Skaitymo metai - Naujienos:Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2010“

Naujienos

2010-05-13
Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2010“

Poezijos pavasaris 2010: almanachas / sudarytojas Arnas Ališauskas. – Vilnius: Vaga, 2010. - 224 p.


Gegužės 16-30 dienomis vyks tarptautinis  poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2010“. Šiemet festivalis jau keturiasdešimt šeštą kartą pakvies poezijos mylėtojus į susitikimus su poetais, aktoriais bei muzikais visoje Lietuvoje. Festivalio atidarymas „Iš praeities vaizdinių ir ateities svajonių“ vyks Vilniuje, Taikomosios dailės muziejuje, gegužės 16 d.

„Poezijos pavasaris“ – tai tarptautinis poezijos festivalis, iškiliausias kasmetinis literatūrinis renginys Lietuvoje, rengiamas Lietuvos Rašytojų sąjungos. Jame savo kūrybą skaito Lietuvos ir užsienio poetai, dalyvauja aktoriai, dainininkai, muzikantai, dailininkai.

Šiais metais planuojama surengti apie 120 renginių, kuriuose dalyvaus žinomi Lietuvos poetai, į festivalį iš užsienio atvykstantys lietuvių poetai bei svečiai iš Baltarusijos, Latvijos, Rusijos, Lenkijos, Gruzijos, Sirijos, Čekijos, Portugalijos.

Festivalis rengiamas kasmet nuo 1965 m. Festivalio dienomis vyksta daug susitikimų, kurie sutraukia klausytojų iš visos Lietuvos. Jo metu pagerbiami ryškiausi praėjusiųjų metų poetai, įteikiami prizai už poezijos vertimus į lietuvių kalbą, už lietuvių poezijos vertimus į kitas kalbas, už svariausią debiutą almanache, pagerbiamas aktorius – poezijos skaitovas.

Festivalio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“, kurio sudarytojas šiais metais yra poetas Arnas Ališauskas. Jam pavyko surinkti įdomių autorių būrį ir gauti spalvingų tekstų. Vyrauja viduriniosios kartos poetai: Aidas Marčėnas, Sigitas Parulskis, Donaldas Kajokas, Kornelijus Platelis, Dovilė Zelčiūtė, Rimvydas Stankevičius, Valdas Gedgaudas, Tautvyda Marcinkevičiūtė, iš vyresnės kartos – Jonas Strielkūnas, Leonardas Gutauskas, Henrikas Algis Čigriejus, Algimantas Mikuta ir kiti. Almanache dalyvauja ir daug garsėjančių jaunų poetų: Donatas Petrošius, Giedrė Kazlauskaitė, Domantas Razauskas, Vytautas Stankus ir kiti.

Almanachui ne tik atrinkta poetų naujausių eilėraščių, bet ir spausdinama „Poezijos pavasario“ anketa – pasvarstymai apie žymų išeivijos poetą Henriką Radauską jo gimimo 100-mečio proga ir jo poveikį Lietuvos poetams, taip pat Viktorijos Daujotytės straipsnis apie poetes Nijolę Miliauskaitę ir Birutę Baltrušaitytę.

Kaip visuomet, almanache yra į festivalį atvyksiančių užsienio poetų kūrybos vertimų. Šių metų „Poezijos pavasario“ svečiai – poetai iš Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Gruzijos, Čekijos, Portugalijos, Sirijos.

Almanachą treti metai papildo kompaktinė plokštelė, ją parengė Virginijus Gasiliūnas. Plokštelėje prisistato aštuoni poetai, kurių knygos 2009 metais pripažintos geriausiomis.

Festivalio metu bus paskelbtas ir „Poezijos pavasario 2010“ laureatas. Šiais metais titulas bus skirtas poetei Zitai Mažeikaitei už praėjusiais metais išleistą rinkinį „Tenoriu būti“.

Jau aiškūs ir kiti „Poezijos pavasario“ laureatai. Šilalėje teikiama Dionizo Poškos vardo premija teks poetui Henrikui Algiui Čigriejui; už poezijos skaitymus bus apdovanotas aktorius Rolandas Kazlas už praėjusiais metais pagal poeto Vlado Šimkaus eiles sukurtą spektaklį „Geležis ir sidabras“. Kasmetinė Vilniaus mero premija šiemet paskirta prieš pat šį festivalį mirusiam poetui Jonui Strielkūnui.  Zigmo Gėlės premija už poetinį debiutą skirta jaunam  poetui Vytautui Stankui.

Pastaraisiais metais į „Poezijos pavasarį“ atvyksta vis daugiau užsienio poetų bei išeivijos lietuvių poetų. Festivalio svečiais yra buvę tokie iškilūs poetai kaip Czesłav Miłosz (Lenkija), Carolyn Forshé (JAV), Dannie Abse (Didžioji Britanija), Aleš Debeljak (Slovėnija), Pia Tafdrup (Danija). Pastaruoju metu festivalio svečių geografija plečiasi, atvyksta poetai ir iš tolimojo Vietnamo, Mongolijos, Japonijos, Meksikos. 

Programą įgyvendina