Skaitymo metai - Naujienos:Šiaurės šalių literatūros savaitė „Gamta Šiaurėje“

Naujienos

2022-11-09
Šiaurės šalių literatūros savaitė „Gamta Šiaurėje“


Lapkričio 14–20 dienomis vyks Šiaurės šalių literatūros savaitė, kurios šių metų tema „Gamta Šiaurėje“.

Pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja – tamsiausiu metų laiku uždegti žvakes ir skaityti. Pirmadienis, lapkričio 14 d., yra didžioji skaitymų diena – šią dieną stengiamasi pritraukti kuo daugiau dalyvių. Tuo pačiu metu įvairiomis kalbomis Šiaurės ir Baltijos šalyse skaitomos ištraukos iš Šiaurės šalių autorių knygų.

Šios savaitės metu rengiami skaitymai vaikams „Auštant“ ir skaitymai suaugusiesiems „Sutemų valanda“.

Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams „Auštant“ šiemet siūloma Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knyga „Jei sutiktum lokį“ (į lietuvių kalbą neversta).

„Jei sutiktum lokį“ – puikus bendradarbiavimo kuriant paveikslėlių knygą pavyzdys. Martin Glaz Serup iš Danijos ir Malin Kivelä iš Suomijos yra knygos teksto autoriai, o iliustracijas kūrė Lina Bondestam iš Suomijos. Šilto humoro pilna knygelė nagrinėja klausimą, ką reikėtų daryti sutikus lokį. Žmogaus ir lokio susitikimas yra aprašomas žaismingai rimtai, visas pasakojimas balansuoja tarp faktų ir išmonės. Knyga nominuota Šiaurės Tarybos Vaikų ir jaunimo literatūros premijai 2022.

Knygos ištrauką skaitymams rasite čia. 

Skaitymams suaugusiesiems „Sutemų valanda“ siūloma Patrik Svensson knyga „Apie ungurius ir žmones“ (vertė Alma Braškytė, išleido „Baltos lankos“, 2020). Skaityti siūloma šias knygos ištraukas: „Prie upės“ (p. 15–21) ir „Pažiūrėti unguriui į akis“ (p. 36–41).

Šių metų skaitymams siūloma knyga pasakoja apie paslaptingąjį ungurį ir tuo pačiu apie rašytojo ryšį su tėvu bei kaip judviejų ryšį sustiprino mįslingiausia pasaulio žuvis. Ilgus metus mokslininkams nepavykdavo įminti ungurio mįslės – kur jie veisiasi, poruojasi, miršta. Autorius pasakoja istoriją apie ant išnykimo ribos esančią rūšį, grožinius intarpus pindamas su mokslo populiarinimo tekstais. Skaitytojas kviečiamas leistis drauge į autoriaus vaikystės prisiminimus šalia lėtai tekančios upės ir laukinio gluosnio. Ten, šiaurietiškoje gamtoje, tėvą ir sūnų jungia tylus bendrystės jausmas.

Knygos ištraukas skaitymams rasite čia

Šiaurės šalių literatūros savaitė yra Šiaurės šalių asociacijų „Norden“ sąjungos vykdomas projektas, skirtas skaitymo skatinimui, garsinio skaitymo ir pasakojamosios tradicijos puoselėjimui bei pažinčiai su Šiaurės šalių literatūra. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir jų kaimyninėse šalyse organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

Šiaurės šalių literatūros savaitė – jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo. 1995 m. kilusi ambicinga idėja tapo tradiciniu renginiu, kuriame kasmet dalyvauja vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių.

Programą įgyvendina