Skaitymo metai - Projekto „Knygų startas“ pradžia Lietuvoje

Perskaitytų knygų matuoklis

Aš savo vaikui
jau perskaičiau

arrow left
0
arrow right
fiksuoti

Tėvai savo vaikams
jau perskaitė

0
knygos

Projekto „Knygų startas“ pradžia Lietuvoje

2021-11-24

Pasaulyje vis labiau suvokiant ir įsisąmoninant ankstyvojo skaitymo reikšmę ir naudą, vis daugiau dėmesio skiriant skaitymui šeimose ir gausėjant ankstyvajam skaitymui skatinti skirtų programų ir projektų, Lietuva pirmus žingsnius šioje srityje žengė visai neseniai. Nors privačių iniciatyvų ir bandymų būta, o gerosios patirties galima pasimokyti iš beveik visų kaimyninių šalių, tokia programa įmanoma tik tada, kai valstybiniu lygmeniu susitariama dėl jos svarbos ir finansavimo.

Toks susitarimas buvo priimtas 2018 m. rudenį, kai Lietuvos Respublikos kultūros bei švietimo ir mokslo ministrės pasirašė įsakymą „Dėl Skaitymo skatinimo 2019–2024 metų programos ir skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano patvirtinimo“ (su dokumentu galima susipažinti čia).

Specialistų atliktoje situacijos analizėje apibendrinami įvairių tyrimų duomenys patvirtina, kad reguliarus skaitymas stimuliuoja mažų vaikų smegenų vystymąsi, stiprina tėvų ir vaiko ryšį, be to, ugdo kalbą, socialinius ir emocinius įgūdžius. Neurologiniai tyrimai atskleidė, kad skaitymas ir panašios veiklos sumažina protinę negalią turinčių pacientų kognityvinių sutrikimų normą, gerina smegenų veiklą, mažina stresą ir nežinomybės baimę. Skaitymas savo malonumui padeda ugdyti empatiją, gerina savęs ir kitų supratimą, tarpusavio santykius, bendruomeniškumą, socialinę įtrauktį, gali sumažinti depresijos simptomus ir pagerinti savijautą. Todėl skaitymas nuo pat pirmųjų dienų yra esminis veiksnys ugdant sveiką, pilietišką, brandžią asmenybę. (Daugiau apie ankstyvąjį skaitymą, jo svarbą ir naudą rasite rubrikoje „Apie ankstyvąjį skaitymą“.)

Viena programos priemonėms įgyvendinti skirtų veiklų ir yra ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas „Knygų startas“. Jį sudaro kelios stadijos. Per pirmą atlikta užsienio šalių gerosios patirties analizė ir sukurtas Lietuvai tinkamiausias veiklų modelis. Antroje stadijoje sukurtas priemonių komplektas – lauknešėlis, kurį gauna naujagimio susilaukusios šeimos. Trečioje stadijoje šie lauknešėliai buvo dalijami atitinkamo regiono šeimoms. Atliktos veiklos buvo analizuojamos, vertinamos ir, atsižvelgiant į vertinimo rezultatus bei visuomenės nuomonę, veiklų modelis atnaujintas. Nuo 2021 m. lapkričio 29 d. lauknešėlis dovanojamas visiems Lietuvos naujagimiams visuose Lietuvos ligoninių gimdymo skyriuose.

Projektas „Knygų startas“ turi savo simboliką ir ji yra neatsitiktinė: projekto simboliu pasirinkta pupelė primena ką tik gimusį kūdikį, taip pat ji simbolizuoja augimą, kuris, projekto sumanytojų ir organizatorių nuomone, turi būti neatsiejamas nuo skaitymo. Tik tada, kaip toje lietuvių liaudies pasakoje, bus įmanoma užlipti iki pat dangaus. Projekto simbolis pupelė turi daigelį, o šis auga ir stiebiasi į viršų jam niūniuojant „aa aa pupa“ ar skaitant pirmąsias paveikslėlių knygeles. Šeimas pasieksiančiame lauknešėlyje bus galima rasti ir tokią pirmąją paveikslėlių knygą, ja tapo Indrės Zalieckienės sukurta „Kapt kapt kapt“. Ši knygelė laimėjo Pirmosios knygos konkursą, aplenkusi net 26 varžovus, tad neabejotinai verta tapti pirmąja kūdikio knyga. Kad jauna šeima, ypač pirmo vaiko susilaukusi, geriau perprastų skaitymo tokio amžiaus vaikams subtilybes, organizatoriai aprūpino juos metodiniais patarimais, įgavusiais patrauklią atvirukų formą, o kad nepasiklystų puslapiuose – smagiais skirtukais. Visa tai slepiasi spalvingose kuprinėse, papuoštose pupelės simboliu. Projekto organizatoriai tiki: kaip maža sėklytė (šiuo atveju pupelė) gali subrandinti daug gausesnį derlių, taip ir šis nedidelis lauknešėlis kūdikiui bus atspirtis tapti skaitančia, mąstančia, kūrybinga, atsakinga ir pilietiška asmenybe.Projektą įgyvendina

Informacinis partneris

Partneriai

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika