Skaitymo metai - Naujienos:Perskaityk knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių: knygų rekomendacijas pristato Ilona Ežerinytė

Naujienos

2020-07-22
Perskaityk knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių: knygų rekomendacijas pristato Ilona Ežerinytė


Viena iš projekto „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkio užduočių – perskaityti knygą, kurios autorius yra iš Šiaurės šalių. Kas tos Šiaurės šalys? Taip vadinamas Europos šiaurėje esantis regionas, į kurį patenka Danija, Islandija, Norvegija, Suomija, Švedija bei šioms šalims priklausančios, tačiau autonomiją turinčios teritorijos.

Šiaurės šalių autorių knygas, kurias rekomenduoja Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento specialistai, rasite čia.

Šįkart kelias iš sąrašo išsirinktas knygas departamento specialistai pakvietė pristatyti rašytoją Iloną Ežerinytę – knygų vaikams ir paaugliams autorę, parašiusią ne vieną įvertintą ir įvairiomis literatūros premijomis apdovanotą knygą. Autorės knygos paaugliams „Verksnių klubas“ ir „Skiriama Rivai“ „Metų knygos rinkimuose“ skaitytojų buvo išrinktos kaip geriausios knygos paaugliams.

Didesniems skaitytojams I. Ežerinytė rekomenduoja norvegų rašytojo Bjørno Sortlando romaną „Minutė tiesos. Istorija apie meilę, kelionę ir meną“. Septyniolikmetė Frida sužino, kad serga sunkia akių liga ir nusprendžia nuo visko pabėgti į Italiją, kur nori pamatyti tai, kas gražiausia pasaulyje. Florencijoje ji susitinka meno mylėtoją devyniolikmetį Jakobą ir juodu leidžiasi į savitą kelionę, kurioje vaikinas išmoko Fridą naujomis akimis žvelgti tiek į meną, tiek į save. Būtent menas suveda jaunuolius, jis juos lydi viso pasakojimo metu, tad kartu ši knyga yra tarsi savotiškas meno istorijos vadovas jaunimui. Kita paaugliams rašytojos rekomenduojama knyga – suomių autorės Emmi Itäranta romanas „Vandens skonis“, pasakojantis apie distopinėje ateityje gyvenančios Norijos Katio nuotykius saugant galbūt vienintelį pasaulyje likusį ir į valdžios rankas nepatekusį tyro vandens šaltinį.

Vaizdo įraše I. Ežerinytė siūlo perskaityti ir norvegų rašytojos Majos Lunde knygą „Sniego sesė“. Joje pasakojama apie berniuko Juliano, neseniai netekusio sesers, santykius su gedulą išgyvenančia šeima ir naują draugystę su paslaptingąja Hedviga – linksma raudonplauke, kuri kalba neužsičiaupdama ir labiau už viską mėgsta Kalėdas. Tai pasakojimas apie džiaugsmą ir liūdesį, apie tai, kad kartais netenkame tų, kuriuos labiausiai mylime, – ir kad jie visuomet lieka su mumis. Siaubo istorijų pasiilgusiems skaitytojams Ilona Ežerinytė rekomenduoja švedų rašytojos Kristinos Ohlsson romaną „Stiklo vaikai“. Tai knyga apie dvylikametę Bilę, kartu su mama persikrausčiusia į mažesnį miestelį. Naujuosiuose namuose dedasi keisti dalykai: kažkas beldžia naktimis, svyruoja šviestuvas, randasi šiurpūs užrašai. O mama Bile ir jos draugu Aladinu netiki ir teigia, kad nieko panašaus nevyksta.

Šiaurės šalių autorių parašytų paveikslėlių knygų ieškantiems Ilona Ežerinytė siūlo susipažinti su 2019 m. pasirodžiusia švedų rašytojo Martino Widmarko ir iliustruotojos Emilios Dziubak knyga „Atgijęs namas“ – tai jautri ir subtili istorija, kurioje pasakojama, kaip kaimynų berniukas vienišam ir piktam senukui Larsonui palieka prižiūrėti vazoną, iš kurio turėtų išaugti gėlė, ir taip praskaidrina senuko liūdesį. Vaizdo įraše aptariama ir kito švedų kūrėjo – Sveno Nordqvisto – paveikslėlių knyga „Petsono tortas“. Senukas Petsonas ir jo katinas Findusas per kiekvieną Finduso gimtadienį, švenčiamą bent tris kartus per metus, kepa blynų tortą. Tik šįkart prieš ruošiant šį gardėsį tenka sutaisyti dviračio padangą, surasti dirbtuvės raktą ir net pabaidyti kaimynystėje gyvenantį piktą bulių.

Vaizdo įrašą rasite čia:

https://www.youtube.com/watch?v=v8fi1dFyqeo


Serijos „Vasara su knyga“ vaizdo įrašai – puiki priemonė vaikams, tėvams ir visiems besidomintiesiems vaikų literatūra susipažinti su Lietuvos vaikų ir jaunimo rašytojais bei daugiau sužinoti apie temines knygas, kurias rekomenduoja specialistai.

Akcija „Vasara su knyga“ – Skaitymo skatinimo programos 2019–2021 metų veiksmų plano dalis.

Programą įgyvendina