Skaitymo metai - Naujienos:Ievos Naginskaitės (1921–2012) kūrybos retrospektyva „Ką padarė žirklės“

Naujienos

2021-10-28
Ievos Naginskaitės (1921–2012) kūrybos retrospektyva „Ką padarė žirklės“


Spalio 28 d. Vilniuje, Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2) ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51) atidaryta dailininkės Ievos Naginskaitės (1921–2012) kūrybos retrospektyva „Ką padarė žirklės“. Retrospektyvos pristatymo renginys įvyko Dailininkų sąjungos galerijoje.

Minint Ievos Naginskaitės gimimo šimtmetį, jos kūrybai skirta retrospektyva „Ką padarė žirklės“ nurodo į dailininkės autorinę knygą vaikams, bet kartu atspindi ir visą epochą. Dailininkės kūrybinis palikimas iki šiol nebuvo plačiau rodytas, todėl parodose pristatoma ne vien jos pamėgta tapyba, bet ir knygų iliustracija, grafika, piešiniai, fotografijos, etiudai ir eskizai, paryškinamos kai kurios dailininkės biografijos detalės.

Dailininkė išgyveno visus XX a. Lietuvos istorijos virsmus: gimė 1921 m. gegužės 26 d. Vilniuje pedagogų ir Lietuvos patriotų šeimoje, užaugo ir mokyklą baigė Rokiškyje, pasirinko dailės studijas Vilniuje, tapybos mokslus baigė jau sovietiniame Dailės institute, jos meninė karjera formavosi realistinės dailės kontekste.

Baigusi tapybos studijas, dailininkė nemažai dėmesio skyrė knygų vaikams iliustravimui. Valstybinėje grožinės literatūros leidykloje nuo 1955 m. iki 1961 m. ji iliustravo 12 knygų. Daugiausia kūrė iliustracijas gamtos pažinimo temomis. Kurdama iliustracijas, ji neatsisakė savo tapybiškos prigimties: spalvoti paveikslėliai ar ranka piešti etiudai jos iliustruotose knygose primena ne grafiką, o tapybą. Žinomiausias ir išskirtinis Ievos Naginskaitės kūrinys – autorinė bežodė paveikslėlių knyga „Ką padarė žirklės“ (1961, 2018). Interaktyvioje knygoje pavaizduoti 9 gyvūnų ir 9 įvairių profesijų žmonių atvaizdai (viso 18 figūrų). Vartant pusiau perkirptus lapus galima sudėlioti 162 skirtingus personažus. Knyga gerai atspindi laikmetį ir yra išskirtinis Lietuvos 7-ojo dešimtmečio knygos vaikams pavyzdys. 2018 m. knyga buvo atrasta naujai: perleista, eksponuota Lietuvos 100-mečiui skirtoje Lietuvos dizaino parodoje „Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 1918–2018“, pristatyta tarptautinėse Bolonijos ir Vilniaus knygų mugėse, priskiriant ją Lietuvos knygų vaikams aukso fondui. „DIALLS 2020“ kultūrinio raštingumo ugdymo programa knygą įtraukė į svarbiausių bežodžių paveikslėlių knygų sąrašą.

Ievos Naginskaitės kūrybos branduolys buvo 6–8-asis dešimtmečiai, kai ji iliustravo knygas, intensyviai tapė, dalyvavo parodose. Būdama Dailininkų sąjungos nare ir siekdama išvengti oficialios dailės reikalavimų, savo kūrybai rinkosi nišines sritis ir temas – kūrė vaikų knygų iliustracijas, tapė gamtos peizažus. 1956 m. įsigijusi „Moskvičių“ (viena iš nedaugelio vairuojančių moterų Vilniuje) ir susikrovusi drobes, molbertą, dažus, keliaudavo po Lietuvą tapyti. Buvimas gamtoje jai leido atitolti nuo miesto triukšmo ir užsakomųjų darbų, tapymas gamtoje suteikdavo kūrybinio džiaugsmo ir ramaus santykio su sąžine.

Nuo 1968 m. visą dešimtmetį skyrė savo vaikystės ir jaunystės miestui Rokiškiui: kūrė dekoracijas, kostiumus ir plakatus pirmajam Lietuvoje Rokiškio liaudies teatrui. Nors truputį eksperimentavo (tapė „vaizdinius“), kūrė grafiką ir scenografiją, tačiau šios veiklos buvo tik fonas jos pomėgiui tapyti. Būdama brandaus amžiaus sulaukė ir laisvos Lietuvos trispalvės plazdėjimo ant Gedimino kalno, naujų darbų jau nebekūrė, tačiau teptuko iš rankų nepaleido, vis tobulindama senų savo kūrinių potėpius ar įvilkdama juos į naują pasporto rūbą, rengė jubiliejines savo kūrybos parodas.

Dailininkė atstovauja visai menininkų (ypač moterų menininkių) kartai, kuri pokario ir sovietmečio metu buvo savotiškos rezistencijos sistemai būvyje – nestojo į komunistų partiją, atsisakė karjeros ir žinomumo, užėmė kuklią laikyseną menininkų bendruomenėje. Parodos leidžia kiek plačiau susipažinti su dailininkės kūryba, pajusti laikmetį, iliustruotos knygos ir fotografijos atskleidžia jos pomėgius, supusius žmones, kasdienę aplinką.

Ievos Naginskaitės kūrybinį palikimą saugo Justos ir Algirdo Petronių šeima, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio muziejus, Vilniaus universiteto bibliotekos Grafikos kabinetas, Rokiškio krašto muziejus.

Ievai Naginskaitės kūrybai skirtos parodos eksponuojamos Dailininkų sąjungos galerijoje ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Metų pabaigoje I. Naginskaitės kūryba bus pristatyta Rokiškio krašto muziejuje.

Taip pat Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Pažinimo erdvėje vyks kūrybinių valandų ciklas „Ką padarė žirklės“ (būtina registracija el. paštu: grupems@lnb.lt).

Projekto rengėjas: Dailininkų sąjungos galerija.

Organizatoriai: Dailininkų sąjungos galerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, „Knygų šalis“.

Partneriai: Rokiškio krašto muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Dizaino fondas, „DIALLS 2020“, Vilniaus universiteto Ugdymo mokslų institutas, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Justos ir Algirdo Petronių šeima, Lietuvos dailininkų sąjunga, Arctic Paper.

Kuratorės: dr. Jolita Liškevičienė, Sigutė Chlebinskaitė.

Parodų architektas: Gediminas Akstinas.

Dizainerė: Kotryna Abromaitytė.
 

Parodų vyksmo laikas:

Dailininkų sąjungos galerija (Vokiečių g. 2)

2021 10 28 – 2021 12 04

Darbo laikas: I-V 10-18, VI 10-16
 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka (Gedimino pr. 51)

Pažinimo erdvė, V a.

2021 10 28 – 2022 02 01

Darbo laikas: I-V 8-21, VI-VII 10-18

Registracija dalyvauti edukacinėje programoje – el. paštu: grupems@lnb.lt

Programą įgyvendina