Skaitymo metai - Naujienos:2022 m. Martyno Vainilaičio premija skirta Kotrynai Zylei

Naujienos

2022-05-24
2022 m. Martyno Vainilaičio premija skirta Kotrynai Zylei


Gegužės 12 dieną vyko tradicinis vaikų meninės kūrybos festivalis „Susitikimas ežio dvare“, kurį organizavo Varėnos viešoji biblioteka.

Festivalio metu tradiciškai įteikiama Varėnos rajono savivaldybės įsteigta literatūrinė Martyno Vainilaičio premija profesionaliam rašytojui už mitologijos temą literatūros kūriniuose, sukurtuose per praėjusius dvejus metus.

Premijos skyrimo komisijos pirmininkas, vaikų literatūros ekspertas, humanitarinių mokslų daktaras Kęstutis Urba Martyno Vainilaičio premijos laureatu paskelbė Kotryną Zylę už knygą „Siela sumuštinių dėžutėje“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2021).

Kotrynos Zylės istorijas įkvėpė vaikystėje girdėti tėčio pasakojimai ir netikėti susidūrimai su būtybėmis. Kadangi autorė gyvena mieste, tai ir būtybes iš tradicinės jų aplinkos (pelkių, kemsynų) perkėlė į miestą. Laumę čia galima sutikti baseine, Dievą senelį – troleibuse, o miręs brolis Vėlinių naktį rašo trumpąsias žinutes neveikiančiu telefonu, vietoje pumpurų gali prasikalti nagai, o iš bičiulio burnos staiga išskristi bitė.

Premiją ir laureato diplomą rašytojai įteikė Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius.

Šiemet į Martyno Vainilaičio premiją pretendavo dar devynios knygos: Jurgitos Pelėdaitės „Kemsyno paslaptys“, Loretos Šileikytės-Zabalujevos „Užkeiktoji Baletijos karalystė“, Giedrės Norkūnės „Purpurinis Samanius“, Birutės Mar „Naktukas“, Eugenijos Strazdienės „Eilėraščiai. Pasaka. Vaizdeliai“, Nijolės Kepenienės „Klaipėdos legenda apie sūrį, Vaiduoklį ir Poys pilį“, Danguolės Kandrotienės „Pasaiba ir sapnų knyga“, Laimono Teodoro Inio „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ ir „Dangaus šulinys“.

Martyno Vainilaičio premija įsteigta 2008 metais, minint 75-ąsiais poeto M. Vainilaičio gimimo metines, Varėnos rajono savivaldybės tarybos sprendimu. Premija skiriama kas dvejus metus už mitologinę temą literatūroje.

Šiemet Martyno Vainilaičio premija buvo teikiama septintąjį kartą. Pirmoji premija 2010 m. įteikta Elenai Kurklietytei už mitologinį romaną „Šešėlių verpėja: laukinės Todės istorija“ („Alma littera“, 2009). Premiją taip pat yra pelnę rašytojai Virgina Šukytė už knygą „Karalaitis ir šunys“ („Žara“, 2011), Kazys Saja už istorijų rinktinę „Kinivarpų raštai“ („Typoart“, 2013), Rimvydas Stankevičius už eiliuotą pasaką lietuvių mitologinių sakmių motyvais „Pūgos durys“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014) ir Justinas Žilinskas už magiškosios fantastikos apysaką „Kaukas Gugis ir kerų karas“ („Aukso žuvys“, 2017), Neringa Vaitkutė už knygą „Klampynių kronikos 2. Neramios dienos“ („Nieko rimto“, 2020).

Programą įgyvendina