Skaitymo metai - Naujienos:Nobelio literatūros premijos atiteko rašytojams Olgai Tokarczuk ir Peteriui Handke

Naujienos

2019-10-10
Nobelio literatūros premijos atiteko rašytojams Olgai Tokarczuk ir Peteriui Handke


Spalio 10 d. Švedijos akademija paskelbė 2018 metų ir 2019 metų Nobelio literatūros premijos laureatus – šis prestižinis apdovanojimas atiteko lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk ir austrų rašytojui Peteriui Handkei.

2018 metų Nobelio literatūros premija Olgai Tokarczuk skirta už „už pasakojamąją vaizduotę, kuri su enciklopedine aistra atstovauja ribų peržengimą kaip gyvybės formą“.

2019 metų Nobelio literatūros premija Peteriui Handkei atiteko „už įtakingą darbą, kuris su lingvistiniu išradingumu atrado žmogaus patirties periferiją ir specifiką“.

Lietuvos skaitytojams lenkų rašytoja O. Tokarczuk (g. 1962 m.) žinoma iš knygų „Praamžiai ir kiti laikai“ (Strofa, 2000), „Dienos namai, nakties namai“ (Strofa, 2007). Šiais metais pasirodė trečia autorės knyga –Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleistas romanas „Bėgūnai“, už kurį  O. Tokarczuk 2018 m. pelnė Tarptautinę Man Booker premiją.

P. Handkė (g. 1942 m.) taip pat pažįstamas mūsų skaitytojams. Lietuvių kalba išleisti jo romanai „Trumpas laiškas, ilgas atsisveikinimas“ (Alma littera, 1994), „Tamsią naktį išėjau iš tylių namų“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2000) ir apysakų knyga „Kairiarankė moteris; Vartininkas bijo vienuolikos metrų baudinio“ (Vaga, 1980). Taip pat P. Handkės kūrinių lietuvių kalba galima paskaityti leidinyje „Austrų novelės“ (Vaga, 1991).

Nobelio literatūros premijos laureatams atiteks po aukso medalį ir 9 mln. kronų (830 tūkst. eurų). Praėjusiais metais šią premiją teikti buvo atsisakyta dėl Švedijos akademiją purčiusio skandalo.

Nobelio literatūros premijos 2018 ir 2019 metų laureatų paskelbimo ceremoniją galite pažiūrėti čia: 

Programą įgyvendina