Skaitymo metai - Naujienos:Išrinkta 2020 metų verstinė knyga

Naujienos

2021-05-07
Išrinkta 2020 metų verstinė knyga


Šiais metais Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) dvyliktą kartą rengė konkursą „Metų verstinė knyga“. Sudaryti trys geriausių 2020 m. išleistų verstinių knygų sąrašai šiuolaikinės grožinės literatūros, literatūros klasikos ir humanitarinės literatūros kategorijose.

Naujienų portalo LRT.lt skaitytojai buvo kviečiami balsuoti ir iš vadinamojo ekspertų penketuko išrinkti metų verstinę knygą, kuri tradiciškai skelbiama gegužės 7 d. – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Po itin aktyvaus balsavimo ir permainingos kovos 2020 metų verstine knyga tapo lenkų rašytojo Wiesławo Myśliwskio romanas „Adatos ąsa“, kurį išvertė Kazys Uscila ir išleido leidykla „Mintis“. „Adatos ąsa“ iki pat paskutinių balsavimo akimirkų nuožmiai rungėsi su prancūzų rašytojos Virginie Despentes romanu „Vernonas Subutexas“, kurį išvertė Paulius Jevsejevas ir išleido „Baltos lankos“.

„Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga džiugiai sveikina turbūt brandžiausią lenkų literatūros žvaigždės Wiesławo Myśliwskio romaną „Adatos ąsa“ ir jo vertėją Kazį Uscilą, – sako projekto koordinatorius Paulius Garbačiauskas. – Pakartota 2018-ųjų sėkmė, kai metų verstine knyga buvo išrinktas to paties rašytojo romanas „Paskutinis išdalijimas“, verstas taip pat K. Uscilos, kurį drąsiai galime tituluoti W. Myśliwskio ekspertu. Be galo džiugina ir didžiulis susidomėjimas būtent mūsų regiono literatūra, kurios pastaraisiais metais turime išties įspūdingos, ir viso Metų verstinės knygos rinkimų projekto aktualumas, apie kurį iškalbingiausiai liudija toks aktyvus skaitytojų įsitraukimas, ir, galiausiai, kryptingas bei nuoseklus leidyklų darbas. Lietuvos leidyklos tiesiog pavyzdingai reaguoja į pasaulines tendencijas, svarbiausias literatūros premijas. Absoliučiai visos visų trijų sąrašų knygos yra tiesiog puikios – viliamės, kad šie sąrašai smalsiam skaitytojui bus naudingas orientyras plačiame ir giliame verstinės literatūros vandenyne.“

„Ši knyga – tai visai W. Myśliwskio kūrybai būdinga meditacija apie žmogaus likimą, atmintį, istoriją, nepermaldaujamą, nesustabdomą laiko tėkmę, gyvenimo prasmę, gėrį ir blogį, meilę, apie tai, kas laikina ir kas amžina, o pirmiausia – apie žmonių santykių slėpiningumą, tų santykių, bėgančio laiko, savo ir pasaulio paliekamų žymių suvokimą, – sako romano vertėjas Kazys Uscila. – Knygos apmąstymų objektas yra ne laikini, paviršutiniški, banalūs dalykėliai, įvykiai, o pasaulio universalių dėsnių ir tiesų, žmogaus egzistencinės problemos. Tokias knygas skaityti, be abejo, reikia susikaupus, o ir skaitytojas turi būti išprusęs, apsiskaitęs.“

Ekspertų penketukas, iš kurio buvo renkama 2020 metų verstinė knyga:

  • Virginie Despentes, „Vernonas Subutexas“, iš prancūzų kalbos vertė Paulius Jevsejevas, Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2020.
  • Michel Houellebecq, „Serotoninas“, iš prancūzų kalbos vertė Liucija Baranauskaitė-Černiuvienė, Vilnius: Kitos knygos, 2020.
  • Wiesław Myśliwski, „Adatos ąsa“, iš lenkų kalbos vertė Kazys Uscila, Vilnius: Mintis, 2020.
  • Richard Powers, „Medžių istorija“, iš anglų kalbos vertė Ieva Venskevičiūtė, Vilnius: Alma littera, 2020.
  • Graham Swift, „Regimybės“, iš anglų kalbos vertė Rasa Drazdauskienė, Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2020.

 2020 metų verstinės knygos konkurso ekspertų komisija: literatūrologas prof. dr. Vytautas Bikulčius; literatūros apžvalgininkas Ramūnas Gerbutavičius; literatūrologė doc. dr. Audinga Peluritytė-Tikuišienė; literatūrologė dr. Dalia Zabielaitė.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Programą įgyvendina