Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti 2020-ųjų H. Ch. Anderseno medalio laureatai

Naujienos

2020-05-07
Paskelbti 2020-ųjų H. Ch. Anderseno medalio laureatai

Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY), kas dvejus metus teikianti Hanso Christiano Anderseno medalį, neretai dar vadinamą vaikų literatūros Nobeliu, paskelbė 2020 m. šio apdovanojimo laureatus. Įprastai laureatai paskelbiami tarptautinės Bolonijos vaikų knygų mugės metu, tačiau šiemet dėl visą pasaulį apėmusios pandemijos ceremonija vyko virtualiu būdu.

2020-ųjų Hanso Christiano Anderseno medalio laureatais paskelbti šveicarų dailininkė Albertine ir amerikiečių rašytoja Jacqueline Woodson.

Šveicarų dailininkė Albertine nuo 1996 m. kartu su savo vyru rašytoju Germano Zullo kuria bendras knygas vaikams. Jos gyvybingos, humoro jausmą liudijančios iliustracijos dažnai kuriamos naudojant itin plonas linijas bei ryškias spalvas. Jos šilkografijos atspaudai, litografijos darbai, medžio raižiniai bei piešiniai eksponuoti Ženevoje, Paryžiuje, Romoje, Valensijoje bei Tokijuje.

Jacqueline Woodson iki šiol yra išleidusi keliasdešimt knygų vaikams ir jaunimui, o žanrai varijuoja nuo paveikslėlių knygų iki romanų. Kūriniuose autorė drąsiai gvildena socialinės atskirties, rasinės neapykantos, priklausomybių temas, nevengia remtis ir asmenine patirtimi.


2020-ųjų Hanso Christiano Anderseno medalio laureatė Jacqueline Woodson

Hanso  Christiano Anderseno medalis (angl. Hans Christian Andersen Award) – Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY, The International board on Books for Young People) 1956 metais įsteigtas apdovanojimas vaikų rašytojams, teikiamas kas dvejus metus. Iš pradžių šis apdovanojimas buvo siejamas su konkrečia knyga, bet ilgainiui tapo apdovanojimu už kūrybos visumą. Už aukštus pasiekimus vaikų knygos meno srityje nuo 1966 metų H. Ch. Anderseno medalis teikiamas ir iliustruotojams.

Pagrindinė šio apdovanojimo išraiška yra auksinis medalis, piniginio apdovanojimo laureatai negauna.

Kandidatus medaliui gauti siūlo nacionaliniai IBBY skyriai. Šiam apdovanojimui teikiami nusipelnę rašytojai ir dailininkai, kurių kūryba yra plačiai žinoma tėvynėje, verčiama ir leidžiama kitose šalyse. Premiją skiria Tarptautinė komisija, kuri renkama ir tvirtinama pasauliniuose IBBY kongresuose. Kad ir koks talentingas kūrėjas bebūtų, tas pats autorius antrąkart medalio gauti negali.
 

Programą įgyvendina