Skaitymo metai - Naujienos:Aloyzo Petriko literatūrinė premija – rašytojui Mariui Marcinkevičiui ir dailininkei Linai Dūdaitei

Naujienos

2019-05-10
Aloyzo Petriko literatūrinė premija – rašytojui Mariui Marcinkevičiui ir dailininkei Linai Dūdaitei


Dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija paskirta dviem autoriams – rašytojui Mariui Marcinkevičiui ir dailininkei Linai Dūdaitei už knygą vaikams „Sivužas“ (leidykla „Tikra knyga“). Premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. 

Premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. Aloyzas Petrikas, JAV bei Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Šia premija pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 metais, tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuolaikinis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964).

Premijai buvo teikti šie kandidatai: Kristina Gudonytė (knyga „Drugeliai virš bedugnės“), Aidas Jurašius (knygos „Naktis su raktininku“, „Pypas ir jo nutikimai“), Gintaras Kaltenis (knyga „Rainiuko Pikselio kelionės“), Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė (knyga „Mano sesė ir aš“), Marius Marcinkevičius (knygos „Maži eilėraščiai mažiems“, „Sivužas“), Kęstutis Navakas, Marija Smirnovaitė (knyga „Žvėreliai mokosi svajoti“), Gytis Norvilas (knyga „Vėžlys Dūmas“), Monika Vaicenavičienė (knyga „Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“).

Vertinimo komisijoje dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos deleguoti atstovai – Donatas Petrošius, Renata Šerelytė ir Regimantas Tamošaitis, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto nariai – Asta Skujytė-Razmienė ir Viktorija Šeina-Vasiliauskienė.
 

Kaip šmaikščiai pasakoja knygos „Sivužas“ autorius M. Marcinkevičius, „dėl savo guvaus charakterio ir begalinio žingeidumo mokėsi net 7 Vilniaus mokyklose. Po mokyklos baigimo dirbo įvairius darbus: kroviku daržovių bazėje, psichiatrinės ligoninės sanitaru ir net medkirčiu. Vieną gražią rudens dieną jis nuėjo į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, išlaikė stojamuosius egzaminus ir po 6 metų tapo diplomuotu gydytoju. Ir viskas būtų buvę gerai, jei ne vienas keistas atsitikimas. Tarnaudamas kariuomenėje, autorius daugybę kartų šoko su parašiutu. Vieną kartą jis taip stipriai stuktelėjo galvą į žemę, kad visi žodžiai jo galvoje susimaišė. O kai atsimaišė, sustojo labai keista tvarka: kai juos pabandė užrašyti ant popieriaus, gavosi eilėraščiai. Pabandė dar kartą – ir gavosi pasakos“.

Rašytojas išleido septynias knygas vaikams: „Tolimoji karalystė“, „Voro koja“, „Draugystė ant straublio galo“, „Maži eilėraščiai mažiems“, „Atvirkštukai“, „Princesė“, „Sivužas“. Taip pat  šiais metais pasirodė ir pirmasis autoriaus romanas suaugusiesiems „Juodoji Vilniaus saulė“. Paveikslėlių knyga „Draugystė ant straublio galo“ Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros organizacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus buvo apdovanota premija už geriausią 2017 metų knygą mažiausiems skaitytojams, taip pat buvo viena iš pretendenčių laimėti Metų knygos rinkimus knygų vaikams kategorijoje.

„Sivužas“ visai neseniai IBBY Lietuvos skyriaus pripažinta kaip geriausia 2018 metų knygą mažiausiems skaitytojams, taip pat pelnė „Papyrus“ knygos meno konkurso apdovanojimą „2018 metų knyga ir jos iliustratorius“. 2018 m. „Cow design festival“ Lina Dūdaitė apdovanota kaip viena geriausių iliustratorių (už iliustracijas knygai „Sivužas”).

Knygos dailininkė Lina Dūdaitė apie savo santykį su knygomis ir skaitymu pasakoja taip: „Visada buvau priklausoma nuo knygų. Turbūt kaip visi, kam neužtenka vieno pasaulio varianto ir reikia visų galimybių išsinerti iš realybės ribų. Kartais tai, ką randame kitų kūryboje – knygose, paveiksluose, vaidinimuose,  muzikoj – veikia daug stipriau, negu tai, ką galime paliesti ar paragauti… Labai džiaugiuosi, kad mano darbas tampa knygų dalimi. Tai, ką aš nupiešiu, po to, kai perskaitau istoriją, yra tik viena iš daugelio galimų versijų. Bet tuo ir nuostabus yra pasaulis, kad galime dalintis savo vizijomis su kitais taip praplėsdami „tikrojo“ pasaulio ribas iki begalybės.“

Premijos iškilmės įvyks birželio mėn. Rašytojų klube (Lietuvos rašytojų sąjunga, K. Sirvydo g. 6, Vilnius). Laureatams bus įteikti diplomai ir 3000 eurų piniginė premija.

Šiemet dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija teikiama antrą kartą. Pirmąja premija 2018 m. apdovanotos dvi autorės – iliustruotoja Jurga Vilė ir rašytoja Lina Itagaki už knygą vaikams „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“).

Parengta pagal Lietuvos rašytojų sąjungos informaciją

Programą įgyvendina