Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti Europos Sąjungos literatūros premijos laureatai

Naujienos

2019-05-23
Paskelbti Europos Sąjungos literatūros premijos laureatai


Gegužės 22 d. Briuselyje buvo paskelbti Europos Sąjungos literatūros premijos laureatai. Premijos laureate iš Lietuvos šiemet tapo Daina Opolskaitė ir jos novelių knyga „Dienų piramidės“ (leidykla „Tyto alba“, 2019).

Europos Sąjungos literatūros premijos laureatais šiemet tapo keturiolika rašytojų: Laura Fredenthaler (Austrija), Piia Leino (Suomija), Sophie Daull (Prancūzija), Réka Mán-Várhegyi (Vengrija), Beqa Adamashvili (Sakartvelas), Nikos Chryssos (Graikija), Jan Carson (Airija), Giovanni Dozzini (Italija), Daina Opolskaitė (Lietuva), Marta Dzido (Lenkija), Tatiana Țîbuleac (Rumunija), Ivana Dobrakovová (Slovakija), Halya Kerosina Shyyan (Ukraina) ir Melissa Harrisson (Jungtinė Karalystė).

Premijos laureatus oficialiai paskelbė šiuo metu ES pirmininkaujančios Rumunijos kultūros ir tautinio identiteto ministras Valer-Daniel Breaz. „Europos Sąjungos literatūros premijos tikslai yra tie patys, kokius sau kelia Rumunija savo pirmininkavimo metu: saugoti ir skatinti turtingą Europos Sąjungos kalbų įvairovę, puoselėti europietiškas vertybes, didinti kūrybinio sektoriaus konkurencingumą. Europos literatūra yra esminga kultūrinio identiteto dalis, o vertimai padeda kurti bendrą kultūrinę erdvę,“ –  sakė ministras.

Europos Sąjungos literatūros premiją (angl. European Union Prize for Literature, EUPL) organizuoja Europos ir tarptautinė knygų prekybininkų asociacija, Europos rašytojų sąjunga ir Europos leidėjų federacija. Ją remia Europos Komisija. Premija įsteigta 2009 metais ir kasmet teikiama ES šalių autoriams. Šios premijos tikslas – skatinti rašytojų kūrybą ir jų kūrinių vertimus.

Premijos laureatai apdovanojami ne tik piniginiu prizu, bet ir įvertinami tarptautiniu dėmesiu bei pristatymais tarptautinėse knygų mugėse ir renginiuose. Visi laureatai bus apdovanoti spalio 2 dieną Briuselyje.

Lietuva premijai šiemet siūlė tris kandidatus. Be D. Opolskaitės, apdovanojimui buvo pasiūlyti Gabija Grušaitė ir jos romanas „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“, 2017) bei Mindaugas Jonas Urbonas ir jo romanas „Šimtmečių melancholija“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017).

Per dešimt premijos gyvavimo metų ja apdovanoti 108 rašytojai iš 41 šalies. Europos Sąjungos literatūros premija jau buvo įvertinti trys lietuvių autoriai: Laura Sintija Černiauskaitė už romaną „Kvėpavimas į marmurą“ (2009 m.), Giedra Radvilavičiūtė už esė rinkinį „Šiąnakt  aš miegosiu prie sienos“ (2012 m.) ir Undinė Radzevičiūtė už romaną „Žuvys ir drakonai“ (2015 m.).
 

Programą įgyvendina