Skaitymo metai - Naujienos:Įteiktos Dominyko Urbo ir Bičiulių premijos

Naujienos

2017-05-10
Įteiktos Dominyko Urbo ir Bičiulių premijos

Gegužės 9 d. Vilniaus paveikslų galerijoje įteiktos Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos (LLVS) 2017 m. Dominyko Urbo ir Bičiulių premijos – Aistei Kučinskienei ir  Vyčiui Vidūnui.

2017 m. Dominyko Urbo premija paskirta Aistei Kučinskienei už sėkmingą vertimo debiutą – pagirtiną J. G. Vásquez knygos „Taip skamba krintantys”  (Vaga, 2016) vertimą iš ispanų kalbos, už tikslumą ir atidumą niuansams, meistrišką perėjimą iš vienos kalbos sistemos į kitą nenusižengiant kalbos dvasiai.

Juano Gabrielio Vásquezo kūrinyje „Taip skamba krintantys“ – noir atmosfera papasakota pastarųjų dešimtmečių Kolumbijos istorija. J. G. Vásquezo romano Kolumbija – ne tik grifų sparnų išraižytos Andų aukštumos, bet ir šiandieninės Bogotos urbanistinis peizažas; ne tik pončais apsitaisę, medinėmis lazdutėmis stuksenantys prieškario senjorai, bet ir ištisa narkotikų maro apimta kolumbiečių karta: dešimtmečius vykdomos „didžiosios žmogžudystės“, krintantys lėktuvai, miestą drebinančios bombos; ne tik Pablo Escobaro Medeljino kartelis, bet ir hipiškos klajonės tarp JAV, įsitraukusių į Vietnamo karą, ir Kolumbijos, įsivėlusios į kokaino karą, kuris visiems laikams pakeitė šalį. Šis romanas Lietuvos  literatūros kritikų ir apžvalgininkų nuolat minimas kaip viena geriausių ir įdomiausių 2016-ųjų verstinių knygų. Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga jį yra įtraukusi į vertingiausių 2016 m. verstinės šiuolaikinės literatūros sąrašą.

Aistė Kučinskienė gimė 1988 m. 2009 m. VU Filologijos fakultete baigė lietuvių filologijos ir ispanų kalbos studijas, 2011 m. intermedialiąsias literatūros studijas (įgijo magistro laipsnį). 2016 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos institute apsigynė daktaro disertaciją iš lietuvių literatūros istorijos („Juozo Tumo-Vaižganto epistolinis diskursas”). Pagrindinis darbas susijęs su ispanų kalba ir literatūra: nuo 2010 m. VU dėsto ispanų kalbą ir veda XVIII-XX a. Ispanijos literatūros istorijos seminarus. Taip pat yra Literatūros ir tautosakos instituto jaunesnioji mokslo darbuotoja.

Dominyko Urbo premija, 2008 m. įsteigta Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos, skiriama grožinės ir humanitarinės literatūros vertėjui už debiutą: per pastaruosius trejus metus publikuotą profesionalų, menišką pirmą arba antrą vertimą į lietuvių kalbą. Ši premija teikiama minint žymaus vertėjo, redaktoriaus ir kalbininko Dominyko Urbo gimimo metines.

Dominyko Urbo premija už sėkmingą vertimo debiutą anksčiau apdovanoti vertėjai Tomas Taškauskas, Toma Gudelytė, Julija Gulbinovič, Olga Lempertaitė, Paulius Garbačiauskas ir kiti.

2017 m. LLVS Bičiulių premija įteikta Vilniaus universiteto Orientalistikos centro lektoriui Vyčiui Vidūnui už ryškų ir kūrybišką indėlį rengiant  2016-uosius Azijos šalių literatūros metus.

Bičiulių premija skiriama asmeniui arba organizacijai, per pastaruosius metus ypač nusipelniusiems meniniam vertimui ir vertėjo profesijai. Premijos tikslas – įvertinti laureato darbą ir indėlį į literatūros vertimo meną, populiarinimą ir sklaidą. Laureatui įteikiama Arvydo Ališankos specialiai šiai progai sukurta skulptūrėlė.

Bičiulių premija teikiama Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos nuo 2007 m. Anksčiau ja apdovanoti žurnalistas Audrius Ožalas. bibliotekininkė Danutė Sipavičiūtė, poetas Gintaras Bleizgys, Lietuvos radijo Kultūros laidų redakcija, dr. Dalia Zabielaitė ir kiti.

Programą įgyvendina