Skaitymo metai - Naujienos:Įteikti 2014 m. Hanso Christiano Anderseno medaliai

Naujienos

2014-09-22
Įteikti 2014 m. Hanso Christiano Anderseno medaliai

2014 m. rugsėjo 10 d. Meksike, 34-ojo tarptautinio IBBY Kongreso metu, pagerbti Hanso Christiano Anderseno premijos lauretatai. Medaliai įteikti rašytojai iš Japonijos Nahoko Uehashi ir iliustruotojui iš Brazilijos Roger Mello.

Nahoko Uehashi kuria unikalius fantasy romanus. Ji tiki, kad žmonės iš visų pasaulio kampelių turi vieną bendrą bruožą – norą pasakoti istorijas. N. Uehashi istorijos apie garbę ir pareigą, likimą ir aukojimąsi yra gyvos ir autentiškos. Autorės fantasy stiliaus pasauliai sukurti remiantis viduramžių Japonija bei savo fantazija. Nesitenkindama tik geografiniu ir mitologiniu kraštovaizdžio kūrimu, N. Uehashi daro aliuzijas tiek į klasių sistemą, tiek į dvasinių ir moralinių dimensijų sąveiką.

N. Uehashi kuriamiems pasauliams būdingi santykiai, kurie egzistuoja skirtinguose lygmenyse. Autorė turi ypatingą gebėjimą kurti skirtingus fantasy pasaulius, jos darbuose slypi švelnumas ir didi pagarba gamtai bei visai kūrinijai.

Iš viso premijai buvo nominuoti 28 autoriai. N. Uehashi buvo atrinkta iš šešių finalininkų: Ted van Lieshout (Nyderlandai), Houshang Moradi Kermani (Iranas), Mirjam Pressler (Vokietija), Nahoko Uehashi (Japonija), Renate Welsh (Austrija) ir Jacqueline Woodson (JAV).

Roger Mello iliustracijos suteikia progą pažinti Brazilijos istoriją ir kultūrą. Jo iliustracijos padeda vaikams orientuotis pasakojimuose pasikliaunant savo vaizduote. Gausus iliustracijų turinys atspindi R. Mello aistrą liaudies kūrybai ir pasaulio pažinimui. Vaikai, per šias neįtikėtinai spalvingas ir įstabiai iliustruotas istorijas, įgyja gilesnį tiek savo kultūros, tiek supančio pasaulio supratimą. Dailininkas kviečia vaikus panirti į kitokį pasaulį, skiepydamas pagarbą kitoms kultūroms. Šio kūrėjo iliustracijos yra inovatyvios ir visa apimančios, propaguojančios tolerenciją ir pagarbą pasaulio kultūroms bei tradicijoms.

Iš viso premijai buvo nominuota 30 iliustruotojų.  R. Mello buvo atrinktas iš 6 finalininkų: Rotraut Susanne Berner (Vokietija), John Burningham (Jungtinė Karalystė), Eva Lindström (Švedija), Roger Mello (Brazilija), François Place (Prancūzija) ir Øyvind Torseter (Norvegija).

Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija (IBBY) kas dveji metai autoriams (nuo 1956 m.) ir  iliustruotojams (nuo 1966 m.) teikia prestižiškiausią tarptautinį vaikų literatūros apdovanojimą – Hanso Christiano Anderseno medalį.

 

Iš anglų k. vertė Donata Andriuškevičienė

Programą įgyvendina