Skaitymo metai - Naujienos:Tarptautinę vaikų knygos dieną įteiktos IBBY Lietuvos skyriaus 2022 m. Geriausių knygų vaikams ir paaugliams premijos

Naujienos

2023-04-03
Tarptautinę vaikų knygos dieną įteiktos IBBY Lietuvos skyriaus 2022 m. Geriausių knygų vaikams ir paaugliams premijos


Tarptautinę vaikų knygos dieną, balandžio 2-ąją, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko Geriausių 2022 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonija.

IBBY Lietuvos skyriaus kasmet teikiami Geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai yra vienas svarbiausių vaikų literatūros srityje renginių. Šiais metais jie vyko 31-ąjį kartą ir yra ilgiausiai nepriklausomoje Lietuvoje egzistuojantys vaikų literatūros apdovanojimai.

„Džiaugiamės, kad apdovanojimai išlieka vienu reikšmingiausiu įvykiu Lietuvos vaikų literatūros srityje. Per tiek metų jie tapo ne tik kelrode žvaigžde ieškant gerų ir specialistų pripažintų knygų, bet ir proga padėkoti žmonėms, kurie dėl knygų ir IBBY daro svarbius ir reikšmingus darbus“, – sako IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Premijomis siekiama skatinti meniškai vertingos lietuvių grožinės vaikų literatūros leidybą, kokybiškus vertimus, iliustracijas, pažintinę literatūrą bei vaikų literatūros tyrimus, sklaidą ir skaitymo skatinimo iniciatyvas. Taip pat norima padėti pedagogams, bibliotekininkams bei tėvams orientuotis leidybos procesuose, atrasti vertingas ir tinkamas knygas. Premijuojamos knygos turi būti naujos, meniškai ir pedagogiškai vertingos, praturtinančios lietuvių vaikų literatūrą.

Premijų laureatus renka IBBY Lietuvos skyriaus valdybos nutarimu sudarytos komisijos, į kurias atrenkami vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, bibliotekininkai, iliustruotojai, kalbininkai, studentai ir kt.

IBBY Lietuvos skyrius teikia apdovanojimus už geriausias praėjusiais kalendoriniais metais išleistas knygas vaikams ir paaugliams. Šiuo metu iš viso teikiamos 8 premijos.

IBBY Lietuvos skyriaus 2022 m. Geriausių knygų vaikams ir paaugliams premijų laureatai

  • Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Justinui Žilinskui ir Ūlai Šveikauskaitei už knygą „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ (leidykla „Aukso žuvys“) – už įtraukiančią istoriją, puikiai suderinančią pažintinį turinį su permainingu, nuotykių kupinu siužetu, taip pat už vaizdo ir teksto dermę, kuri nedažna knygose, skirtose vyresniesiems paaugliams.
 
  • Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Evelinai Daciūtei ir Aušrai Kiudulaitei už paveikslėlių knygą „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ (leidykla „Alma littera“) – jautrų filosofinį pasakojimą ir vaizdu bei tekstu perteikiamas etines bei estetines vertybes.
 
  • Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Jolitai Liškevičienei – už vertybišką vaikų knygos meno refleksiją ir sklaidą.
 
  • Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta autorių kolektyvui (Rokui Bilinskui, Sigutei Chlebinskaitei, Rimantui Driežiui, Agnei Dautartaitei-Krutulei, Irmai Leščinskaitei, Leonardui Mekioniui, Antanui Skučui, Margaritai Valionytei) – už interaktyvią pažintinę knygą „Dra ta ta: Stasio Ušinsko marionečių pokalbis su lėlininku Rimantu Driežiu“ (išleido Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – už interaktyvumą, vizualumą ir skvarbų kūrybišką žvilgsnį į praeitį.
 
  • Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Nathan Gitkind ir Antanui A. Jonynui už Lea Goldberg knygos „Nuomojamas butas“ vertimą iš hebrajų kalbos (leidykla „Žalias kalnas“) – už kaimyniškai jaukų ir poetiškai sklandų sugrąžinimą prie Lietuvos kultūros turtų.
 
  • Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Gabrielei Virbickienei iš anglų kalbos išvertusiai  Sharon Cameron kūrinį „Šviesa tamsoje“ (leidykla „Alma littera“) – už žmogaus trapumo ir tvirtybės istorijos akivaizdoje perteikimą galingomis literatūrinėmis priemonėmis.
 
  • Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Ūlai Šveikauskaitei už Justino Žilinsko knygos paaugliams „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ iliustracijas (leidykla „Aukso žuvys“) – už vaizdo žanrų jungį, kinematografinį pasakojimą, teksto praplėtimą, istorinių kontekstų perteikimą stilinga vaizdine kalba.
 
  • Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Indrei Šalčiūtei už knygą „Lelijos nuodija miestą“ (leidykla „Alma littera“) – už psichologinį jautrumą, suderintą su išmoningu siužetu bei vaiko galią siekti teisingumo ir kreipti pasaulį į šviesesniąją pusę.

Programą įgyvendina