Skaitymo metai - Naujienos:Kovo 7 d. bus paskelbtas 2023 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureatas

Naujienos

2023-03-01
Kovo 7 d. bus paskelbtas 2023 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureatas

ALMA komisijos pirmininkė Boel Westin. Nuotr. Susanne Kronholm


Kovo 7 dieną tiesioginės transliacijos iš Stokholmo metu bus paskelbtas 2023 metų Astridos Lindgren atminimo premijos (Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) laureatas.

Laureato paskelbimo ceremonija bus tiesiogiai transliuojama interneto svetainėje alma.se.

Renginio metu Švedijos kultūros ministrė Parisa Liljestrand tars oficialią sveikinimo kalbą, po kurios ALMA komisijos pirmininkė Boel Westin paskelbs 2023 metų laureatą ir perskaitys komisijos motyvaciją. Laureatą plačiau pristatys apdovanojimo komisijos narė Balsam Karam. Renginį ves poetė Athena Farrokhzad.

Laureato paskelbimo ceremonija taip pat bus tiesiogiai transliuojama į Bolonijos vaikų knygų mugę.

2023 metų Astridos Lindgren atminimo premijos nominantų sąraše – 251 kandidatas iš 64 šalių. Tarp jų – žymiausi pasaulyje vaikų ir jaunimo literatūros rašytojai, iliustruotojai, skaitymo skatintojai. Nominantų  sąraše – ir vienas atstovas iš Lietuvos – vaikų knygų rašytojas ir iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius.

Visą nominantų sąrašą rasite čia.

Astridos Lindgren atminimo apdovanojimą 2002 metais įsteigė Švedijos vyriausybė po rašytojos mirties, taip pagerbdama jos atminimą. Šis pasaulinis apdovanojimas kasmet įteikiamas asmeniui ar organizacijai už išskirtinį indėlį į vaikų ir jaunimo literatūrą.

Kandidatus šiai premijai siūlyti turi teisę įvairių pasaulio šalių institucijos, kurias patvirtina premijos komisija. Jų pasaulyje yra dargiau kaip 400. Lietuvoje tokią teisę turi Lietuvos rašytojų sąjunga ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

Astridos Lindgren atminimo apdovanojimui šiais metais sukanka 20 metų. Per du dešimtmečius šia premija pagerbta nemažai vaikų knygų kūrėjų, žinomų ir Lietuvoje: rašytojai Sonya Hartnett, Katherine Paterson, Jean-Claude Mourlevat, dailininkas ir rašytojas Shaunas Tanas ir kt.

Apdovanojimą administruoja Švedijos meno taryba. Tai yra didžiausias pasaulyje vaikų ir jaunimo literatūros apdovanojimas, jis siekia 5 mln. Švedijos kronų (apie 440 000 EUR).

Programą įgyvendina