Skaitymo metai - Naujienos:Skaitymas kūdikiams: apie ankstyvąjį knygų pažinimo džiaugsmą, net jeigu jis truputėlį ir seilėtas

Naujienos

2022-11-11
Skaitymas kūdikiams: apie ankstyvąjį knygų pažinimo džiaugsmą, net jeigu jis truputėlį ir seilėtas

Projektas „Knygų startas“. Nuotr. Rasa Visuals


Kodėl svarbu skaityti knygas kūdikiams? Koks minimalus skaitymo vaikui valandų skaičius per savaitę? Kokias knygas iš anksto įsigyti tėvams, kurie šiuo metu laukiasi kūdikio ir ruošiasi būsimoms skaitymo su vaikeliu akimirkoms?

Jurga Tumasonytė kalbėjosi su Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos komanda, įgyvendinančia tarptautine patirtimi paremtą ankstyvojo skaitymo skatinimo projektą „Knygų startas“, kuriuo naujagimiams ir jų tėveliams dovanojamas ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlis, rašoma festivalio „Vaikų knygų sala“ organizatorių pranešime žiniasklaidai.

„Knygų startas“ šiais metais lankysis lapkričio 19–20 d. Vilniaus mokytojų namuose vyksiančiame festivalyje „Vaikų knygų sala“. Čia veiks ir patiems mažiausiems dalyviams, ir jų tėveliams skirta interaktyvi Mažylių erdvė. Projektas „Knygų startas“ lauks kūdikių ir vaikų iki 3 metų, su kuriais drauge skaitys didelę (net metro aukščio!) ir spalvingą knygą „Kapt kapt kapt“.

Tai Indrės Zalieckienės knygelė kūdikiams, ji įdedama į ankstyvojo skaitymo skatinimo projekto lauknešėlį – jį nuo šiol gauna kiekvienas Lietuvos naujagimis. Taip pat vyks ir pagal šią knygą „Vėjų teatro“ sukurtas spektaklis.

Kokie įspūdžiai, atsiliepimai ir patirtys praėjus beveik metams nuo „Knygų starto“ pradžios?

Taip, praėjo beveik metai nuo to laiko, kai projektas startavo visoje Lietuvoje, ir mes labai džiaugiamės, kad jaučiame ir matome palaikymą iš aplinkos – tėvų, žmonių, kurie vienaip ar kitaip susiję su vaiko raida, skaitymo ugdymu, galiausiai nebūtinai ir susiję tiesiogiai – gero žodžio negaili ir šio projekto reikšmę supranta kiekvienas sąmoningas žmogus.

Vis dėlto mes, projekto vykdytojai, su projektu gyvename jau gerokai ilgiau, ne dvejus ir net ne trejus metus, todėl matyti, kaip projektas vystosi, auga ir kiek dar jo laukia, mus labai motyvuoja dirbti ir toliau. Manome, kad kol kas mums sekasi tikrai neblogai, nors ir patiriame nemažai iššūkių, kadangi projektas nesibaigia tik lauknešėlių dalijimu. Mus visuomet lydi ir švietėjiška projekto misija, o čia gerokai reikia pasistengti.

Kodėl į lauknešėlį nusprendėte įdėti būtent Indrės Zalieckienės knygelę „Kapt kapt kapt“? Kuo ši knyga ypatinga?

Ši knygelė lauknešėlyje atsidūrė tikrai neatsitiktinai. Prieš pradėdami vykdyti pirmąjį projekto etapą, paskelbėme viešą konkursą teikti naujus kūrinius, tinkamus kūdikiams ir vaikams iki 3 metų, iš kurių turėjome tikslą išrinkti tą, kuris atsidurs lauknešėlyje. Sulaukėme labai daug kandidatų.

Indrės Zalieckienės knyga turėjo ne vieną rimtą konkurentą, bet ekspertai ją pripažino kaip geriausią – ji pasižymėjo sklandžia ir žaisminga eiliuota kalba, tinkamu teminiu turiniu, puikiomis iliustracijomis ir – labai svarbu – atitiko visus tokio amžiaus vaikų poreikius.

Po ilgo knygelės tobulinimo etapo ji galiausiai išvydo dienos šviesą ir dabar džiugina visas naujagimių susilaukusias Lietuvos šeimas! Beje, konkursas buvo toks sėkmingas, kad netgi sujudino leidybinius vandenis ir buvo išleista ne viena knyga, teikta šiam konkursui – labai dėl to džiaugiamės ir tikime, kad patiems mažiausiems skirtų lietuvių autorių knygų tik daugės.

Projektas „Knygų startas“. Nuotr. Rasa Visuals

Kiek metų truks šis „Knygų starto“ projektas? Ar esate nusprendę, kokias knygeles dovanosite ateityje?

Projektą finansuoja Lietuvos respublikos Kultūros ministerija, ji kol kas yra patvirtinusi šio projekto finansavimą iki 2024 m. imtinai, tačiau mes tikime ir tikimės, kad tai tik vienas etapas ilgoje projekto istorijoje. Na, o dėl ateities lauknešėlio knygelių mes dar ne kartą svarstysime, turime daug sumanymų, kol kas jų neatskleisime, bet labai tikėtina, kad laikui bėgant pokyčių tikrai bus.

Turbūt niekas nesiginčytų apie knygų naudą vaikams, bet kodėl svarbu skaityti ir kūdikiams?

Juk kūdikiai greitai tampa ūgtelėjusiais vaikais, kurie, jeigu jiems buvo skaitoma kūdikystėje, turės pamatą, ant kurio galima bus ir toliau kurti smalsų ir aistringą skaitytoją. Jeigu kalbėtume moksliškai, turėtume pasakyti, kad pirmieji treji gyvenimo metai yra neįtikėtinai svarbūs vaiko ateičiai, nes tuo metu vyksta labai intensyvūs procesai smegenyse. Kūdikių kalbos raidai svarbu kalbinė aplinka, kurią būtent knyga ir padeda kokybiškai puoselėti.

Knygos tekstas yra nebuitiškas, taigi tikėtina, kad knygoje rasite daug platesnį nei kasdien vartojamą žodyną, visai kitas sakinio konstrukcijas ir panašiai. Visa tai padeda tobulėti mažylio smegenims. Na, o kur dar kita labai svarbi skaitymo su mažyliu nauda – sensorikos vystymas, artumo kūrimas, kūrybiškumo ugdymas ir dar begalės kitų labai svarbių įgūdžių, kurie bus labai reikalingi mažam žmogui užaugus.

Ką manote apie audio knygas? Ar jos gali atstoti skaitymą?

Yra atliktų tyrimų, kurie įrodo, kad kūdikiui labai svarbu girdėti būtent gyvą kalbą, kad susidarytų jungtys smegenyse, tad apie audio knygas šiame etape turbūt pernelyg nereikėtų galvoti. Tiesa, pavyzdžiui, garsinės knygos, kuriose vaikas paspaudęs tinkamą mygtuką gali išgirsti įdainuotą eilėraštį ar panašiai, yra tikrai naudingos, nes jos lavina gebėjimą susieti garsą su tekstu, taip pat smulkiąją motoriką ir yra dar žaidybinis elementas, kuris padeda knygą sieti su smagia veikla.

Kodėl mažyliui svarbu susipažinti su knyga, ją liesti?

Labai svarbu, kad knyga mažyliui taptų natūralia jo aplinkos dalimi, na, o su knyga vaikas pirmiausia ir pažindinasi per visus savo pojūčius.

Maži vaikai, kūdikiai ne tik domisi knygomis, bet ir jas plėšo, kramto. Ką tokiu atveju, kai mažylis niokoja knygelę, daryti? Stengtis sudrausti ir ją išsaugoti ar turėti specialiai tam reikalui skirtų knygų?

Tokio amžiaus mažyliui knyga yra labiau žaislas. Tikrai nereikia jam bandyti taikyti tų pačių taisyklių kaip vyresniems vaikams ar juolab suaugusiesiems. Tam tikru vaiko raidos etapu nereikia gailėti ar „taupyti“ knygos – knygos mažiausiems ir skirtos būti suskaitytos taip, kaip jas skaito jie – kramtydami, seilėdami, truputį paplėšydami...

Žinoma, visa tai lemia ir tai, kad vis dėlto labai svarbu tampa, kokią knygą įduosime savo mažyliui į rankas. Ji turi būti saugi, nekenksminga. Būtinai reikia į tai atkreipti dėmesį renkant knygą kūdikiui. Apie knygos svarbą ir išsaugojimą dar tikrai turėsite progos su vaiku pakalbėti ateityje, na, o kol kas leiskite kūdikiui būti kūdikiu ir jokiu būdu neatimkite iš jo knygos pažinimo džiaugsmo – net jei jis truputį ir seilėtas.

Esu ne kartą girdėjusi apie tėvus, skaičiusius savo vaikams suaugusiųjų knygas – ar tai, jei tik vaikai susidomi, sveikintina praktika? O gal geriau skaityti knygas, skirtas konkrečiai amžiaus grupei?

Kaip jau minėta, kūdikiui pirmiausia esminis faktorius yra kalbinė aplinka, tad iš esmės pradiniu raidos etapu tėvai gali prie vaiko tiesiog garsiai skaityti suaugusiesiems skirtą, jiems patiems įdomią knygą – tai tikrai bus naudinga mažylio smegenims. Bet tikrai ne dėl to, kad jis kažkaip įsimins ten skaitomus faktus, perpras pagrindinę mintį ar panašiai. Tiesiog jis girdės daugiau skirtingų žodžių ir konstrukcijų, taigi jo smegenyse susidarys daugiau jungčių.

Vis dėlto sunku patikėti, kad vienerių ar kelerių metų vaikas galėtų susidomėti suaugusiajam skirta knyga. Jokiu būdu nereikėtų bandyti jį priversti tai daryti. Vaikams įdomios ir būtinos iliustracijos, jiems tuo raidos etapu suprantamas ir paveikus tekstas, turinys, kuris atitinka jo pasaulio suvokimą. Visi šie dalykai yra be galo svarbūs, na, o suaugusiesiems skirtos knygos juk ne veltui taip ir vadinamos. Iki jų mažylis tikrai spės užaugti ir, jei ugdysite jį jo tempu ir puoselėsite jo organišką pažintį su knyga, tikėtina, jis tas knygas skaitys su malonumu.

Kaip manote, ar neskaitantys tėvai pajėgūs išauginti skaitantį vaiką?

Nieko nauja nepasakysime, bet vaikų ugdyme galioja svarbus dėsnis – vaikai yra linkę mėgdžioti, tad tėvams, suvokiantiems skaitymo svarbą savo vaikams, pirmiausia labai linkime ieškoti būdų prisijaukinti skaitymą patiems. Šis prisijaukinimas gali prasidėti ir nuo jūsų jaukaus, smagaus ritualo su mažyliu – labai svarbu, kad jums būtų patiems malonu tai daryti, kad knyga keltų teigiamas asociacijas.

Žinoma, visada yra išimčių, net ir neskaitančioje aplinkoje augantis vaikas gali tapti dideliu skaitytoju, juk namai nėra vienintelė aplinka, kurioje vaikas auga – galbūt jį sudomins ir viena pamatyta knyga pas draugą, mokytojo parekomenduota knyga ar pan. Ir vis dėlto, labai daug tyrimų patvirtina, kad namų aplinka, kaip ir tėvų vaidmuo, yra be galo svarbūs.

Projektas „Knygų startas“. Nuotr. Rasa Visuals

Koks minimalus vaikui skaitymo valandų skaičius per savaitę?

Norint mėgautis skaitymu, ko gero, nereikėtų prisirišti prie labai konkretaus minučių skaičiavimo, nes greitai tai gali tapti ne malonumu, o sunkiu darbu. Taip, minimalios rekomendacijos yra – su vaiku, jau gebančiu ilgiau išlaikyti dėmesį, rekomenduotina skaitant praleisti apie 15–20 minučių kasdien, bet tai labai individualu.

Stenkitės stebėti savo vaiką ir svarbiausia neperspauskite – kelios minutės yra bet kokiu atveju geriau nei nieko, jeigu tik jos bus malonios jums patiems. Taip pat svarbu akcentuoti rituališkumą – stenkitės skaitymui skirti laiko kasdien, bet jei nepavyko vakar ar šiandien, jokiu būdu nebandykite „atidirbti“ per vieną dieną už visą savaitę, tai tikrai neduos didelės naudos, greičiau atvirkščiai, atbaidysite vaiką nuo knygos.

Nors tam tikras kasdien skirtas laikas skaityti, pavyzdžiui, prieš miegą, yra svarbus vaiko rutinai, jeigu matote, kad galbūt šiandien jis užsiėmęs tuo metu kitais reikalais, nebandykite jo perkalbėti tuos reikalus mesti ir sėsti skaityti, nes taip reikia. Tai taip pat gali atbaidyti vaiką nuo noro leisti laiką su knyga ir ji ims asocijuotis su neigiamais dalykais. Taigi pagrindinis patarimas – būkite atidūs ir jautrūs, ir po truputėlį tas laikas su knyga natūraliai ilgės ir taps kokybiškesnis.

Kur patartumėte tėvams ieškoti informacijos apie vertingas knygas mažiesiems skaitytojams?

Mes labai kviečiame sekti mūsų projekto puslapį ir socialinius tinklus, „Instagram“ paskyrą knygustartas. Ten rasite ne tik vertingų knygų rekomendacijų, bet ir apskritai naudingos informacijos, susijusios su skaitymu ir jo ugdymu. Kalbant apskritai, labai kviečiame domėtis ir tuo, ką siūlo artimiausia biblioteka – vienas iš projekto tikslų yra kuo artimiau bendradarbiauti su bibliotekomis ir dalytis kokybiška informacija su ten dirbančiais specialistais.

Netrukus daugelyje bibliotekų galėsite rasti specialiu ženklu pažymėtas lentynėles, kuriose bus laikomos patiems mažiausiems tinkamos ir jiems nesunkiai pasiekiamos knygelės. Mūsų tikslas, kad vaikams biblioteka būtų tokia pati svarbi vieta kaip ir mokykla ar namai. Ir labai svarbu, kad ji būti kviečianti, jauki ir naudinga.

Kokias knygas rekomenduotumėte iš anksto įsigyti tėvams, kurie šiuo metu laukiasi kūdikio ir ruošiasi būsimoms skaitymo su vaikeliu akimirkoms?

Pirmiausia, kai jau pasidomėsite, kokias knygas rekomenduoja specialistai, tada nuoširdžiai patariame atkreipti dėmesį ir į tai, kas patinka jums patiems. Tai jau pirmas, bet labai svarbus žingsnis kuriant skaitymo šventę namuose.

Projektą įgyvendina Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas yra Skaitymo skatinimo programos 2019–2024 m. dalis. Projekto partneriai: Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

Programą įgyvendina