Skaitymo metai - Naujienos:Lietuva debiutavo prancūziškoje Briuselio knygų mugėje

Naujienos

2024-04-09
Lietuva debiutavo prancūziškoje Briuselio knygų mugėje


Balandžio 4–7 d. vykusioje prancūziškoje Briuselio knygų mugėje „Foire du Livre“ šįmet pirmą kartą dalyvavo Lietuva.

„Foire du Livre“ – tai 53-iąjį kartą Briuselyje organizuojama knygų mugė, kasmet pritraukianti daugiau nei 70 tūkst. lankytojų, pristatanti daugiau nei 200 dalyvių bei jungianti visus knygų mylėtojus: nuo rašytojų iki bibliotekininkų, nuo redaktorių iki skaitytojų.

Europos kultūros centrų asociacijos „Eunic“ stende, Europos Sąjungai skirtame paviljone, Lietuva šįmet pasakojo apie šiuolaikinę lietuvių poeziją, grožinę ir negrožinę literatūrą įvairaus amžiaus skaitytojams, svarbiausius nuo Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo lietuvių parašytus literatūros kūrinius bei kvietė atvykti į įdomiausias šalies lankytinas vietas.

Prancūzakalbiams knygų kūrėjams ir skaitytojams Lietuva taip pat pristatė rašytoją, menotyros mokslų daktarę Kristiną Sabaliauskaitę bei jos istorinio romano „Petro Imperatorė“ dilogiją. Mugės lankytojai taip pat galėjo išgirsti K. Sabaliauskaitės diskusiją tema „Jekaterina I-oji, Marija Antuanetė: dvi moterys Europos istorijoje“ kartu su vertėja Françoise Wuilmart, neseniai pristačiusia naują klasika tapusios Stefano Zweigo knygos „Marija Antuanetė“ vertimą. Balandžio 8 d., pasibaigus knygų mugei, lietuviškai kalbantys rašytojos gerbėjai turėjo progą dalyvauti ir NATO Politinio komiteto direktoriaus Andriaus Avižiaus moderuotame susitikime-diskusijoje su K. Sabaliauskaite Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje.

Europos Sąjunga (ES) – šių metu knygų mugės „Foire du Livre“ garbės viešnia. ES skirtame paviljone, Belgijos pirmininkavimo ES Tarybai proga šįmet tapusiame mugės dėmesio centru, su šūkiu „Europos Sąjunga – tai tu, aš, mes“ pristatytos ES institucijos, istorija ir literatūra. Lankytojai taip pat buvo pakviesti sužinoti daugiau apie svarbiausius Europos Komisijos, Parlamento ir Tarybos veiksmus literatūros, daugiakalbystės ir kultūros įvairovės klausimais, įsigyti ES kalbomis parašytų kūrinių. Net 38 diskusijos buvo skirtos aptarti svarbiausias ES temas bei susipažinti su rašytojais iš 18 ES šalių, pristatytos architektūros, meno, žmogaus teisių bei kitos parodos ir interaktyvios veiklos.

Knygų mugės „Foire du Livre“ pagrindinė tema šįmet – „Mūsų mylimiesiems“ („Á nos amours“). Ja organizatoriai ragino švęsti meilę artimiesiems, sau, aplinkiniams, autoriams ir knygoms, kvietė atkreipti dėmesį į mūsų gyvenimui šiais sudėtingais laikais prasmę suteikiančius ryšius, bei tai, kaip šiuos ryšius įgalina ir sustiprina knygos.

Mylimiausiems rašytojams knygų mugėje specialiame vakare šįmet pirmą kartą įteiktos ES literatūros premijos. Komisijos pirmininkas – vienas iš mugės garbės svečių, ukrainietis rašytojas Andreï Kourkov, į 36 kalbas išversto bestselerio „Pingvinas“ autorius, Ukrainoje prasidėjus karui publikavęs „Invazijos dienoraštį“. Siekiant išreikšti palaikymą Ukrainai, į knygų mugės programą įtrauktas ir specialus stendas, skirtas pristatyti šalį ir ukrainiečių autorių literatūrą, bei į 22 kalbas išverstų knygų autorės, poetės Luba Yakymchouk pasirodymas.

Turtinga šių metų knygų mugės „Foire du Livre“ programa lankytojus kvietė į skaitymus, diskusijas, beveik 80 susitikimų su autoriais, įvairias parodas, spektaklius, 400 kvadratinių metrų erdvėje įsikūrusį mangos kvartalą bei kitus renginius įspūdingoje parodų „Tour & Taxis“ erdvėje, buvusiame centriniame muitinės pastate Briuselio širdyje.

Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos nuolatine atstovybe Europos Sąjungoje ir Lietuvos kultūros institutu.

Kultūros ministerijos informacija

Programą įgyvendina