Skaitymo metai - Naujienos:Antano Baranausko literatūrinė premija skirta anykštėnui R. Vanagui

Naujienos

2011-10-19
Antano Baranausko literatūrinė premija skirta anykštėnui R. Vanagui


2011 m. Antano Baranausko literatūrinės premijos laureatu tapo Anykščiuose gyvenantis ir kuriantis poetas ir publicistas Rimantas Vanagas už dokumentinės prozos knygą „Peslių akademija“.

Keleto kūrybinių metų pareikalavusi knyga atskleidžia rašytojo gimtojo kaimo turtus ir paslaptis ir yra jau penktoji šio rašytojo daugiau nei dešimtmetį kuriamos „Sielių“ serijos knyga. Šioje ir kitose jo dokumentinės prozos knygose pasakojami įvairiais laikais Šventosios pakrantėse gyvenusių ar iš čia kilusių anykštėnų likimai.

Antano Baranausko premiją 2010 metais įsteigė Anykščių rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Lietuvos rašytojų sąjunga. Ši literatūrinė premija skiriama kasmet už trejų pastarųjų metų profesionalių kūrėjų grožinės literatūros kūrinius (knygas), skiepijančias meilę Lietuvos gamtai ir A. Baranausko gimtinės aplinkai, atskleidžiančius žmogaus ir gamtos dvasinį ryšį, arba už trejų pastarųjų metų literatūrologijos kūrinius, skirtus A. Baranausko kūrybai. Premijos fondas – 10 tūkst. litų, ji įteikiama kasmet spalio mėnesį.

Rašytojas Rimantas Vanagas gimė 1948 m. spalio 10 d. Peslių kaime, netoli Anykščių. 1955-1966 m. mokėsi Anykščių Jono Biliūno vidurinėje mokykloje. 1966-1971 m. studijavo Vilniaus universitete, įgijo filologo išsilavinimą, lietuvių kalbos ir literatūros dėstytojo specialybę. Nuo 1983 m. R. Vanagas yra Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

R. Vanagas parašė daugiau negu 200 apybraižų jaunimo auklėjimo temomis, interviu su žymiais žmonėmis. Taip pat išleido knygų: poezijos rinkinių, knygų vaikams, esė ir publicistikos rinkinių, apsakymų, novelių. Nuo 2002 metų  jis rašo ir leidžia savo paties sumanytą, analogo šalyje neturinčią dokumentinės prozos knygų seriją „Sieliai“ – literatūrinę gimtojo Anykščių krašto žmonių likimų ir dramatiškų įvykių rekonstrukciją.

Šiemet Antano Baranausko literatūrinė premija teikiama antrą kartą. 2010-aisiais premija buvo apdovanotas literatūrologas dr. Paulius Subačius už monografiją „Antanas Baranauskas. Gyvenimo tekstas ir tekstų gyvenimai“.

Programą įgyvendina