Skaitymo metai - Medikai apie „Knygų startą“ Lietuvos ligoninėse: „Ankstyvajame skaityme užkoduotas ryšio šeimoje stiprinimas“

Perskaitytų knygų matuoklis

Aš savo vaikui
jau perskaičiau

arrow left
0
arrow right
fiksuoti

Tėvai savo vaikams
jau perskaitė

0
knygos

Medikai apie „Knygų startą“ Lietuvos ligoninėse: „Ankstyvajame skaityme užkoduotas ryšio šeimoje stiprinimas“

2024-11-04

Akvilės Razauskienės nuotr.

Lietuvoje gyvuoja išskirtinė nacionalinė iniciatyva – sėkmingas tarptautine patirtimi paremtas ankstyvojo skaitymo skatinimo projektas „Knygų startas“. Nuo 2021 m. dešimtys tūkstančių skaitymo lauknešėlių dalijami visoje Lietuvoje. Prie šios idėjos prisijungė ir ankstyvojo skaitymo ambasadoriais tapo šalies ligoninėse dirbantys medikai, priimantys ir sveikinantys naujuosius šalies gyventojus bei jų tėvams dovanų įteikiantys simbolinę pirmąją knygą.


Svarbu nepražiopsoti smalsumo skaityti

Naujas gyvybes pasitinkantys medikai yra liudininkai, kaip naujagimių tėveliai reaguoja į ligoninėse gaunamą pirmąją knygą mažajam piliečiui ar pilietei.

Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas, gydytojas akušeris ginekologas Tomas Lūža, yra entuziastingas Knygų starto idėjos palaikytojas Lietuvoje. T. Lūža kartu su kolegomis yra tas žmogus, kuris naujagimių tėveliams pats dovanoja Knygų starto lauknešėlį.

Anot gydytojo Tomo, kai jis pirmą kartą išgirdo apie šią iniciatyvą iš Martyno Mažvydo bibliotekos, jam ypač surezonavo ši idėja, labai patiko. „Kas surezonavo? Taip, kūdikis pats neskaitys, bet pradėdami anksti rodyti paveikslėlius mes ir pagausime tą momentą, kai pradedama domėtis knygomis, o galiausiai ir skaityti, – bus naudinga jo ateičiai. Juk niekada nežinome, kada ateis tas momentas. O laukdami galime ir pražiopsoti“, – sako T. Lūža.

Matydamas tėvelių reakcijas Lūža pastebi, kad kiekviena dovana gimdymo namuose pradžiugina šeimas, juk ir sauskelnių reikia pirmai pradžiai, ir dar daug visko, tačiau knygutė tėvus ypač maloniai nustebina. „Jei tai būtų koks reklaminis lankstinukas, greičiausiai, išmestum, o čia knygutė dovanojama pirmą gyvenimo dieną ir tai yra labai simboliška, ji liks prisiminimui kaip skatinimas skaityti“, – svarsto gydytojas.


„Smagu, kad pirma valstybės dovana savo piliečiams yra knyga“

Klaipėdos universiteto ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikoje laikinai einanti vyriausiosios akušerės pareigas Rasa Liutikienė yra viena aktyviausių medikių Lietuvos ligoninėse, kuri Nacionalinės bibliotekos darbuotojams padeda dalyti Knygų starto lauknešėlius. Akušerė sako, kad mamyčių forumuose jau pastebėjusi, kaip mamytės su vaikučiais varto dovanotą knygutę, vadinasi, jos parsiveža iš gimdymo namų ir ją naudoja.

Rasa džiaugiasi, kad valstybė taip rodo dėmesį savo piliečiams. „Pirma dovana knyga šis veiksmas tikrai mane įkvepia. Juk mes kaip tauta turime skaityti ir tą lietuvišką žodį branginti. Tie kremukai, sauskelnės yra reikalingi kasdieniai dalykai, bet greit sunaudojami. O knyga – tai atsiminimas. Ir pirmoji valstybės dovana piliečiui“, – mintimis dalijasi medikė.

Paklausta, kodėl jai svarbu dalyti lauknešėlius naujagimių susilaukusioms šeimoms, Rasa atsako, kad visų pirma jai yra didelis džiaugsmas jauniems tėvams įteikti knygą. „Mes turime suprasti, kokios vaikui svarbios yra knygos, skaitymas, žodžiai. Juk taip svarbu su gimusiu vaikeliu bendrauti“, – sako akušerė.


Reikia skatinti skaitymą jau nėštumo metu

Gydytojas akušeris ginekologas T. Lūža mato galimybių projektą „Knygų startas“ plėsti ir pradėti skatinti skaitymą jau nėštumo metu. Pasak mediko, rekomenduojama pradėti vaisiui skaityti jau po dvidešimtos nėštumo savaitės. „Ypač kad tėtis skaitytų pasakas vakarais, kai vaisius jau pradeda girdėti. Kad gimęs naujagimis jau tą balsą būtų girdėjęs, nes mamą girdi kasdien, visus devynis mėnesius, girdi jos širdies plakimą, todėl nurimsta vaikutis, kai jį priglaudžia prie krūtinės, jis atpažįsta mamos širdies dūžius, balsą. Taigi, tas skaitymas padėtų sustiprinti tą ryšį ir su tėčiu“, – sako gydytojas.

Akušerė R. Liutikienė ankstyvojo skaitymo naudą nėštumo metu paremia suomių mokslininkų patirtimi. „Štai suomiai yra atlikę tyrimą, atsiranda įrodymų, kad vaisiai, kurie buvo nešiojami mamų ir su kuriais buvo bendraujama, kurie girdėjo mamos žodžius, skaitomus tekstus, jų intelekto koeficientas yra aukštesnis, jų kognityviniai gebėjimai yra geresni“, – teigia medikė.

Pasak akušerės, visuomenė turi suvokti, kad žmogus jau nuo pat pirmos užsimezgimo minutės yra žmogus ir jam reikia girdėti žodžius bei skaityti dar net negimusiam, nes teksto yra klausomasi, ir galiausiai tų vaikučių kalbiniai gebėjimai yra geresni, jie anksčiau ir sklandžiau pradeda kalbėti.

„Kai vedu kursus nėščiosioms, būsimoms mamoms visada pabrėžiu, kad vaisius jau nuo dvidešimtos savaitės puikiai girdi, atskiria balsus ir knygą vaikui reikia pradėti skaityti ne nuo pirmos klasės, ne nuo trijų mėnesių ar netgi mėnesio, bet jau nešiojant vaisių įsčiose – skaityti pasakas, dainuoti, svarbiausia – kad jis girdėtų žodžius“, – sako Klaipėdos universiteto ligoninėje dirbanti akušerė.


Ankstyvasis skaitymas suartina ir stiprina šeimą

Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas T. Lūža teigia, kad projektas „Knygų startas“ yra ne tik apie ankstyvąjį skaitymą – taip pat tai yra ryšio šeimoje stiprinimas.

„Taip, tai yra bendravimas, ryšys. Tame ankstyvajame skaityme yra daug užkoduota, tas ryšio stiprinimas, to mažo žmogaus švietimas, lavinimas ir galbūt pačios šeimos sugrįžimas prie skaitymo kaip bendravimo formos šiame skaitmeniniame pasaulyje“, – teigia Telšių ligoninės atstovas.

Beje, medikas pastebi, kad tėvelių lūkesčiai auga, nes vėl susilaukę vaikų jie jau dairosi kitų knygų, turimo skaitymo lauknešėlio papildymo. „Ta knyga iš visų tų dovanų, gaunamų mūsų gimdymo namuose, yra pati geriausia dovana“, – sako naujagimius pasitinkanti akušerė Rasa. Anot jos, puoselėjant gimtąją kalbą, ryšį šeimoje, reikia ne tik kalbėti, bet ir dėti konkrečias pastangas, dirbti, kaip šiuo atveju, pradėti skaityti kartu pirmąją gyvenime knygelę.

Projekto „Knygų startas“ tikslas – užauginti pirmą kartą, kurios skaitymo patirtis prasidėtų nuo pirmųjų dienų. Projektą įgyvendina Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka su partneriais. Projektą finansuoja Kultūros ministerija.

 

 

 

Projektą įgyvendina

Informacinis partneris

Partneriai

Siekdami užtikrinti efektyvų interneto svetainės veikimą, jos veikloje naudojame slapukus (angl. cookies). Tęsdami naršymą interneto svetainėje, sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai. Slapukų politika