Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti IBBY-Asahi Skaitymo skatinimo bei IBBY-iRead išskirtinio skaitymo skatintojo apdovanojimai

Naujienos

2020-05-13
Paskelbti IBBY-Asahi Skaitymo skatinimo bei IBBY-iRead išskirtinio skaitymo skatintojo apdovanojimai


Šių metų gegužės 4 d. virtualioje spaudos konferencijoje Tarptautinė jaunimo knygų taryba (IBBY) paskelbė IBBY-Asahi Skaitymo skatinimo bei IBBY-iRead išskirtinio skaitymo skatintojo apdovanojimų laureatus.

IBBY-Asahi skaitymo skatinimo apdovanojimas teikiamas kas dvejus metus vienai grupei ar įstaigai, kurios išskirtinė veikla, kaip manoma, daro ilgalaikį indėlį į vaikų ir jaunimo skaitymo skatinimo programas. Apdovanojimas buvo įsteigtas 1986 m., jį remia Asahi Shimbun – viena iš pirmaujančių Japonijos laikraščių bendrovių. 2020 m. apdovanojimui buvo nominuoti 25 projektai.

Jį šiemet gavo Casa Cuna Cuenteros savanorių grupė iš Argentinos. Šie savanoriai Buenos Airių vaikų ligoninėje veda skaitymo bei pasakojimo užsiėmimus. Mieste, kur itin daug visuomenės grupių patiria socialinę atskirtį, istorijų pasakojimas buvo pasirinktas kaip būdas palengvinti ligoninėje atsidūrusių vaikų ir jų tėvų kasdienybę. Savanoriai savo darbe naudoja knygas su įvairiomis istorijomis ir į jų skaitymą siekia įtraukti vaikus, jų tėvus, net ligoninės personalą. Ši veikla netruko pakeisti bendrą atmosferą – gerėjo pacientų savijauta, ilgainiui ligoninėje atsirado netgi maža bibliotekėlė. Savanorių grupė veiklą ėmė plėsti ir kitose ligoninėse, taip pat ėmė rengti mokymus.

IBBY-iRead išskirtinio skaitymo skatintojo apdovanojimą įsteigė Šenzeno „iRead“ fondas ir IBBY, siekdami paskatinti realų įsipareigojimą skatinti skaitymo skatinimą, tikėdamiesi paskleisti šį atsidavimą kitiems visame pasaulyje. Iš devyniolikos nominantų du laimėtojai gaus po 200 000 RMB juanių (apytiksliai 28 000 USD), be to, 150 000 RMB juanių bus skirta ne pelno siekiančiam vaikų skaitymo skatinimo projektui, kurį jie pasirinko.

2020 m. šio apdovanojimo laureatais tapo Marit Törnqvist iš Nyderlandų bei Zhu Yongxin iš Kinijos.

Marit Törnqvist – rašytoja bei iliustratorė, rengianti garsinio skaitymo užsiėmimus vaikams, kuriuose skatina susitelkti ne tik į pasakojimą, bet ir į patį skaitymo veiksmą. Ji skatina skaitančius vaikus tapatintis su istorijų herojais, o į užsiėmimus įtraukia vaikus iš skirtingų kultūrų, taip padėdama jiems pažinti vieni kitus geriau. M. Törnqvist vedami biblioterapijos užsiėmimai vaikams iš pažeidžiamų grupių siekia tokius vaikus padrąsinti bei garsiai pasisakyti. Kita kūrėjos iniciatyva – pagalba pabėgėlių vaikams, siekiant jiems suteikti knygas jų gimtosiomis kalbomis.

Zhu Yongxin – kinų mokslininkas, tiriantis vaikų skaitymo skatinimą bei paskelbęs ne vieną publikaciją šioje srityje. Kartu su savo komanda jis veda mokymus pedagogams visoje Kinijoje, kur moko šiuos skatinti vaikus skaityti bei pačius tapti įkvepiančiais pavyzdžiais. Pagal mokslininko sukurtą programą vedami skaitymo kursai mokytojams, vaikams bei jų tėvams, didelis dėmesys skiriamas provincijoms, taip pat specialiųjų poreikių turintiems bei pažeidžiamoms visuomenės grupėms priklausantiems vaikams. Zhu Yongxin pastangomis buvo sukurta serija audioknygų, skirtų regėjimo negalią turintiems vaikams.

Parengė Jūratė Petronienė 

Programą įgyvendina