuomonę apie pristatytas balsavimui suaugusiųjų prozos penketuko knygas, nurodydamas jų stipriąsias ir silpnesnes puses, įvardijo jam įdomiausius lietuvių bei užsienio literatūros autorius: D. Kalinauskaitę, V. Papievį, S. Šaltenį, J. Cortazar, J. Borges ir kt.

Vidas Morkūnas yra išleidęs tris prozos ir vieną eilėraščių knygą, taip pat nemažai jo tekstų publikuota kultūrinėje spaudoje, o vertimų sąrašas žymiai ilgesnis. Svečias rekomendavo paskaityti savo verstus kūrinius: T. Konwicki  „Meilės įvykių kroniką“, kuri bus pristatyta knygų mugėje, taip pat T. Obrecht „Tigro žmoną“, V. Ratner „Banjano šešėly“ bei keletą kitų.

Renginio dalyviai susipažino su dar viena įdomia knyga, o bibliotekai „Pakeleivingų stotyse“ bei „Reportaže iš kiaušinio“ autorius paliko po autografą.

Janina Širvinskienė 

Programą įgyvendina