Skaitymo metai - Naujienos:Apie nūdienos problemas su rašytoju M. Gailiumi Anykščių Jono Biliūno gimnazijoje

Naujienos

2020-02-04
Apie nūdienos problemas su rašytoju M. Gailiumi Anykščių Jono Biliūno gimnazijojeAkcija „Metų knygos rinkimai 2019“ į Anykščių Jono Biliūno gimnaziją atvedė knygų suaugusiesiems penketuko autorių Marijų Gailių.

Sausakimšoje gimnazijos bibliotekos skaitykloje sausio 29 dieną mokiniai ir mokytojai susirinko susipažinti su rašytoju ir jo antiutopiniu romanu „Oro“. Nesuklydome į šį susitikimą pakviesdami jauną auditoriją – jie dabarties ir ateities pasaulio veikėjai.

Rašytojas susirinkusiesiems pristatė itin jaunimo mėgstamą antiutopinio romano žanrą, paskatindamas susipažinti ir su kitų rašytojų knygomis. Susitikimo įdomumą bei poveikį iliustruoja mokinių gyvos akys bei drąsūs klausimai – „Kodėl romano pavadinimas „Oro“?, „Kaip rašomas romanas“, „Kodėl jums svarbu kalbėti apie klimato kaitą?“

M. Galius – rašytojas, žurnalistas, knygų apžvalgininkas, kuria antiutopinį romaną, piešdamas sutirštintą, niūroką, netgi apokaliptinį ateities vaizdą: unikalioji Kuršių Nerija užliejama, tinklaodės tampa neatsiejama žmogaus būties dalimi, žmonių tarpusavio santykiai – vartotojiški. Klimato kaitos tema yra svarbiausia šiame romane, bet ne vienintelė. 

Žmonių tarpusavio santykių tema romane įgauna didžiulę svarbą. Skaitytoją gąsdina romano veikėjai iš ateities – gyvena nė karto nematę jūros, beveik nekalba lietuviškai, tiki sekta, yra priklausomi nuo narkotikų, informacinių technologijų ir socialinių tinklų. Ne ką džiugesni dabarties romano veikėjai – mama nežino, kuo gyvena jos suaugę vaikai, vaikai neranda savyje atjautos ir supratimo po vyro mirties sutrikusiai mamai; ne meile grįsti jaunų žmonių santykiai neteikia saugumo ir gyvenimo džiaugsmo.

Knygoje paliečiama ir itin svarbi lietuvio tapatybės tema. Iš kur kyla mūsų nevisavertiškumas? – „stribo ir šventuolio mišinys viename“; „…čia užuolaidos storiausios, tvoros aukščiausios“; „Mes tartum kažko gėdijamės. Ar bijome. Lyg prasikaltę būtume.“

Sudėtinga struktūra, daug siužetinių linijų, net 32 personažai (vienas jų – jūra, reprezentuojanti bendrą žmonių būklę), daug aktualių temų, didelė knygos apimtis iš skaitytojo reikalauja nemažai pastangų, tačiau pastangos pasiteisina ir paskutiniame knygos ketvirtyje ateina aiškumas bei pasitenkinimas. 

Akcijoje „Metų knygos rinkimai“ Anykščių Jono Biliūno gimnazija dalyvauja daugelį metų, skatindama mokinius skaityti naujausią ir geriausią lietuvių autorių literatūrą bei supažindindama su ją kuriančiais autoriais. Žinutė, kurią siunčia skaitytojams rašytojas M. Gailius, atkreipia dėmesį į kiekvieno savivoką – klimato kaita ne tik politikų, verslininkų, bet ir kiekvieno mūsų indėlis.

R. Miškinienė,
 gimnazijos bibliotekininkė

 

Skaitymo skatinimo programos priemonę „Metų knygos rinkimai“ finansuoja Kultūros ministerija.
 

Programą įgyvendina