Skaitymo metai - Naujienos:Pokalbiai su akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominuotų knygų autoriais per LRT Klasiką transliuojamose laidose

Naujienos

2024-03-29
Pokalbiai su akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominuotų knygų autoriais per LRT Klasiką transliuojamose laidose

Vygaudo Juozaičio nuotr.


LRT Klasika kviečia į pažintį su akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“ nominuotais autoriais ir jų knygomis.

2024-03-29. Danutės Kalinauskaitės knyga „Baltieji prieš juoduosius“ (leidykla „Tyto alba“) pretenduoja tapti Metų knyga prozos kategorijoje. Tai Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatės debiutinis romanas. Ši knyga – tai ir nuotykinis romanas, ir šachmatų partiją primenanti atminties kova su užmarštimi, ir kinematografiška kone du šimtmečius aprėpianti žmonių ir likimų galerija. Kartu tai Lietuvos praeities paveikslas, dramatiškiausi jos momentai iki pat šių dienų. Ved. Jolanta Kryževičienė. Laidos įrašą rasite čia.

2024-03-28. Naujausias poetės, prozininkės, vertėjos Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių rinkinys „Gyvybė“ šiemet pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Lietuvos Rašytojų sąjungos leidyklos išleista eilėraščių knyga drąsiai liečia lietuvių poezijai neįprastas patirtis ir išgyvenimus – vaiko netektį, potrauminio streso sindromą, gedėjimą. Ved. Urtė Karalaitė. Laidos įrašą rasite čia.

2024-03-27. Pokalbis su lietuvių literatūros ir Antikos tyrinėtoja, vertėja iš lotynų kalbos Dalia Dilyte. Knygų paaugliams kategorijoje Metų knyga pretenduoja tapti jos knyga „Senovės Graikijos išminčiai“ (leidykla „Sofoklis“). Ved. Alma Valantinienė. Laidos įrašą rasite čia.

2024-03-26. Šįkart žvilgsnis kreipiamas į negrožinių knygų kategoriją, kurioje Metų knyga pretenduoja tapti leidyklos „Lapas“ išleista dr. Eglės Bazaraitės monografija „Kapinės už miesto, miške. Katalikų laidojimo kraštovaizdžiai XIX a. Vilniuje“. Čia autorė dekonstruoja trejų Vilniaus katalikų kapinių – Rasų, Bernardinų ir Saulės – erdvinę struktūrą, brėžia paraleles ir išryškina prieštaras su to laiko kapinėmis krikščioniškame Europos branduolyje. Monografijoje į katalikų laidojimo kraštovaizdžius žvelgiama pasitelkiant architektūrines priemones, pristatant šias miesto teritorijas kaip daugiasluoksnį erdvinį konstruktą, suformuotą istorinių bei kultūrinių kontekstų. Ved. Rasa Murauskaitė-Juškienė. Laidos įrašą rasite čia.

2024-03-25. Rašytojos Nijolės Laurinkienės ir iliustruotojos Anete Bajāre-Babčuka knyga „Saulė – dangaus karalienė“ nominuota Metų knygos rinkimuose knygų vaikams kategorijoje. Leidinyje susipina latvių ir lietuvių mitologija. Taip pat kalbama apie kiekvieną žmogų veikiančius dangaus kūnus, kurie susiję su mūsų gyvenimo ritmu: laiko, paros ir metų ciklais. Kuo panaši lietuvių ir latvių tautosaka? Kodėl saulė svarbi dabartiniam žmogui? Ved. Vesta Vitkutė. Laidos rašą rasite čia.

2024-03-24. „Skundai dėl sovietinės nomenklatūros kyšininkavimo, nepotizmo, amoralaus elgesio nebuvo vien asmeninės istorijos. Tai buvo Maskvos įrankis valdyti pažeidžiamus pareigūnus“, – teigia istorikas Saulius Grybkauskas. Jo knyga „Skundai Maskvai: slapti nomenklatūros laiškai“ dalyvauja Metų knygos rinkimuose negrožinių knygų kategorijoje. Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-23. Naujausia Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, poeto, vertėjo Tomo Venclovos eilėraščių rinktinė „Už Onos ir Bernardinų“ šiemet pretenduoja tapti Metų knyga poezijos kategorijoje. Leidyklos „Apostrofa“ išleista eilėraščių knyga talpina 31 per pastaruosius septynerius metus sukurtą eilėraštį. O kaip pastebi poetas Alfonsas Andriuškevičius, čia – „smagi epikos ir lyrikos jungtis: ir istoriška, mitologiška, panoramiška, ir – jautru, asmeniška, intymu.“ Ved. Inesa Rinkevičiūtė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-22. Šįkart pristatoma knyga, besirungianti knygų vaikams kategorijoje. Tai – Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (išleido leidykla „Misteris Pinkmanas“). Kaip papasakoti vaikams apie tragišką pokario istoriją ir partizanų kovas? Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

2024-03-21. Metų knyga prozos kategorijoje pretenduoja tapti Jurgos Tumasonytės novelių romanas „Naujagimiai“ (išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Tai – fantasmagoriška vienos šeimos istorija, pasakojama nuo XIX amžiaus įvykių iki ateities vizijų. Raganos, kalbantys numirėliai, nematomos būtybės čia išgyvena realius istorinius įvykius – aristokratų šeimų kasdienybę, karą, okupaciją, trėmimus į Sibirą ir pagaliau mokslininko eksperimento padarinius – naujos žmonių rūšies atsiradimą. Ved. Jolanta Kryževičienė. Pokalbio įrašą rasite čia.

Daugiau pokalbių su akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominuotų knygų autoriais per LRT Klasiką transliuojamose laidose rasite čia.

Programą įgyvendina