Skaitymo metai - Naujienos:„Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS

Naujienos

2023-03-10
„Metų knygos rinkimų 2022“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. KNYGOS PAAUGLIAMS


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Knygos paaugliams“ nominantai.

Ilonos Ežerinytės knygą „Dabar Marselis“, iliustruotą dailininkės Ramunės Sladkevičiūtės-Dainienės kūriniais („Dominicus Lituanus“, 2022), pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrologė dr. Kristina Vaisvalavičienė.

Rašytojos sumanymas ir talentingai papasakota istorija nukelia skaitytoją ir apysakos personažą netikėta kryptimi – į meno pasaulį, kuriame menas yra ne tik kūriniai, meno istorija ir technikos įvaldymas, bet ir gebėjimas būti savimi, gebėjimas matyti ir kurti šviesą, gebėjimas ją perduoti kitiems. Šiame kontekste išryškėja viena svarbiausių apysakos teminių dominančių – mokytojo ir mokinio santykis, galintis auginti, bet galintis ir sužeisti, o kartais – tiesiog neįvykstantis.

Tylenis Julius savikritiškas, bet tvirtą dvasinį stuburą turintis jaunuolis. Jis kritikuoja sterilią namų aplinką, bet jam patinka švara ir tvarka, o ypač ta, kurią jis pats susikuria. Mėgsta stebėti pasaulį ir žmones, o ypač – klasės naujokę Šalnę... Vaikinas žavisi savimi pasitikinčiais draugais ir pats svajoja toks būti, bet jam vis pritrūksta drąsos apginti savo nuomonę ar papasakoti apie savo jausmus. Ne taip paprasta tai padaryti, kai tavęs niekas negirdi, kai esi įspraustas į ciniškų mokytojų reikalavimus atitikti stereotipinius gabaus mokinio ir ateities lyderio standartus, o kur dar tėvų lūkesčiai ar bendraamžių „teismas“... Kai šiame kelyje  belieka tik du pasirinkimai – pasiduoti ir slysti link kitų suplanuoto finišo arba ištrūkti į laisvę – paauglys nebūtų paauglys, jei neišbandytų antrojo.

Bandymas pabėgti iš komercinės vasaros stovyklos susiklosto ne pagal planą, tačiau nenumatytos aplinkybės Julių įsisuka į naują patirčių pasaulį, kuriame susitikimas su savimi, savo galiomis ir silpnybėmis neišvengiamas. Lemtinga pažintis su jaunimo meno studijos dalyviais ir jų vadovu Džiuzepe pakeičia vaikino požiūrį į žmones ir gyvenimo tikslus, kurie gali vesti įvairiomis kryptimis – ne tik aukštyn, bet „į tolį, iki horizonto, arba gilyn, į savo vidų“.

Sėkmingos kelionės ir skaitytojams!

 

Viktoro Jasaičio knygą „Priklausomas. Be galimybės mesti“ („Nieko rimto“, 2022) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrologė, LRT KLASIKOS literatūros projektų koordinatorė Vakarė Leonavičienė.

Ši knyga – tarsi vienuoliktoko Manto dienoraštis, kuriame jis fiksuoja įprastas paauglio situacijas: pasiruošimą abitūros egzaminams, norą įstoti į Karo akademiją, įsigyti išmanųjį telefoną ar bandymą sulaukti patinkančios merginos dėmesio. Bet vaikinas dar nežino, kad atsitiktinis testas mugėje pakeis jo gyvenimą iš esmės. Mantui teks išmokti gyventi nuolat vartojant vaistus ir stebint savo būseną, o besaikis smaližiavimas bus pavojingas gyvybei. Nuo šiol jis – priklausomas. Be galimybės mesti.

Asmeniška, įtraukianti istorija kalba apie nedaug žinomą klastingą ligą – 1 tipo diabetą. Bet tuo neapsiriboja, nesuraukia žmogaus gyvenimo iki ligos ir jos diktuojamų pasirinkimų. Mantas mokosi su liga gyventi ir siekti savo svajonių, kaip ir mokosi visi šalia esantys: tėvai, draugai, sutikti svarbūs žmonės. Knyga apie liga sergančius ir jų supratimą, bet kartu ir apie gyvenimo iššūkius, su kuriais susiduriame visi ir kurie mus užaugina.

 

Justino Žilinsko ir iliustruotojos Ūlos Šveikauskaitės romaną „Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką“ („Aukso žuvys“, bendraleidėjas Lietuvos jūrų muziejus, 2022) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2022“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė medijų filosofė, vaikų literatūros populiarintoja ir tinklaraštininkė Aistė Mišinytė.

Šlektaitė Veronika laukiasi kūdikio. Buvęs gimnazistas Jokūbas slapstosi nuo caro žandarų. Jiedu jauni ir beatodairiškai drąsūs. Svajoja apie mokslus, keliones, didžius projektus. Kęsti aplinkinių panieką ar visą gyvenimą slėptis gūdžioje provincijoje – ne jiems. Bet kur ieškoti laisvės 1912 metais? Žinoma, Amerikoje! 

Justinas Žilinskas ir Ūla Šveikauskaitė sukūrė įspūdingą pasakojimą apie emigraciją, apie kelionę milžinišku garlaiviu per vandenyną, pabėgėlių vargus, neišmatuojamą žmonių gerumą ir tokią pat didelę niekšystę. Čia supinti nuotykiai, romantiniai išgyvenimai, detektyvinė linija ir beletrizuota dokumentika. O dar – šimtai iliustracijų, komikso intarpų, lydinčių tekstą. Visa tai taip išmoningai sudėliota, kad nirte panyri į praėjusio šimtmečio atmosferą, kur svarbios kitos vertybės, kiti žmonių siekiai ir kitokios mintys. Tik jaunystė tokia pat padūkusi! 

Iliustruotas romanas „Bėgliai“ be galo intriguojantis ir stilingas. Nuo Ūlos Šveikauskaitės piešinių, išraiškingų personažų, neįtikėtino spalvų derinio tiesiog neįmanoma atitraukti akių. Justino Žilinsko tekstas nė akimirką nepaleidžia skaitytojo, o kartu neleidžia pamiršti epochos. Taupiai, bet laiku ir vietoje stilizuota kalba, smagūs charakteringi posakiai kuria nepakartojamą įspūdį. Skaityti – vienas malonumas!

Programą įgyvendina