Skaitymo metai - Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS VAIKAMS

2024-03-28


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos vaikams“ nominantai.

Pavel Kulikov ir iliustruotojos Viktorijos Ežiukas knygą „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, švietimo srities projektų vadovė Rūta Lazauskaitė.

„Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ – pažintinė knyga vaikams, kurios pasakojimas prasideda vienam iš pingvinų keliaujant pradžioje ryklio, o vėliau – audrapaukščio pilve, tai skaitytojui iškart sukelia šypseną, nes nesunku suprasti, jog šie yra tiesiog laivas ir lėktuvas. Taip šmaikščiai ir nuotaikingai per visą knygą ir keliauja Lietuvos jūrų muziejaus biologo Pavel Kulikov aprašytos istorijos apie muziejuje gyvenančius pingvinus – pagrindinio knygos pasakotojo Rūko giminaičius bei draugus. Knyga kupina ne tik faktų apie pingvinus, jų gyvenimo būdą, elgesio ypatumus, bet ir smagių bei žaismingų kiekvienam iš jų muziejuje nutikusių istorijų. Pasakojimą puikiai iliustruoja Viktorija Ežiukas, kurios piešiniai papildo realias nuotraukas, ji žaismingai ir kiek sužmogintai piešia pingvinų portretus, iliustruoja jų gyvenimą.

 

Nijolės Laurinkienės ir iliustruotojos Anetės Bajarės-Babčukos knygą „Saulė – dangaus karalienė“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė prozininkė, novelistė, knygų paaugliams autorė Daina Opolskaitė.

Mokslininkės, tautosakos tyrinėtojos Nijolės Laurinkienės knyga išsamiai ir patraukliai supažindina mažąjį skaitytoją su didžiuoju dangaus šviesuliu – Saule. Autorė siekia ne tik patraukliai perteikti svarbiausias mitologijos mokslo žinias ir tyrinėjimus, bet ir sukurti vaikui vaizdingą pasakojimą, aprėpiantį kasmetę Saulės kelionę aplink Žemę, išmoningai paaaiškinant svarbiausius su ta kelione susijusius pokyčius gamtoje. Rišlūs ir herojiški pasakojimai, kuriuos puikiai papildo latvių dailininkės Anetės Bajarės-Babčukos iliustracijos, įtraukia ne tik pasakiniais motyvais. Tai ir puiki pažintinė literatūra, praversianti tėvams bei mokytojams.

 

Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki knygą „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jurė.

Kaip atrodo gyvenimas miško bunkeryje, kurio kaminas yra kelmas, o į vidų vedantis takelis – upė? Tokį gyvenimą patyrė viena drąsi mergaitė, kurios šeimą į Sibirą išvežė rusų kariai. Tykiai išlaukusi šuns būdoje ir įvykdžiusi tėčio patikėtą misiją – perduoti svarbų paketą – Magdė patenka į savo mokytojo globą ir apsigyvena partizanų bunkeryje. Greitai iš globotinės ji tampa tikra būrio nare, savo sumaniais pasiūlymais padedančia spręsti tiek kasdienius, tiek strategiškai svarbius iššūkius. Marius Marcinkevičius ir Lina Itagaki įtaigiai ir jautriai komikso pavidalu perteikia svarbią Lietuvos istorijos dėlionės dalį. Gal ne viskas čia tikra, tačiau rašyta remiantis liudininkų, laisvės kovotojų prisiminimais ir buvusios partizanų ryšininkės pasakojimu apie mergaitę, kurį laiką gyvenusią bunkeryje su partizanais.

 

Vytenės Muschick, Mariaus Marcinkevičiaus ir iliustruotojos Linos Itagaki knygą „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys vaikų literatūros tyrėjas, vertėjas doc. dr. Kęstutis Urba (komisijos pirmininkas).

Knygoje pasakojama apie iškilią, garsią, išsilavinusią Albanijos moterį – mokslininkę ichtiologę Sabihą Kasimati (1912–1951), nepaprastai mylėjusią savo tėvynę, pasiryžusią ištyrinėti gimtojo krašto žuvų pasaulį, tačiau pakliuvusią į komunistų diktatūros pančius ir sušaudytą. Sabihai tebuvo 38 metai.

Knyga susideda tarsi iš trijų klodų. Svarbiausia, žinoma, yra komikso formatu pasakojama istorija, biografija. Retkarčiais žybteli pasakos kristalai (kalbančios žuvys), tačiau vyrauja realistinis, tikrais faktais pagrįstas gyvenimo vaizdavimas. Po komikso pateikiamas dalykinis, glaustas, bet labai įtaigus rašinys apie Albaniją, apie knygos heroję, apie politinės diktatūros siaubą. Pabaigoje – nedidelis, tačiau svarbus politinių ir pilietinių sąvokų žodynėlis. Talentingi knygos kūrėjai labai gerai jaučia adresatą – vaiką. Visų jų dėka nepažįstamas ir tolimas knygoje vaizduojamas pasaulis tampa artimas, įdomus, byloja apie tauraus žmogaus meilę savo tėvynei, ugdo pilietinį sąmoningumą ir žmogišką smalsumą.

 

Inos Ogenskienės ir iliustruotojo Andriaus Seselsko knygą „Koncertas turėklui“ (išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys literatūros žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus.

„Koncertas turėklui“ – tai devyni pasakojimai, devynios istorijos, devyni susitikimai. Galbūt susiję, galbūt ne. Ne taip svarbu. Svarbiau, kad šios knygos šerdis – jaukumas. Močiutės, anūkai, įvairūs daiktai ir pastatai – visi jie turi savo išgyvenimų, kurie atsiskleidžia taupiame, grakščiame autorės sakinyje. Yra tuose įvykiuose ir prisiminimuose liūdesio, vienatvės, ilgesio, tačiau visados šalia jų – draugystė, meilė, atidumas.

Skaitant šios knygos tekstus, tarsi girdėti lėta, raminanti, nostalgiška melodija, kurią nevalingai bandai atkartoti, pritarti – ir atpažįstama, bet ir nauja. Gal dėl to į tuos tekstus telpa muzikos instrumentų, žaislų, naminių gyvūnų, augalų gyvenimai, atsirandantys visai šalia žmogaus – didelio ir mažo. Ne mažiau svarbūs, o gal net ir svarbesni, nes atmena ne vienos kartos buvimą. Ir moka apie tai papasakoti. Tiek vaikams, tiek tiems, kurie dar moka jais būti.

Visas šias istorijas gražiai papildo puikios iliustracijos. Linkiu jaukaus skaitymo.

 

***

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2024 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu, laiškus siųsdami adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akciją organizuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Akcijos partnerė – Lietuvos leidėjų asociacija. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

Akcija yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

Organizatoriai

Partneris

Informacinis partneris

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika