Skaitymo metai - Naujienos:2011 m. „Man Booker“ premija paskirta rašytojui Ph. Rothui

Naujienos

2011-05-19
2011 m. „Man Booker“ premija paskirta rašytojui Ph. Rothui


2011 m. gegužės 18 d. Sidnėjuje vykusioje spaudos konferencijoje paskelbtas tarptautinės „Man Booker“ literatūros premijos 2011 metų laureatas. Juo tapo dvylika konkurentų aplenkęs, daugybę prestižinių literatūros apdovanojimų pelnęs amerikiečių rašytojas Philipas Rothas.

Ph. Rothas (g. 1933) – amerikiečių romanistas ir novelistas. Jo knygose dominuoja sudėtingas ir įvairiakryptis Amerikos viduriniosios klasės žydų gyvenimas, vaizduojamas su specifine, tik rašytojui būdinga ironija ir humoru.

Labiausiai Ph. Rothą išgarsino 1969 metais išleistas romanas „Portnojaus skundas“ (Portnoy's Complaint). Už 1998 metais pasirodžiusį bestselerį „Amerikietiška pastoralė“ (American Pastoral) Ph. Rothas gavo garbingiausią JAV literatūrinę Pulicerio premiją. 1960-aisiais, būdamas 26 metų, Ph. Rothas už apsakymų rinkinį „Sudie, Kolumbai“ (Goodbye, Columbus) pelnė JAV nacionalinę knygų premiją. Dar kartą šis apdovanojimas jam buvo skirtas 1995 metais už romaną „Sabato teatras“ (Sabbath's Theater). Naujausias jo romanas – „Atpildas“ (Nemesis) – buvo išleistas 2010 metais.

Lietuvių kalba išleisti du Ph. Rotho romanai: „Amerikietiška pastoralė“ (Alma littera, 1999) ir „Apmaudas“ („Baltų lankų“ leidyba, 2010).

Tarptautine „Man Booker“ literatūros premija rašytojai pagerbiami už viso gyvenimo darbus. Pirmą kartą ši premija buvo įteikta 2005-aisiais. Apdovanojimas teikiamas kas dveji metai ir gali būti skirtas bet kokios tautybės rašytojams, jeigu jų kūriniai parašyti anglų kalba arba yra į ją išversti.

Ph. Rothas – ketvirtasis „Man Booker“ premijos laureatas. Pirmuoju šios premijos laureatu 2005 metais tapo albanų rašytojas Ismailas Kadare, 2007-aisiais premija buvo paskirta nigeriečiui rašytojui Chinua Achebe, o 2009 metais ji įteikta kanadietei novelių rašytojai Alice Munro.

78 metų Ph. Rothas, kuris dėl sveikatos negalėjo atvykti į premijos laureato paskelbimo ceremoniją Sidnėjuje, sakė, kad jam šis pripažinimas yra didelė garbė. Kalbos įrašą rasite čia.

Programą įgyvendina