Skaitymo metai - Naujienos:Vieno lito literatūrinė premija – vertėjai Aidai Krilavičienei

Naujienos

2022-03-02
Vieno lito literatūrinė premija – vertėjai Aidai Krilavičienei


Šiemet kauniečių rašytojų Vieno lito premija paskirta vertėjai Aidai Krilavičienei. Premija vertėja pagerbta už literatūrinių ryšių sklaidą, profesionalius vertimus pristatant lietuvių skaitytojui užsienio kūrybą. Praėjusiais metais laureatė išleido net šešis iš suomių kalbos išverstus romanus ir pjeses.

„Daugybė sudėtingų vertimų, jautri, išraiškinga kalba, ištikimybė profesijai pelnė autorei kolegų įvertinimą. Jos dėka turime galimybę susipažinti su pasaulinio lygio literatūra – lietuvių kalba skaityti Mika Waltari „Sinuhę egiptietį“ ar „Turmsą nemirtingąjį“, Sofi Oksanen „Šunų aikštelę“, Jessikka Aro „Putino trolius“, Nadja Sumanen „Rembo“ ir kitus aukštai vertinamus, sudėtingos stilistikos, istorinių ir kultūrinių realijų kupinus suomių romanus. Atkreipčiau dėmesį, kad pirmą kartą Vieno lito literatūrinė premija paskirta vertėjai“, – sako Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus.

Aida Krilavičienė – filologė, redaktorė, prozos, pjesių vertėja, Lietuvos rašytojų sąjungos ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narė. 2006 m. už Mika Waltari romano „Mikaelis Klajūnas“ vertimą apdovanota Lietuvių PEN centro premija – „Metų vertėjo krėslu“. 2008 m. ji pelnė Suomijos ir Lietuvos kultūros fondo Pripažinimo premiją. 2019 m. apdovanota Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią vertimą paaugliams Nadjos Sumanen „Rembo“.

Nuo 1997 m. A. Krilavičienė iš suomių kalbos yra išvertusi daugiau kaip pusšimtį romanų, aštuonias pjeses, tarp jų – Sofi Oksanen „Apsivalymą“, kurią Nacionaliniame Kauno dramos teatre pastatė režisierius Jonas Jurašas.

„Jei nekalbėsime apie gerą savos ir svetimos kalbos mokėjimą, vertėjui svarbu būti kruopščiam ir smalsiam, – pabrėžia laureatė. – Jei tik galėčiau, vis tiek rinkčiausi vertėjos kelią. Vien dėl to, kad myliu knygas.“

Vieno lito literatūrinė premija teikiama nuo 1999 m., jos sumanytojas – tuometinis Rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Petras Palilionis. Į premiją kandidatuoti gali įvairiausių žanrų, skirtingas temas analizuojantys ir įvairų patirties bagažą turintys Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus nariai. Kūrinius atrenka ir vertina kolegos – LRS Kauno skyriaus taryba: Gediminas Jankus (pirmininkas), Erika Drungytė, Tomas Kavaliauskas, Gvidas Latakas, Ieva Rudžianskaitė, Viktoras Rudžianskas, Aldona Ruseckaitė. Premijos skyrimą lemia kūrinio meninis lygis, originalumas, reikšmingumas.

Laureatui įteikiama jau kelerius metus asociacijos LATGA finansuojama premija, skulptoriaus Stasio Žirgulio autorinis darbas su įkomponuota vieno lito moneta ir laureato diplomas.

Aida Krilavičienė – dvidešimt trečioji Vieno lito premijos laureatė. Pirmuoju premijos laureatu 1999 m. tapo Jurgis Gimberis už kudirkišką pilietiškumą knygose „Mišiugino dienoraštis“ ir „Misės, mano boba ir kiti reikalai“ (Kaunas: „Santara“, 1999). Vieno lito premija taip pat apdovanoti rašytojai Dovilė Zelčiūtė, Gediminas Jankus, Robertas Keturakis, Edmundas Janušaitis ir kt.

Programą įgyvendina