Skaitymo metai - Naujienos:2022 m. Gonkūrų premiją laimėjo prancūzų autorė Brigitte Giraud

Naujienos

2022-11-04
2022 m. Gonkūrų premiją laimėjo prancūzų autorė Brigitte Giraud


Prestižiškiausią Prancūzijos literatūros apdovanojimą Gonkūrų premiją (pranc. Prix Goncourt)  šiemet laimėjo prancūzų autorė Brigitte Giraud už knygą „Vivre Vite“ („Gyvenk greitomis“). Nugalėtoja paskelbta lapkričio 3 d.

56-erių B. Giraud yra tryliktoji moteris, pelniusi šį apdovanojimą per 120 metų trunkančią Gonkūrų premijos istoriją. Nugalėtoją nuo 2014 metų tradiciškai skelbia Gonkūrų akademijos nariai Paryžiaus restorane Drouant.

Knygoje „Vivre Vite“ autorė aprašo paskutines savo vyro, žuvusio per motociklo avariją 1999 metais, dienas ir tai, kaip ji susidorojo su mirties pasekmėmis. Tai autobiografinis romanas, paremtas autorės asmeniniu sielvartu. Kritikai jį gyrė už „intymumą“.

B. Giraud taip pat yra kelių kitų romanų ir apsakymų rinkinių, kuriuose netektis yra pagrindinė tema, autorė. Nė vienas iš jų nėra išverstas į lietuvių kalbą.

Gonkūrų akademija B. Giraud knygą išrinko iš trumpojo sąrašo, į kurį pateko dar trys autoriai. Tai Giuliano da Empoli ir jo romanas „Le Mage du Kremlin“ („Kremliaus magas“), Cloé Korman „Les Presque Sœurs“ („Beveik seserys“) ir Makenzy Orcel „Une somme humaine“ („Žmogiškoji suma“).

Gonkūrų premija Prancūzijoje teikiama kasmet nuo 1903 metų. Tai – seniausias ir vienas garbingiausių apdovanojimų autoriams, rašantiems prancūzų kalba. Premiją įsteigė prancūzų rašytojas Edmond de Goncourt (1822–1896).

Praėjusių metų Gonkūrų premija įteikta iš Senegalo kilusiam prancūzų rašytojui Mohamed Mbougar Sarr už knygą „La plus secrète mémoire des hommes“ („Slapčiausia žmonių atmintis“). Tarp šios premijos laureatų – rašytojai Marcel Proust, Henri Troyat, Maurice Druon, Romain Gary ir kiti.

Premijos piniginė dalis yra simbolinė – laureatui įteikiamas 10 eurų čekis, kurį dauguma autorių mieliau įsirėmina, o ne išleidžia. Bet, kaip rodo statistika, Gonkūrų premija gerokai prisideda prie apdovanoto kūrinio komercinės sėkmės – pardavimai išauga 5–10 kartų.

Programą įgyvendina