Skaitymo metai - Naujienos:2010 m. Kazimiero Barėno literatūros premijos laureatė – Ieva Toleikytė

Naujienos

2011-01-17
2010 m. Kazimiero Barėno literatūros premijos laureatė – Ieva Toleikytė

 


Š. m. sausio 12 d. prozininkei Ievai Toleikytei už apsakymų rinkinį „Garstyčių namas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2009) įteikta 2010-ųjų Kazimiero Barėno literatūros premija.

Ieva Toleikytė – Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto skandinavų filologijos studentė. Debiutavo knyga „Garstyčių namas“, kuri tapo Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos Pirmosios prozos knygos konkurso nugalėtoja. Knyga išrinkta į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto išrinktą kūrybiškiausių 2009 m. knygų dvyliktuką.

Tai jau trečiasis išeivių kraštiečių Marijos ir Kazimiero Barėnų bei Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos įsteigtos premijos laureatas. Pirmosios, 2008 metų premijos laureatė – prozininkė ir dramaturgė Laura Sintija Černiauskaitė už romaną „Benedikto slenksčiai“ (Alma littera, 2008), 2009-aisiais premija įteikta prozininkui Andriui Jakučiūnui už romaną „Tėvynė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2007).

Premija skiriama už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausiai vertinamą jauno autoriaus (iki 35 metų amžiaus imtinai) prozos knygą.

Panevėžio rajone Stanionių kaime gimęs rašytojas Kazimieras Barėnas (1907-2006) išeivijoje rūpinosi lietuviška spauda, dalyvavo visuomeninėje ir kultūrinėje Didžiosios Britanijos lietuvių veikloje. Nuo 1957 iki 1973 m. dirbo laikraščio „Europos lietuvis“ redaktoriumi, vadovavo „Nidos“ knygų klubo leidyklai, parinko spaudai ir redagavo apie 80 knygų, taip pat redagavo ir išleido dešimt literatūros almanacho „Pradalgė“ tomų. Penkių novelių knygų ir keturių romanų autorius.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje saugomas K. Barėno archyvas – asmeninė biblioteka, spaudiniai ir dokumentai, iš kurių itin vertinga yra rankraščių kolekcija.

Programą įgyvendina