Skaitymo metai - Naujienos:Apie susitikimus su 2019 m. nominuotais vaikų ir paauglių knygų autoriais

Naujienos

2020-01-31
Apie susitikimus su 2019 m. nominuotais vaikų ir paauglių knygų autoriais


Pastaraisiais mėnesiais Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento skaityklai teko ypač dažnai virsti renginių erdve – nuo lapkričio joje vyko susitikimai su visais akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikų ir paauglių knygų kategorijose nominuotais autoriais, o jų buvo net 9!

Susitikimų forma nebuvo apibrėžta griežtomis taisyklėmis, todėl kiekvienas knygos pristatymas buvo išskirtinis, lankytojus stebinantis ir džiuginantis autorių išmone bei energija.

Renginių seriją lapkritį muzikaliai pradėjo jau ne kartą rinkimuose nominuotas Vytautas V. Landsbergis – jis pristatė paveikslėlių knygą „Pūkis karalius“. Autorius įtraukė vaikus į muzikinį lietuvių liaudies žaidimą, sekė pasaką apie lapiuką Pūkį ir prašė vaikų pasidalinti idėjomis apie istorijos tęsinį. Į vaikų klausimus kartu su rašytoju atsakė ir knygos iliustruotoja Dalia Karpavičiūtė.
 


Knygų kūrimo tema dėmesio centre atsidūrė ir kitos rinkimuose nominuotos paveikslėlių knygos – Pauliaus Norvilos „Strykt pastrykt!“ – pristatymo metu. Autoriui perskaičius pasakojimą apie kiškio Stepono pirmąją knygą ir jos kūrimo procesą, užvirė rimtas pokalbis, kurio metu susirinkusieji dalinosi savo kūrybinėmis patirtimis ir bandė atsakyti į klausimą „Ar bibliotekininkės tikrai panašios į pelėdas, o rašytojai – į kiškius?“
 


Lapkričio susitikimai baigėsi Tomo Dirgėlos knygos „Benas – sapnų siuvėjas“ pristatymu. Jame jau kiek ūgtelėję vaikai rungėsi dėl didžiausio miegaliaus titulo, pasakojo anekdotus ir dalyvavo spaudos konferencijoje, kurioje vaikų mylimas rašytojas atsakė į visus jiems rūpimus klausimus.
 


Gruodžio mėnesio susitikimus pradėjo Ignė Zarambaitė. Kartu su savo rankų darbo lėle Enriku ji pristatė knygą „Stebuklingi senelio batai“ ir pasakojo, kas įkvėpė parašyti knygą. Batai neišvengiamai tapo renginio motyvu – susirinkusieji apie batus ne tik kalbėjosi, bet ir galėjo savųjų patogumą išbandyti autorės parengtame konkurse.
 


Kitą gruodžio rytą knygą „Lietus ir skafandras“ skaitykloje pristatė rašytoja Dovilė Zavedskaitė. Autorė pasekė interaktyvią pasaką apie mergaitę su skafandru, jos draugą lietų ir jų kelionę po pasaulį, o pasakojimą apgobė jauki atmosfera ir dykumiški bei lietingi garsovaizdžiai. Į vaikams kilusius klausimus rašytojai padėjo atsakyti ir knygos iliustruotoja Jurga Šarmavičiūtė.
 


Sausio mėnesį prasidėję knygų paaugliams pristatymai atrodė kiek kitaip. Nors pokalbio formatas ir išliko aktualus, susitikimuose buvo aptariamos kitokios, jau paaugusiam skaitytojui svarbios temos. Per Ilonos Ežerinytės romano „Skiriama Rivai“ pristatymą kalbėta ir apie knygos rašymo aplinkybes, ir apie pirmąją meilę, ir tai, kad meilės istorijoms ne visada privaloma tokia pabaiga, kuri tradiciškai laikoma laiminga.
 


Savo knygos „Žalčių karalienė“ pristatyme Vytautas V. Landsbergis pasakojo apie partizanų kovų laikotarpį, apie tai, kaip įsijausti į kito kailį, kai skiria laiko ar skirtingų patirčių barjerai. V. V. Landsbergis susirinkusiuosius įtraukė į kūrybinį užsiėmimą, kurio metu dalyviai kuriamam siužetui galėjo suteikti daugiasluoksniškumo, veikėjų elgesiui sukurdami motyvus.
 


Paauglių kategorijoje nominuotą knygą „Istorijos skanėstai“ pristatė viena iš jos sudarytojų Audronė Meškauskaitė ir knygos dailininkė Inga Dagilė. Susirinkusiuosius su kūriniu autorės supažindino žaismingai – vaikams uždavė suktų klausimų ir papasakojo įvairiausių istorinių įdomybių. Aptarti buvo tiek tarpukario bananų valgymo įpročiai, tiek Arvydo Sabonio ūgis. Antroje renginio dalyje dalyviai pabandė įsivaizduoti, kaip galėtų atrodyti ateitis ir kokiais mobiliaisiais telefonais naudosimės po keliasdešimties metų.
 


Abėcėlė lėmė, kad paskutinis susitikimas su „Metų knygos rinkimų“ nominantais buvo Kotrynos Zylės romano paaugliams „Sukeistas“ pristatymas. Autorė pasidalijo patirtimi rašant knygą – į kiek daug įvairių sričių turi įsigilinti rašytojas, norėdamas sukurti autentišką kūrinį. Jos pasakojime veikia ir lietuvių mitinės būtybės, todėl susitikime autorė aptarė tautosakinių motyvų ir senųjų tradicijų pritaikymą šiandienos kontekstams.
 


Dėkojame visiems renginiuose dalyvavusiems autoriams ir skaitytojams. Dar kartą pasimatykime Vilniaus knygų mugėje, kurioje bus paskelbti kiekvienos kategorijos laimėtojai. Nepamirškite, kad už savo mėgstamiausią nominuotą knygą galite balsuoti iki 2020 m. vasario 14 d. vienu iš trijų būdų: akcijos interneto svetainėje (iš vieno įrenginio balsuoti galima ne daugiau kaip 5 kartus), el. paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, 01109 Vilnius.

Parengė Ieva Šakelaitė,
Nacionalinės bibliotekos
Vaikų ir jaunimo literatūros departamento
Kultūrinės edukacijos skyriaus
vyriausioji projektų vadovė

Programą įgyvendina