Skaitymo metai - Naujienos:Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2012“ laureatai

Naujienos

2012-10-09
Festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo 2012“ laureatai

Druskininkuose apdovanoti šių metų tarptautinio festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ laureatai. Pagrindinis festivalio apdovanojimas – Jotvingių premija – skirta poetui Rimvydui Stankevičiui už eilėraščių rinkinį „Ryšys su vadaviete“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2012).

Šiuo eilėraščių rinkiniu Jotvingių premijos laureatas tarsi baigė vientisą kūrybos ciklą, pradėtą rinkiniu „Laužiu antspaudą“ (2008) ir pratęstą rinkiniu „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (2010). „Kai pabaigiau šitas tris knygas, kurias vadinu trilogija, nors jos yra savarankiškos knygos, labai ilgai buvau toje poetinėje tonacijoje, kuri yra giminiška visoms trims knygoms. Dabar man būtinai, netgi mediciniškai, reikalingas poilsis, kad manyje tos visos tonacijos nusloptų, visa ritmika“, – sakė R. Stankevičius.

Kultūros ministerijos įsteigta Jotvingių premija skiriama kasmet už per pastaruosius dvejus metus išleistą geriausią poezijos knygą (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito). R. Stankevičius – dvidešimt aštuntasis premijos laureatas. Pirmasis pagrindinį festivalio apdovanojimą pelnė Kornelijus Platelis (1985). Šiuo apdovanojimu taip pat yra pagerbti Alfonsas Andriuškevičius (2011), Viktorija Daujotytė (2010), Valdemaras Kukulas (2009), Aidas Marčėnas (2008) ir kiti.

Jaunojo Jotvingio premija įteikta poetei Indrei Valantinaitei už antrąją po penkerių metų pertraukos išleistą eilėraščių knygą „Pasakos apie meilę ir kitus žvėris“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2011). Pirmoji šios autorės knyga – 2006 m. taip pat Lietuvos rašytojų sąjungos išleista eilėraščių rinktinė „Žuvim ir lelijom“.

„Sunku pačiam kalbėti apie save. Tai vis dėlto būtų moteriška poezija. Ir kartais ta meilė būna sudėtinga – šis žodis yra pavadinime – tiek jau apie ją rašyta, tiek kalbėta, kad sudėtinga rasti kitą kampą, pasižiūrėti dar kažkaip, kad nebūtų tai jau tūkstantį kartų girdėta“, – sakė Jaunojo jotvingio premijos laureatė I. Valantinaitė.

Jaunojo jotvingio premija skiriama už geriausią jauno autoriaus (iki 35 metų amžiaus imtinai) originaliosios poezijos, verstinės poezijos ar poezijos kritikos knygą, išleistą per pastaruosius dvejus metus (skaičiuojant nuo vieno Poetinio Druskininkų rudens festivalio iki kito). Šia premija anksčiau apdovanoti Marius Burokas (2011), Antanas Šimkus (2010), Giedrė Kazlauskaitė (2009), Dainius Gintalas (2008) ir kiti.

„Poetinio Druskininkų rudens“ surengtų anoniminių Vieno eilėraščio ir Vieno eilėraščio tema „Mano Dramblio Kaulo bokštas“ konkursų pirmoji vieta atiteko tam pačiam autoriui – Rokui Grajauskui. Antano A. Jonyno įsteigtos „Puškino premijos“ laureate tapo Dovilė Kuzmickaitė.

Šiemet festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“, kurio tema buvo „Kūrybiniai socialiniai kontekstai: poezija ir politika“ – jau dvidešimt trečiasis. Festivalyje dalyvavę poetai, prozininkai, vertėjai iš Lietuvos ir užsienio šalių diskutavo kaip socialiniai kontekstai ir politika veikia poetus ir kaip patys poetai juos naudoja savo kūriniuose, dalyvavo naktiniuose poezijos skaitymuose, meninėse akcijose, poetų daiktų aukcione. Festivalyje pristatytos per metus išėjusios poezijos knygos – Aido Marčėno „Ištrupėjusios erdvės“, Gintaro Bleizgio „Sodas“, Sigito Gedos „Freskos“, Valdemaro Kukulo „Saulėlydis – mano giesmė“ ir kitos.

Programą įgyvendina