Skaitymo metai - Nacionalinio skaitymo ambasadoriaus Justino Žilinsko rekomendacija – Erri de Luca „Montedidijus“

Nacionalinio skaitymo ambasadoriaus Justino Žilinsko rekomendacija – Erri de Luca „Montedidijus“

2024-01-19

„Kad knyga įstrigtų ilgam, ji nebūtinai turi būti stora ar perdėm sudėtinga. Kartais paprastumas sužavi labiau nei ilgiausi gilūs išvedžiojimai. Taip man nutiko su Erri de Luca „Montedidijumi“.

„Montedidijui“ kaip niekam kitam tinka posakis Hominem quaero! (iš lot. „Žmogaus ieškau!“). Nes ji apie žmogų, apie žmones. Apie paslaptingą žydą batsiuvį, pramintą donu Rafanielu, ant kupros auginantį sparnus; apie meistrą Eriką, jo baldus ir „dien yr kųsnel’s“*; pagaliau – viena akimi tematantį berniuką, kurio net vardo nesužinome, jo bumerangą ir mergaitę, kuri pirmoji jam ištaria: „Tu man rūpi.“ O pats Montedidijus ir Neapolis – tai tik tufo kyšulys, kur jiems tenka gyventi – egzotiška, neįprasta, bet vis dėlto vieta, kur šalia sunkaus ir smarkiai kitokio nei mūsų gyvenimo dedasi nedideli stebuklai. Išgyvenę pragarą, bet verti dangaus – pakyla, turėję dangų, bet verti pragaro – krenta. Ir tik popierius viską atlaiko.

Tai – jau seniai išleista knyga. Lakoniška, nemanieringa, gal kiek senamadiška. Tačiau paimkite G. G. Marquezo įžvalgumą ir gyvybingumą, bet ignoruokite jo ironiją, kartais virstančią cinizmu, paimkite A. Baricco „Šilko“ subtilumą ir lakoniškumą, bet atsisakykite jo ceremonialumo, paimkite R. Granausko „Gyvenimo po klevu“ jautrumą, tik pašalinkite lietuvišką verksmingumą. Tai ir bus kažkas panašaus į „Montedidijų“ – nuoširdų, sielą ir protą apvalantį, jausti priverčiantį pasakojimą.”

* Taip vertėja Kristina Nastopkaitė verčia neapoliečių tarmę.

 

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos įgyvendinama komunikacinė kampanija „Skaitymo ambasadoriaus“ yra Nacionalinės skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, 2022–2024 m. veiksmų plano priemonė.

Projektą įgyvendina

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika