Skaitymo metai - Naujienos:Skelbiamas Jurgos Ivanauskaitės premijos konkursas

Naujienos

2023-11-14
Skelbiamas Jurgos Ivanauskaitės premijos konkursas

unsplash.com nuotr.


Leidykla „Tyto alba“ kviečia teikti kandidatus Jurgos Ivanauskaitės premijai. Nuo 2008 metų teikiamos premijos laureatų sąrašas solidus – premija įvertinti šiandien aktyviai kuriantys ir ryškūs mūsų literatūros vardai, tarp kurių Kristina Sabaliauskaitė, Rimantas Kmita, Akvilina Cicėnaitė, Rimvydas Stankevičius, Mindaugas Nastaravičius, Renata Šerelytė, Tomas Vaiseta ir kt.

J. Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį suaugusiems, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Kūrinys turi būti išleistas per pastaruosius dvejus kalendorinius metus.

Pažvelgus į J. Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašą, akivaizdu, kad ši premija vienija labai skirtingus, iš įvairių sričių ateinančius ir įvairias patirtis atsinešančius kūrėjus, kuriems šis apdovanojimas svarbus ir dėl J. Ivanauskaitės kūrybinio kelio, menininkės laikysenos ir dėl asmeninio santykio su rašytoja. Štai praėjusiais metais už knygą „Anglų kalbos žodynas“ apdovanota rašytoja A. Cicėnaitė atsiimdama premiją teigė, kad tai ne tik viena mėgiamiausių jos rašytojų, bet ir primena ypatingą ryšį su seserimi.

„Prieš daug metų Jurgos Ivanauskaitės knygas skaitydavome abi su seserimi. Buvau dar vaikas, sesuo – paauglė, pamišusi dėl J. Ivanauskaitės kūrybos. Tos knygos, kurias nusičiupdavau iš sesers, man reiškė kitą, tolimą pasaulį, kur suaugę ir beveik suaugę, kurio kalbos dar nemokėjau, kuriame jau buvo sesuo ir dar nebuvo manęs, kuriam norėjau priklausyti ir į kurį tegalėdavau dirstelti iš tolo, per knygų puslapius. Gauti J. Ivanauskaitės premiją – tarsi patekti į tą kadaise tokį geidžiamą pasaulį.“

Tuo tarpu 2017 metais premija įvertintas „Pietinia kronikas“ autorius R. Kmita pastebi kaip sudera J. Ivanauskaitės kūryba ir asmeninė laikysena. „Už Jurgos tekstų jaučiu intensyvų gyvenimą, rūpestį kitais, meilę, aistrą ar baimę, nerimą. Už teksto yra tikri dalykai, rūpestis kalbėti apie svarbias temas, o ne vien noras parašyti bestselerį. Tokio gyvenimo aš, sulindęs į popierius ir knygas, jai nuoširdžiai pavydžiu.“

J. Ivanauskaitės premiją mecenuoja visą rašytojos kūrybą leidžianti „Tyto alba“, o laureatą išrinks speciali ekspertų komisija. Kandidatus J. Ivanauskaitės premijai siūlyti gali fiziniai ir juridiniai asmenys iki sausio 19 d. adresu Vykinto g. 14, Vilnius. Pateikiami 2 knygos egzemplioriai ir rekomendacija. Tradiciškai premija bus įteikta Vilniaus knygų mugėje. Laureatui įteikiamas diplomas, drambliuko skulptūrėlė iš J. Ivanauskaitės kolekcijos ir piniginė premija. (Premijos dydis 1000 eurų, neatskaičius mokesčių).

Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašas

2023 m. – Akvilina Cicėnaitė už romaną „Anglų kalbos žodynas“ („Alma littera“)
2022 m. – Tomas Vaiseta už romaną „Ch.“ („Baltos lankos“)
2021 m. – Lina Simutytė už apsakymų knygą „Miesto šventė“ („Kauko laiptai“)
2020 m. – Jurga Tumasonytė už apsakymų knygą „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2019 m. – Mindaugas Nastaravičius už poezijos knygą „Bendratis“ („Tyto alba“)
2018 m. – Gabija Grušaitė už romaną „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“)
2017 m. – Rimantas Kmita už romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“)
2016 m. – Aušra Kaziliūnaitė už eilėraščių knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2015 m. – Giedrė Kazlauskaitė už eilėraščių knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2014 m. – Agnė Žagrakalytė už romaną „Eigulio duktė: byla F117“ („Tyto alba“)
2013 m. – Gintaras Bleizgys už eilėraščių knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2012 m. – Laura Sintija Černiauskaitė už romaną „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2011 m. – Rimvydas Stankevičius už poezijos knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla)
2010 m. – Renata Šerelytė už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“)
2009 m. – Kristina Sabaliauskaitė už romaną „Silva Rerum“ („Baltos lankos“)

Programą įgyvendina