Skaitymo metai - Naujienos:Akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. POEZIJOS KNYGOS

Naujienos

2025-04-15
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“ nominantus pristato ekspertų komisijos nariai. POEZIJOS KNYGOS


Akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“ nominantes plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomos poezijos kategorijos knygos.

 

Austėjos Jakas knygą „Mėlynieji malonumai“ (išleido „Baziliskas“) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūrologė dr. Rita Tūtlytė:

„Tai – įsimintina, įspūdinga savito balso ir savito matymo poezijos knyga. Autorė laikosi principo, kurį cituoja rinkinio atvarte: pastebėti „tai, kas maža ir nereikšminga“. Iš tiesų, jos poezijos tekstuose „veikia“ daug tarsi nereikšmingų, bet asmeniui labai svarbių buities ir fantazijos vaizdų, visuomenėje madingų temų ir siužetų, žmogaus elgsenos detalių, žargono kalbėsenos. Neįprastu, dažnai paradoksaliu žvilgsniu pagaunamas kasdienos reiškinių, daiktų dalyvavimas žmogaus būties ritme (kalbančioji kiekvieną stalo šakutę šveičia bent po penkias minutes tam, kad daiktas išsivaduotų iš apnašų ir atgautų SAVE, taiso laikrodžius taip, kad jie veiktų „išvien su širdimi“; negalėdama pakeisti neteisingos tikrovės, atlieka jogos pratimus – siekia išlaikyti tiesią nugarą, „įsižeminti“). Eilėraščių šerdis yra nuolatinė kalbančiosios / kalbančiojo santykio su tikrove refleksija, kurioje įvairios patirtys apmąstomos tarsi iš ironiškos, bet kartu ir iš harmonizuojančios perspektyvos. Svarbiausias klausimas – kaip aš esu praeities patirčių veikiamoje dabarties tikrovėje: kaip jaučiuosi, ką suprantu, kaip elgiuosi. Savęs supratimo procesas užrašomas vizualiai, efektingai („yra kelias ir takas / galiu rinktis, kuria kryptimi eiti // sustoju / valgau uogas“); savęs supratimo procese justi asmenybės branduolys.

Patrauklus yra šiuolaikinio žmogaus šiuolaikinis, bet kartu kiek „kukutiškas“ matymas ir kalbėjimas. Knyga atveria naujus poetinio mąstymo takus, išsiskiria ryškiu individualumu, savaimingumu. Ji yra šių metų atradimas.“

 

Jurgitos Jasponytės knygą „Visata atsisėda netinkamoje vietoje“ (išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) pristato knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė rašytoja, „Meno bangų“ projektų vadovė Gintarė Adomaitytė:

„Jurgita Jasponytė yra iš tų kūrėjų, kurios nuolat atsiduria tinkamose vietose, štai kodėl jos poezija kiek paslaptinga, tiek suprantama, teikianti mįslės spėjimo malonumą. Viena iš poetės svarbiųjų, gal net svarbiausių tinkamų vietų – tai gimtieji Zarasai ir jų ežerynas, sakytum, dovanoję Jurgitai ypatingas galias. Kartais atrodo, kad ji poetinės išminties ir semiasi iš tų ežerų, o dar papildo savo jausenas vaikštinėdama Vilniaus gatvėmis gatvelėmis, tyrinėdama nedidelių tautų patirtis, jausdama pasaulio nerimo ritmą ir rimą savo šeimos gyvenime.

Knyga „Visata atsisėda netinkamoje vietoje“ tik pasirodžiusi sulaukė kuo palankiausių vertinimų. Nieko keista: juk čia darniai sutaria Jurgitos promočių patirtis ir dabarties tempai bei netikėtumai.“

 

Mindaugo Nastaravičiaus knygą „Antra dalis“ (išleido  „Tyto alba“) pristato knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys leidėjas Mantas Tamošaitis:

„Ketvirtoji poeto ir dramaturgo Mindaugo Nastaravičiaus poezijos knyga – viena švariausių  pastarojo meto poezijos knygų. Tai ne pavienių eilėraščių, parašytų per tam tikrą laiką, rinkinys, bet kruopščiai sustyguotas, konceptualus kūrinys. Tai liudija ir provokuojantis knygos žanro apibrėžimas: eilėraštis. Baltas, erdvus knygos dizainas, minimalistinis teksto išdėstymas dar labiau pabrėžia poezijos esmę – tikslumą ir gebėjimą frazei suteikti didesnį svorį nei į ją nugulusių žodžių suma.

Nastaravičiaus poezijoje susiduria atmintis ir vaizduotė, leidžiančios į mūsų praeitį bei dabartį pažvelgti kaip į kūrinį: „Akimirką jam pasirodo, kad šis tarpas – ertmė / tarp atminties ir vaizduotės. Šią erdvę jis pavadina tarpupiu“ (p. 55).  Tarpupis, vaikystės erdvė tarp Petešos upės ir Juodės upelio, pasakojime virsta Mesopotamija, civilizacijos lopšiu tarp Tigro ir Eufrato. Atsispiriama į atmintį ir tikrovę – pasaulį tokį, koks jis buvo pažintas, – vaikystės erdvę, vaikus, artimuosius, neišvengiamą savo ir jų mirties faktą. Prisiminimai fiksuojami tarsi paprastai, bet vaizduotėje įgyja mitinį pamatą – kaip Juodė ir Peteša virsta Tigru ir Eufratu, taip ir nedidelis mūsų gyvenimas tampa civilizacija, kurią galiausiai nusineš laikas.

Tai pasakojimas, atsispiriantis į tikrus daiktus – ne vien įvaizdžius, temas ar poetines tradicijas. Nes be daikto nebūtų ir metaforos: „Ir žodžiai mums reiškia žodžius, kuriuos reiškia“ (p. 71). Kaip koks Hėrakleitas, kuriam ugnis krosnyje ne mažiau dieviška nei aukuro liepsna, Nastaravičius rodo, kad menko žmogaus ir menko gyvenimo nebūna; kad „[...] niekas neliks pamirštas, / kad šioje žemėje visi su visais esame susiję“ (p. 43). Juodo liūdesio laikais jis parašė meilės tikrovei, kasdienybei ir artimui kupiną balto liūdesio knygą. Skaitytina lėtai, daugiau nei kartą.“

 

Tomo Petrulio knygą „Daikto kūnas“ (išleido „Baziliskas“) pristato  knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė, literatūros kritikė Renata Šerelytė:

„Tomo Petrulio „Daikto kūnas“ – ryški, avangardiška, kiek įžūli knyga, skirta provokuoti ir galbūt netgi gąsdinti skaitytoją, įsivaizduojantį poeziją kaip saugų uostą. Eilėraštis „Daikto kūne“ kratosi nustatyto žanrinio šablono, siužetas, vos užgimęs, išvirsta į sapną ar netgi košmarą, prozos ir poezijos formos susipina ir susimaišo. Poetas, ieškodamas naujų kalbos prasmių, lyg alchemikas maišo savo tiglyje įvairias kalbos medžiagas ir išgauna keisčiausius filosofinius akmenis: aštrius, žvilgančius, žeidžiančius, šokiruojančius. Tai poezija, kurios uždavinys – ne iliustruoti savaime aiškius dalykus, o eksperimentuojant su kalba kurti naują, moderniomis įžvalgomis praturtintą turinį.“

 

Vytauto Stankaus knygą „Renkant kaulus“ (išleido „Baziliskas“) pristato prozos ir poezijos kategorijų knygų atrankos bei vertinimo komisijos pirmininkas, literatūros žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus:

„Šios knygos autorių gali atpažinti iš eilučių, net jei jis nebūtų įvardytas, nes skaitydamas girdi jo autentišką balsą. Tam tikras intonacijas atpažįsti iš poeto ankstesnių rinkinių, tačiau dabar visa dar meistriškiau suveržta, aiškiau sudėta, atidžiau surinkta ir – kas dar svarbiau – giliai išgyventa. 

Tas būsenas, jų prisiminimus, patirtus jausmus, išgyvenimų poveikį savaip liudija taupus žodis, kontrastinis kalbėjimas, paremtas juodos ir baltos spalvų kaita. Visa tai tarsi dėlionės fragmentai jungiasi į ciklus, savitą kinematografišką poeto kuriamą pasaulio viziją, kurią supa kultūrinis kontekstas, įprasmintas dedikacijomis ir užuominomis.

Šio poezijos rinkinio eilėraščiai šnabždėdami, kalbėdami kviečia skaityti, perskaičius grįžti prie jų, vėl rinktis iš naujo, kad suskambėtų kaskart vis kitaip. Ir jie skamba. Suskamba. Ko daugiau bereikia gerai eilėraščių knygai?“

 

Už labiausiai patikusias knygas skaitytojai gali balsuoti iki 2025 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu, laiškus siųsdami adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Akciją organizuoja Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Akcijos partnerė Lietuvos leidėjų asociacija, informacinis partneris Lietuvos radijas ir televizija.

Programą įgyvendina