Skaitymo metai - Naujienos:Tarptautinę Bookerio premiją laimėjo vokiečių autorės knyga „Kairos“

Naujienos

2024-05-22
Tarptautinę Bookerio premiją laimėjo vokiečių autorės knyga „Kairos“

Tarptautinę Bookerio premiją laimėjo knyga „Kairos“. Nuotr. šaltinis: thebookerprizes.com


Gegužės 21 d. Londone vykusioje ceremonijoje paskelbtas 2024 m. Tarptautinės Bookerio premijos laureatas.

Premijos laureatais tapo vokiečių autorė Jenny Erpenbeck ir vertėjas Michaelas Hofmannas už grožinės literatūros knygą „Kairos“ – istoriją apie painų meilės romaną paskutiniaisiais Rytų Vokietijos gyvavimo metais.

Knyga laimėtoja išrinkta iš šešių finalininkų, atrinktų iš 149 apdovanojimui pateiktų romanų. 

J. Erpenbeck romane „Kairos“ pasakojama apie destruktyvų jaunos moters ir vyresnio vyro romaną devintojo dešimtmečio Rytų Berlyne, regis, įkūnijantį sugniuždytą Rytų Vokietijos idealizmą. Knygoje keliami sudėtingi klausimai apie laisvę, ištikimybę, meilę ir galią.

Rašytoja Jenny Erpenbeck ir vertėjas Michael Hofmann. Nuotr. šaltinis: thebookerprizes.com

Operos režisierė, dramaturgė, romanų autorė J. Erpenbeck (g. 1967 m. Rytų Berlyne) yra pirmoji vokiečių rašytoja, laimėjusi Tarptautinę Bookerio premiją.

„Tai istorija apie didelę meilę ir jos žlugimą, tačiau kartu ir visos politinės sistemos žlugimo istorija. Paprasčiau tariant: kaip tai, kas iš pradžių atrodo teisinga, gali virsti kažkuo neteisingu?“ – sako knygos autorė J. Erpenbeck.

Poetas, apžvalgininkas ir vertėjas M. Hofmannas į anglų kalbą yra išvertęs vokiečių autorių, tokių kaip Franzas Kafka, Josephas Rothas, Hansas Fallada, kūrinių. Jis yra kelių literatūrinių premijų laureatas, dėsto Floridos universitete, 2023 m. buvo išrinktas Karališkosios literatūros draugijos nariu.

Tarptautinė Bookerio premija kasmet skiriama už grožinės literatūros knygą bet kuria kalba, išverstą į anglų kalbą ir išleistą Jungtinėje Karalystėje arba Airijoje. Piniginė premija yra 50 tūkstančių svarų sterlingų, ji įteikiama knygos autoriui ir vertėjui lygiomis dalimis, taip pabrėžiant vertėjo darbo svarbą.

Programą įgyvendina