Skaitymo metai - Naujienos:Amerikos bibliotekų asociacija paskelbė 2022 m. apdovanojimų laimėtojus

Naujienos

2022-03-10
Amerikos bibliotekų asociacija paskelbė 2022 m. apdovanojimų laimėtojus


Amerikos bibliotekų asociacija (ALA) kiekvienais metais apdovanoja knygas (taip pat išleistas vaizdo ir garso formatais), skirtas vaikams ir paaugliams. Tai pasaulyje už aukštą kokybę pripažinti apdovanojimai, tokie kaip Niuberio, Kaldekoto medaliai, Mildred L. Batchelder premija ir kt.

Knygas apdovanojimams atrenka komisijos, sudarytos iš bibliotekininkų ir kitų literatūros bei žiniasklaidos ekspertų. ALA apdovanojimai skatina kurti originalią ir kūrybišką literatūrą vaikams ir jaunimui, taip pat padeda tėvams, pedagogams, bibliotekininkams atsirinkti geriausius kūrinius.

Amerikos bibliotekų asociacija tradiciškai paskelbė reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per kalendorinius metus išleistą Amerikoje, kuriam bus įteiktas Niuberio medalis. 2022 m. laimėtoja tapo Donna Barba Higuera knyga „Paskutinė istorijų pasakotoja“ (orig. „The Last Cuentista“).

Tai distopinis romanas, kuriame pasakojama apie mergaitę, vardu Petra Peña, kurios pasaulis žlunga. Žemę sunaikino kometa, ir tik keli šimtai mokslininkų ir jų vaikų – tarp jų Petra ir jos šeima – buvo pasirinkti keliauti į naują planetą ir pratęsti žmonių giminę. Pabudusi naujoje planetoje Petra supranta, kad ji liko vienintelė, kuri prisimena gyvenimą Žemėje. Visų kitų bendrakeleivių atmintis yra ištrinta. Vienintelės Petros širdyje gyvena istorijos iš žemės. Ar tai padės sukurti naują ateitį?

Niuberio medalis – pirmasis pasaulyje vaikų knygų apdovanojimas, įsteigtas 1922 m. ir yra pavadintas XVIII amžiaus Anglijos leidėjo Džono Niuberio (John Newbery) vardu. Niuberio medalis – trokštamiausias literatūrinis Amerikos apdovanojimas už vaikų knygas.

Plačiai kaip ir Niuberio medalis, yra žinomas ir kitas apdovanojimas – Kaldekoto medalis. Juo įvertinamos geriausios per metus JAV išėjusios paveikslėlių knygos vaikams.

2022 m. Kaldekoto medalio laimėtoja tapo Andrea Wang parašyta ir Jason Chin iliustruota paveikslėlių knyga „Vandens rėžiukas“ (angl. „Watercress“). Važiuodami per Ohają senu Pontiaku mažos mergaitės tėvai staiga sustoja, kai pamato griovyje šalia kelio augančius vandens rėžiukus. Paėmę seną popierinį maišelį ir senas, aprūdijusias žirkles, visa šeima braido po purvą, kad surinktų kuo daugiau purvino, sraigėmis apėjusio augalo. Iš pradžių mergaitei tai atrodo gėdinga. Kodėl jos šeima negali tiesiog nusipirkti jų maisto parduotuvėje? Tačiau kai mama pasidalija savo šeimos gyvenimo Kinijoje istorija, mergaitė išmoksta vertinti šviežią maistą, kurį jie valgė.

2022 m. Mildred L. Batchelder apdovanojimą pelnė japonų autoriaus Sachiko Kashiwaba (iliustravo Miho Satake) knyga „Šventyklų alėjos vasara“ (angl. „Temple Alley Summer“, japoniškai „Kimyōji Yokochō no Natsu“).

Mildred L. Batchelder apdovanojimas įsteigtas siekiant paskatinti JAV leidėjus publikuoti ir ne anglų kalba sukurtas knygas. Jį Amerikos bibliotekų asociacija kasmet teikia už geriausią knygą vaikams, per pastaruosius metus išverstą į anglų kalbą ir išleistą JAV. Bibliotekininkė Mildred L. Batchelder, kurios vardu pavadintas apdovanojimas, nuo 1936 m. buvo Amerikos bibliotekų asociacijos vaikų knygų ambasadorė ir skatino geriausios vaikų literatūros vertimus.

2019 m. Batchelder apdovanojimu buvo įvertintas ir lietuvių autorių – Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės – knygos „Laimė yra lapė“ vertimas į anglų kalbą.

Visą ALA 2022 m. apdovanojimų sąrašą rasite čia

Programą įgyvendina