Skaitymo metai - Naujienos:Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga įteikė 2014 m. premijas vertėjams

Naujienos

2014-05-02
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga įteikė 2014 m. premijas vertėjams


Balandžio 29 d. Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga Vilniaus paveikslų galerijoje vykusiame renginyje apdovanojo geriausius metų vertėjus.

Dominyko Urbo premija už geriausią vertimo debiutą įteikta Palestinoje gyvenančiai 31-erių vertėjai Julijai Gulbinovič. Ekspertai ją įvertino už Mate Matišić knygos „Pomirtinė trilogija“ (išleido „Aidai“, 2012) vertimą iš kroatų kalbos.

Žymaus vertėjo, redaktoriaus ir kalbininko Dominyko Urbo premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga. Premija skiriama vertėjui debiutantui už per pastaruosius trejetą metų publikuotą profesionalų pirmą arba antrą grožinės ar humanitarinės literatūros kūrinio vertimą į lietuvių kalbą. Premijos tikslas – įvertinti ir skatinti pradedančiuosius literatūros vertėjus bei sudaryti prielaidas lengviau integruotis į Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir tapti aktyviais meno kūrėjais. Premija teikiama kasmet balandžio mėnesį, minint D. Urbo gimimo metines.

Literatūros redaktoriaus premija „Auksinė lupa“ įteikta redaktorei Dianai Bučiūtei už kruopštumą, atsakingumą, puikų lietuvių kalbos subtilybių išmanymą ir norą bei gebėjimą patarti kolegoms.

D. Bučiūtė verčia iš prancūzų, anglų ir naujosios graikų kalbos. Pirmas  vertimas – S. Mirivilio „Gyvenimas kape“ („Vaga“, 1980) – buvo pirma knyga Lietuvoje, išversta iš naujosios graikų kalbos. Dirbdama „Baltų lankų“ leidykloje D. Bučiūtė suredagavo daugybę redakciniu atžvilgiu sudėtingų ir vertingų literatūros kūrinių. Tarp jų F. Sagan „Šilkinės akys“, K. Abdolah „Mano tėvo užrašų knygelė“, R. Gary „Pseudo“, S. Dali „Paslėpti veidai“, W. Faulknerio „Jeruzale, jeigu tave pamirščiau“, A. Caso „Prieš vėją“, H. Murakami „Visi Dievo vaikai šoka“, J. M. Coetzee „Barbarų belaukiant“, M. Yourcenar „Kaip tekantis vanduo“, A. Camus „Užrašų knygelės II“ ir daugelį kitų. Visos D. Bučiūtės suredaguotos knygos yra profesionaliai parengtos ir labai gerai vertinamos skaitytojų.

Nuo 2008 m. leidyklos „Vaga“ ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos kasmet teikiama „Auksinė lupa“ skiriama grožinės ir humanitarinės literatūros redaktoriui už viso gyvenimo darbą: profesionalų redagavimą, vertėjų ir redaktorių ugdymą. Premijos tikslas – pagerbti redaktorius, įvertinant jų nuopelnus literatūros kūrinio kelyje nuo autoriaus ir vertėjo iki spausdintos knygos.

Leidykla „Vaga“ premijos laureatui skiria skulptūrėlę (skulptorius Viktoras Tunkevičius), pavadintą „Auksinė lupa“, simbolizuojančią kruopštų redaktoriaus darbą.

Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos Bičiulių premija skirta Jurgitai Katkuvienei už reikšmingą indėlį į Metų verstinės knygos rinkimų projektą ir nuolatinį dėmesį gerai verstinei knygai.

Bičiulių premija skiriama asmeniui arba organizacijai, per pastaruosius vienerius metus ypač nusipelniusiems meniniam vertimui ir vertėjo profesijai. Laureatu gali tapti kritikas, žurnalistas, redaktorius, pedagogas, bibliotekininkas ar biblioteka, kalbininkas, leidykla ar leidėja ir kt. Premijos tikslas – įvertinti laureato darbą ir indėlį į literatūros vertimo meną, populiarinimą ir sklaidą.

Programą įgyvendina