Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti Hanso Christiano Anderseno medalio 2022 metų laimėtojai

Naujienos

2022-03-22
Paskelbti Hanso Christiano Anderseno medalio 2022 metų laimėtojai

 


Bolonijos vaikų knygų mugėje kovo 21 d. vykusioje Tarptautinės vaikų ir jaunimo knygų tarybos (IBBY) spaudos konferencijoje paskelbti Hanso Christiano Anderseno medalio 2022 metų laimėtojai.

Hanso Christiano Anderseno medalį laimėjo rašytoja Marie-Aude Murail iš Prancūzijos ir iliustruotoja Suzy Lee iš Korėjos Respublikos.

Rašytoja Marie-Aude Murail (g. 1954) parašė beveik šimtą knygų vaikams ir suaugusiesiems ir yra pripažinta Prancūzijoje bei užsienyje. Studijavo literatūrą Sorbonos universitete, kur rengė daktaro disertaciją apie klasikinių kūrinių pritaikymą jauniesiems skaitytojams. 1987 m. išleido pirmąją knygą vaikams „Mystère“ (liet. „Paslaptis“) ir nuo tada atsidėjo rašymui vaikams ir jaunimui.

Marie-Aude Murail pažįstama ir Lietuvos skaitytojams. Į lietuvių kalbą išversti jos romanai jaunimui „Mano brolis Kvailys“ ir „Oh, boy!“, dviejų dalių apysaka „Golemas“ (parašė kartu su Elvire ir Lorris Murail). Visas iš prancūzų kalbos vertė Jonė Ramunytė, išleido „Alma littera“.


2022 m. Hanso Christiano Anderseno medalio laimėtoja iliustruotoja Suzy Lee (g. 1974) yra bežodžių paveikslėlių knygų, kurios buvo pripažintos kaip unikalios literatūrinės ir estetinės naujovės, autorė.  Studijavo tapybą Seulo nacionalinio universiteto Dailės koledže, o baigusi studijas pradėjo iliustruoti knygas vaikams. Suzy Lee – ir 2016 m. Hanso Christiano Anderseno medalio finalininkė.


Medaliai ir diplomai nugalėtojams bus įteikti 38-ajame IBBY kongrese, kuris vyks 2022 m. rugsėjo 5–8 d. Malaizijoje.

Hanso Christiano Anderseno medalis – reikšmingiausias pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimas, neretai dar vadinamas vaikų literatūros Nobeliu. Pagrindiniai kriterijai, renkant šio apdovanojimo laimėtojus, yra kūrinio estetinė ir literatūrinė vertė, kūrybos inovatyvumas, kūrėjo gebėjimas matyti iš vaiko perspektyvos ir žadinti jo vaizduotę. Atsižvelgiama ir į tai, ar kūrėjo veikla ilgametė ir neprarandanti reikšmės.

Kandidatus į ilgąjį Anderseno apdovanojimų sąrašą teikia IBBY nacionaliniai skyriai. Ilgajame 2022 m. H. Ch. Anderseno medalio nominantų sąraše iš viso buvo 62 kandidatai iš 33 šalių. Šiame sąraše – ir Lietuvos  rašytojas, iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius.

H. Ch. Anderseno medalį kas antrus metus skiria IBBY vienam rašytojui ir vienam iliustruotojui, kurie reikšmingai prisidėjo prie vaikų literatūros. Apdovanojimas teikiamas už visą autoriaus kūrybinį indelį į vaikų literatūrą.

H. Ch. Anderseno medaliu rašytojai apdovanojami nuo 1956 m., o iliustruotojai nuo 1966 m. Apdovanojimai laureatams (aukso medalis ir diplomas) įteikiami šventinėje ceremonijoje kas dvejus metus vykstančiame IBBY kongrese.

Tarptautinę vaikų ir jaunimo knygų tarybą (IBBY) sudaro 80 nacionalinių skyrių.  Tai seniausia ir labiausiai vertinama organizacija pasaulyje, dirbanti vaikų ir knygų labui. H. Ch. Anderseno apdovanojimų globėja yra jos didenybė Danijos karalienė Margarita II, o apdovanojimus remia „Nami Island Arts & Education Inc“.

Programą įgyvendina