Skaitymo metai - Naujienos:Poetui Vytautui Stankui įteikta sostinės mero premija už kūrybą apie Vilnių

Naujienos

2018-05-25
Poetui Vytautui Stankui įteikta sostinės mero premija už kūrybą apie Vilnių


Už kūrybą apie Vilnių sostinės Rotušėje meras Remigijus Šimašius apdovanojo „Poezijos pavasario“ laureatą Vytautą Stankų. Poetas itin populiarus tarp jaunųjų vilniečių, dažnai visi norintys netelpa į jo rengiamus improvizuotus poezijos skaitymus įvairiose sostinės kavinėse. Autoriui atiteko speciali Vilniaus mero premija – 2 tūkst. eurų.

„Labai džiaugiuosi, teikdamas premiją už poeziją apie Vilnių. Šiuolaikiniame vaizdinių pasaulyje poezija įkvepia. Labai vertinga ir įdomu skaityti eiles ne vien apie miesto grožį, bet ir matyti tuos ženklus, kurie netrukus išnyks. Vis modernėjančiame, besikeičiančiame mieste sentimentalus žvilgsnis, užfiksuotas eilėse, yra labai svarbus: ateityje poeziją skaitysiantys galės atrasti tai, ko jau nepamatysi mieste", – kalbėjo meras Remigijus Šimašius.

Laureato V. Stankaus kūryboje šiuolaikinė sostinė užima svarbią vietą. Savo knygoje „Skruzdžių skandinimas“ poetas mini Arkikatedrą, Trijų Kryžių kalną, Lazdynų stotelę, Vilnelę, Antakalnio kapines ir kitas svarbias Vilniaus erdves, pastatus. Sostinė poetui – giliausių išgyvenimų vieta ir įkvėpimo šaltinis.

„Manau, kad viename Vilniuje yra daug Vilnių: kai tu esi moksleivis, tavo Vilnius yra dalis tavo gimtojo rajono bei kelias iki mokyklos ir atgal. Kai tampi studentu – tu matai akademinį Vilnių, o jei dirbi greitosios pagalbos vairuotoju naktį – matai dar kitokį Vilnių. Kaip ir kitokį Vilnių mato policininkai, taksi vairuotojai ir mes poetai. Ir visa tai kažkur kažkaip telpa į eiles,“ – mintimis dalijosi premiją už kūrybą apie Vilnių laimėjęs poetas V. Stankus.

Vienas įdomiausių jaunesniosios kartos autorių, vertėjas V. Stankus savo kūryba skaitytojus džiugina daugiau nei dešimtmetį. Už knygą „Vaikščiojimas kita ledo puse“ (išleido savaitraštis „Nemunas“, 2009) autoriui įteikta Zigmo Gėlės premija, knygą „Iš veidrodžio, už“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2014) 2014 m. skaitytojai išrinko Metų knyga poezijos kategorijoje, o už trečiąjį eilėraščių rinkinį „Skruzdžių skandinimas“ (leidykla „Versus aureus“, 2016) autorius pernai apdovanotas Jaunojo jotvingio premija.
 


Vilniaus miesto savivaldybės mero premija už poeziją apie Vilnių įsteigta 2005 metais. Premija teikiama „Poezijos pavasario“ renginių metu. Vilniaus meras priima festivalio dalyvius ir įteikia mero prizą Vilniaus Rotušėje arba miesto savivaldybėje.

Apdovanojimą yra gavę šie poetai ir menininkai: Aidas Marčėnas už lyrikos rinktinę „Pasauliai“ (2005 m.); Algimantas Baltakis už eilėraščius sostinės tema knygoje „Žvirblių žiemavietė“ (2006 m.); Almis Grybauskas už poeziją apie Vilnių poezijos rinktinėje „Apžvalgos spiralė“ (2007 m.); Antanas A. Jonynas už eilėraščius apie Vilnių (2008 m.); Justinas Marcinkevičius už ciklą „Rudeninė puokštė Vilniui“ eilėraščių rinkinyje „Naktį užkluptas žaibo“ (2009 m.); Kompozitorius Algirdas Martinaitis už naujus  muzikinius projektus (2010 m.); Jonas Strielkūnas už poeziją apie Vilnių ir 2009 m. išleistą dvitomį „Lyrika“ (2010 m.); Dailininkas Mindaugas Skudutis už Vilniaus įamžinimą meno kūriniuose (2010), Leonardas Gutauskas už poeziją apie Vilnių ir poezijos knygą „Urbo kalnas” (2011 m.), Antanas Šimkus už poeziją apie Vilnių ir poezijos knygą „Sezonas baigtas“ (2012 m.), Julius Keleras už eilėraščius ir fotografijas apie Vilnių, už nuotraukų albumą „Vilniaus šaligatviai = Vilnius pavements“ (2013 m.); Ramunė Brundzaitė už  knygą „Drugy, mano drauge“ (2014 m.); Vitalijus Asovskis už lietuvių poezijos vertimų knygą „Rudens buhalteriją“ ir eilėraščius apie Vilnių (2015 m.); Marius Burokas už poeziją apie Vilnių (2016 m.); Darius Pocevičius už knygą „100 istorinių Vilniaus reliktų“ (2017 m.).

Programą įgyvendina