Skaitymo metai - Naujienos:Justinui Marcinkevičiui įteikta Juozo Tumo-Vaižganto premija

Naujienos

2009-09-21
Justinui Marcinkevičiui įteikta Juozo Tumo-Vaižganto premija


2009 m. Juozo Tumo-Vaižganto vardo premija įteikta Justinui Marcinkevičiui, išleidusiam knygą „Pažadėtoji žemė: užrašai, pokalbiai, straipsniai, kalbos, 1988–2008“. Premija įteikta Svėdasų krašte, minint lietuvių literatūros klasiko, visuomenės veikėjo, kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto 140-ąsias gimimo metines.

Šią knygą pradeda garsioji Justino Marcinkevičiaus kalba „Pagaliau atėjo ta diena“, pasakyta jam atidarant Sajūdžio steigiamąjį suvažiavimą 1988 spalio 22 dieną, ir baigia jo mintys, kilusios minint Sajūdžio 20-metį. Taigi aprėpiama dviejų pastarųjų dešimtmečių įvykiai, kūriniai, žmonės, juos čia matome Lietuvos autoriteto minčių veidrodyje. Vyrauja Atgimimo, Sajūdžio, Nepriklausomybės atkūrimo apmąstymai, dramatiški poeto išgyvenimai dėl tolesnės įvykių raidos. Išskirtinę vietą knygoje užima dienoraštiniai užrašai „Taburetė virš galvos“ (poetas skelbia tik jų fragmentus), atsiradę po užsipuolimų dėl apysakos „Pušis, kuri juokėsi“ sukūrimo aplinkybių. „Pažadėtoji žemė“ kartu su ankstesnėmis knygomis „Dienoraštis be datų“ ir „Tekančios upės vienybė“ tartum suformuoja trilogiją.

J. Tumo-Vaižganto premija buvo įsteigta 2002 metais minint Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungos 80-metį. Kasmet ji skiriama rašytojui arba žurnalistui už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos dermę kūryboje.

Šiemet premija teikiama jau aštuntąjį kartą. Pirmuoju Vaižganto premijos laureatu 2002 m. tapo Gintautas Iešmantas, po metų ją pelnė Rimantas Vanagas už apybraižų knygą „Iš vieversių gyvenimo“, 2004 m. – Gintarė Adomaitytė už knygą „Kelio dulkės, baltos rožės: apie palaimintąjį Jurgį Matulaitį“. 2005 m. J. Tumo-Vaižganto premija buvo paskirta žurnalistui ir rašytojui Laimonui Tapinui už knygą „Prarasto laiko nebūna“, 2006 m. – literatūrologei Viktorijai Daujotytei už knygą „Žmogus ir jo kalnas: apie monsinjorą Kazimierą Vasiliauską: asmenybės fenomenologija“. 2007 metais šios premijos laureatu tapo rašytojas Jonas Mikelinskas už knygą „Kodėl yra taip, kaip yra“. Pernai tradicinė J. Tumo-Vaižganto premija buvo įteikta medikei, rašytojai, Lietuvos žurnalistų sąjungos narei Filomenai Taunytei už knygą „Kiek sveria siela“.

Programą įgyvendina