Skaitymo metai - Naujienos:Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia Vilniaus klubo premijos 2018 laureatus

Naujienos

2019-02-11
Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia Vilniaus klubo premijos 2018 laureatus


Vilniaus klubo 2018 m. premija skiriama Algei Andriulytei už knygą „Ferdynandas Ruszczycas: Civis Vilnensis Sum“ ir Dainiui Junevičiui už jo knygą „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Abi knygos išleistos Vilniaus dailės akademijos leidykloje 2018 m.

Komisijos teigimu abi šios knygos yra įvykis. Algės Andriulytės knyga – didžiulis autorės gyvenimo darbas. Knyga vientisa, ypatingas dėmesys skiriamas pačiai knygos kultūrai, jos parengimui. Ji ryški ne tik savo turiniu, bet ir knyga kaip visuma. Apie pažįstamą asmenybę atrandama naujų dalykų, nėra pasikartojimų. Dainiaus Junevičiaus knyga yra apie istorinę asmenybę, apie kurią iki šiol mažai kas girdėjo. Ji parašyta iš didžiulės aistros pomėgiui. Retas atvejis, kai tokia knyga parašoma ne iš būtinumo, o iš įsimylėjimo į savo tyrimo objektą. Kai kurie komisijos nariai šią knygą vadino tikra sensacija.

Ir A. Andriulytė, ir D. Junevičius savo knygomis suranda simbolius, kurie daug pasako apie Vilniaus tapatybę. Kūriniai peržengia griežtus monografijos rėmus – juose dera menas ir mokslas. Abi šios knygos yra vienodai vertos premijos.

Šiemet premija, skiriama už knygą apie Vilnių, bus įteikta jau ketvirtą kartą, tačiau pirmą kartą per ketverius premijos metus laureatai yra du skirtingų knygų autoriai.

Vilniaus klubo padėka – už pastangas, darbų tęstinumą, dėmesį knygos kokybei – šiemet tenka leidyklai „Aukso žuvys“, premijai pateikusiai dvi knygas: Aelitos Ambrulevičiūtės, Gintės Konstantinavičiūtės, Giedrės Polkaitės-Petkevičienės „Prabilę namai. Žydų gatvės kasdienybė XIX–XX a. (iki 1940 m.)“ bei Jolitos Bernotienės ir Rasos Leonavičiūtės „Karalienės Bonos virtuvė”.

Šiemet Vilniaus klubo premijai 17 knygų, išleistų 2017–2018 metais, pateikė 9 leidyklos.

Šių metų konkurse dalyvavusių knygų sąrašas:

 • Algė Andriulytė „Ferdynandas Ruszczycas: Civis Vilnensis Sum“, (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2018)
 • Dainius Junevičius „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2018).
 • Irena Vaišvilaitė „Pasivaikščiojimai po krikščioniškąjį Vilnių“ (leidykla „Baltos lankos“, 2017).
 • Aelita Ambrulevičiūtė, Gintė Konstantinavičiūtė, Giedrė Polkaitė-Petkevičienė „Prabilę namai. Žydų gatvės kasdienybė XIX–XX a. (iki 1940 m.)“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2018).
 • Darius Pocevičius „Istoriniai Vilniaus reliktai 1944–1990. I dalis“ (leidykla „Kitos knygos“, 2018).
 • Ewa Wołkanowska-Kołodziej, receptai Genowefos Wołkanowskos „Vilnius. Šeimos skonių istorija” (leidykla „Terra Publica“, 2017).
 • Gabrielė Giunterytė-Puzinienė „Vilniuje ir Lietuvos dvaruose. 1815–1843 metų dienoraštis“ (leidykla „Tyto alba“, 2018).
 • Liuda Matonienė „Vilnius: meilės stotelės. Romantiškasis miesto žemėlapis“ (leidykla „Tyto alba“, 2018).
 • Elė Pranaitytė „Vilniaus senamiestis per 3 valandas“ (leidykla „Tyto alba“, 2017).
 • Jolita Bernotienė, Rasa Leonavičiūtė „Karalienės Bonos virtuvė“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2018).
 • Paul Monty „Vilniaus kelrodis. 1918-ųjų miesto veidas“ (lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2018).
 • Anna Halberstadt „Vilniaus dienoraštis: eilėraščiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017).
 • Francois-Henri Deserable „Toks ponas Piekielnis“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2018).
 • Alfredas Bumblauskas, Salvijus Kulevičius, Ihoris Skočiliasas „Kultūrų kryžkėlė: Vilniaus Švč. Trejybės šventovė ir vienuolynas“ (Vilniaus universiteto leidykla, 2017).
 • „Vilnius University Symbols: Coat of Arms, Academic Regalia and Traditional Ceremonies“ (Vilniaus universiteto leidykla, 2018).
 • Felix Ackermann „Labai blogai arba liuks: aštuonios pamokos apie Lietuvą“ (leidykla „Lapas“, 2018).
 • Tomas Vaiseta „Vasarnamis. Vilniaus psichiatrijos ligoninės socialinė istorija 1944–1990“ (leidykla „Lapas“, 2018).

Šių metų komisijoje dalyvavo Vilniaus klubo atstovai – nariai: Mantas Adomėnas, Rita Bartkevičienė, Rima Cicėnienė, Vytas Kabašinskas, Kristina Mekšrūnienė, Eva Valentinas ir literatūros kritikė Jūratė Čerškutė bei Lietuvos leidėjų asociacijos pakviesti literatūros specialistai: poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė, poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė, istorikas Aurimas Švedas ir LLA direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.

Programą įgyvendina