Skaitymo metai - Naujienos:Dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija – rašytojai ir dailininkei Kotrynai Zylei

Naujienos

2020-08-28
Dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija – rašytojai ir dailininkei Kotrynai Zylei

 


Dr. Aloyzo Petriko literatūrinę premiją šiemet pelnė rašytoja ir dailininkė Kotryna Zylė už knygą jaunimui – mistinį romaną „Sukeistas“ (išleido „Aukso žuvys“, 2019).

Premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. Aloyzas Petrikas, JAV bei Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. Šia premija pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 metais, tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuolaikinis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964).

Šiemet premijai buvo pasiūlyti šie kandidatai: Benas Bėrantas ir Vilija Kvieskaitė (knyga „Baubaimė“), Benas Bėrantas ir Tania Rex (knyga „Ponas Kampas“), Selemonas Paltanavičius (knyga „Brunas“), Indrė Pavilonytė ir Martynas Pavilonis (knygos „Marmiai. Olis ir dažų kibirėliai“ bei „Marmiai ir džiaugsmo fabrikėlis“), Vaiva Rutkauskaitė ir Lina Ribinskė (knyga „Nepasaka, arba Pasaka apie Ne“), Vytautas Varanius (knyga „Šiltnamis“).

 Vertinimo komisijoje dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos deleguoti atstovai – Donatas Petrošius, Renata Šerelytė ir Regimantas Tamošaitis, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovai – Jurga Trimonytė Bikelienė, Asta Skujytė-Razmienė.

Kotryna Zylė (tikr. Kotryna Zilinskienė) Vilniaus dailės akademijoje studijavo grafinio dizaino specialybę. Rašytoja, dailininkė, knygų iliustratorė, pelniusi ne vieną nacionalinį apdovanojimą ir sulaukusi tarptautinio pripažinimo. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos IBBY Lietuvos skyriaus narė, Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narė. Išleido keturias knygas: „Milžinas mažylis“ (2014, knyga įtraukta į akcijos Metų knygos rinkimai 2014“ knygų vaikams penketuką; 2019 m. Kauno kameriniame teatre pastatytas spektaklis knygos motyvais), „Didžioji būtybių knyga“ (2016, Nacionaliniame knygos meno konkurse apdovanota pagrindine premija vaikų knygų grupėje kaip gražiausia 2016 m. knyga vaikams; 2018 m. Nacionaliniame Kauno dramos teatre pastatytas spektaklis), „Sukeistas“ (2019, knyga įtraukta į akcijos „Metų knygos rinkimai 2019“ knygų paaugliams ketvertuką, diplomas Nacionaliniame knygos meno konkurse 2019), „Mažas kaip vabalėlis“ (2020, II vieta Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos skelbtame „Pirmosios knygos“ konkurse).

„Sukeistas“ – mistinis romanas jaunimui. Autorė lieka ištikima savo mėgstamai lietuvių mitologijos temai.  Kaip sako pati Kotryna, „mitinės būtybės savo gaivališka prigimtimi man labai dera su paauglystės jausmų audromis. Iš bręstančių „šio“ pasaulio ir stebuklingų „ano“ pasaulio padarų susivelia žavus būtybių chaosas. Toks gyvas ir kibirkščiuojantis”. Ji pati knygai sukūrė originalias iliustracijas. 2020 m. pavasarį knyga buvo išversta į latvių kalbą.

„Kotryna Zylė išdrįso eiti labai nepatogiu keliu: jos kūrinys kelia polemiką, skatina ieškoti argumentų tiek „už“, tiek „prieš“. Paauglių literatūroje reikia provokacijų, sandūros su pasauliu, kuris nebūtinai yra švelnus ir pūkuotas, nes ir patys paaugliai pradeda atrasti savo dyglius ‒ tam, kad galiausiai perėję simbolinę gėrio ir blogio kovą įgytų išminties.“ (Neringa Dangvydė Macatė)

Premijos teikimo iškilmės – rugsėjo 28 (pirmadienį) 18 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius). Laureatei bus įteiktas diplomas ir 3000 eurų premija.

K. Zylė – trečioji dr. Aloyzo Petriko premijos laureatė. Pirmąja premija 2018 m. apdovanotos dvi autorės – Jurga Vilė ir Lina Itagaki už knygą vaikams „Sibiro haiku“ (išleido „Aukso žuvys“, 2017). 2019 m. ši premija įteikta rašytojui Mariui Marcinkevičiui ir dailininkei Linai Dūdaitei už knygą vaikams „Sivužas“ (išleido „Tikra knyga“, 2018).

Dr. Aloyzo Petriko literatūrinės premijos konkursą organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga.

Parengta pagal Lietuvos rašytojų sąjungos informaciją
 

Programą įgyvendina