Skaitymo metai - Naujienos:Lapkričio 9–15 dienomis rengiama kasmetinė Šiaurės šalių literatūros savaitė

Naujienos

2020-10-27
Lapkričio 9–15 dienomis rengiama kasmetinė Šiaurės šalių literatūros savaitė


Kai mus apgaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome drauge. Tokia yra jau trečią dešimtmetį gyvuojančios Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.

Į Šiaurės šalių literatūros savaitės garsinius skaitymus kasmet susirenka daugiau kaip 200 tūkstančių žmonių. Daugiau kaip 2000 mokyklų, bibliotekų, kitų kultūros ir švietimo organizacijų visame Šiaurės ir Baltijos šalių regione sutartą dieną tą pačią valandą organizuoja Šiaurės šalių autorių knygų skaitymus. Kasmet vis daugiau dalyvių jungiasi ir iš Lietuvos – nuo pačių mažiausių klausytojų vaikų darželiuose iki senjorų skaitytojų klubų viešosiose bibliotekose. Skaitymams tradiciškai pasiūlomos trys knygos – vaikams, paaugliams / jaunimui ir suaugusiesiems.

Šių metų Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – Šiaurės šalys ir pasaulis.

Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia visus – vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius – pamąstyti apie tai, ką reiškia būti pasaulio piliečiu, ir rasti pasaulyje savo vietą. Šiaurės šalių gyventojai nuo seno yra patyrę keliautojai ir naujų kraštų atradėjai. Šiaurės šalių gyventojų pėdsakų aptinkama daugybėje  pasaulio vietų, pradedant istoriniais radiniais, siekiančiais senuosius vikingų laikus, ir vėlesniais kultūriniais pėdsakais.

Visos šių metų skaitymams siūlomos knygos apdovanotos Šiaurės Tarybos literatūros premijomis. Tikimasi, kad šios knygos sudomins skaitytojus ir gal net paskatins papildyti skaitymus įvairiomis kitomis veiklomis.

Šių metų plakatą sukūrė iliustruotoja iš Alandų salų Anni Wikberg. Ji yra baigusi Švedų meno mokyklą Nykarleby'je, kuria pašto ženklus, reklaminę medžiagą ir iliustruoja knygas vaikams. Viena A. Wikberg iliustruotų paveikslėlių knygų praėjusiais metais nominuota Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premijai.


Skaitymai vaikams „Auštant“

Kristin Roskifte „Visi iki vieno“

„Visi iki vieno“ – šiuolaikiška paveikslėlių knyga, kurios autorė ir iliustruotoja – norvegų rašytoja Kristina Roskifte. Originalus knygos pavadinimas „Alle sammen teller“ reiškia ir skaičiavimą drauge (aritmetikos pradžiamokslis), ir tai, kad mes visi iki vieno esame svarbūs ir vertingi.

Stilizuotos knygos iliustracijos ir spalvingos žmonių figūros, puslapis po puslapio vis margiau užpildančios visą knygą. Tai ne vien knygelė apie aritmetiką. Autorė kviečia kalbėtis apie didžiuosius gyvenimo klausimus. Kiekvienas turime savo visiškai unikalią istoriją ir knygoje vaizduojamoje žmonių jūroje tai ypač ryškiai matyti. Mūsų pasaulis – begalinis žmonių ir jų istorijų margumynas. Visi turime savo vidinį ir išorinį pasaulį, mus siejantį, o kartu ir išskiriantį iš kitų kaip atskirus individus. Autorė šlovina pasaulio margumą ir žmonių skirtingybes – visa tai, ką mes patys matome savo pasaulyje, ir ką autorė atskleidžia savo knygoje.

Už šią knygą K. Roskifte 2019 m. gavo Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premiją.

Tekstą skaitymams lietuvių kalba atsisiųsti galite čia.

 

Skaitymai paaugliams ir jaunimui „Auštant“

Jakob Wegelius „Žudiko beždžionė“

Švedų rašytojo J. Wegelius knyga „Žudiko beždžionė“ kviečia į įspūdingą kelionę po visatą, kur karaliauja neišaiškinti nusikaltimai, beždžionė ir daugybė mįslingų paslapčių. Pasakojimas nukelia mus į tamsias Lisabonos uosto apylinkes, per didžiuosius vandenynus nuplukdo į istorinius prabangius indų maharadžų rūmus.

„Žudiko beždžionė“ yra garsiosios legendos apie Sally Jones tęsinys. Beždžionė Sally šį kartą pasakotojo vaidmenyje visus savo nuotykius aprašo spausdindama senovine spausdinimo mašinėle. Pasakojimas konstruojamas kaip kelionių apybraiža ir tuo pačiu detektyvas, dekoruojamas turtinga personažų galerija, kiekvienas skyrius pradedamas vaizdinga juodai balta iliustracija. Laivu Hudson Queen keliaujant po tolimuosius Rytus, kertant platumas ir pavojingas jūras, skaitytojas įtraukiamas į istorijas apie tamsiausias paslaptis, godumą ir blogį, netikėtai užsimezgusias draugystes, viltį, atleidimą ir susitaikymą.

Autorius už šią knygą 2015 m. gavo Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premiją.

Tekstą skaitymams lietuvių kalba atsisiųsti galite čia.


 
Skaitymai suaugusiesiems „Sutemų valanda“

Auður Ava Ólafsdóttir „Randai“

Jónas Ebeneseris, vidutinio amžiaus islandas, paniręs į neviltį, apimtas slogulio ir praradęs bet kokį gyvenimo džiaugsmą. Romano pradžioje jis palieka Islandijoje savo tris Gudrunas ir iškeliauja į karo nualintą šalį. Ten ketina baigti savo gyvenimą.

„Šioje mirties šalyje nebėra taip skubu numirti.“

Mirties ilgesys netikėtai ima nykti. Jónas iš naujo atranda džiaugsmą ir savo gyvenime ima regėti prošvaisčių. Atsikartojantis rando motyvas simbolizuoja žmones, miestus ir kūnus – randuotus, tačiau besitiesiančius, atstatomus, randančius naujų formų.

Islandų rašytojos Auður Ava Ólafsdóttir romanas „Randai“ yra socialrealistinis romanas, persunktas satyros. Knygos kalba tyli, o perteikiama nuotaika – įgeidinga. Tekstas taktiškai pildomas citatomis, kiekvieną skyrių puošia lyriniai intarpai. Tai knyga apie žmogų žmonių jūroje, apie kelionę tolyn nuo to, kas artima, prapulties link ir grįžimą atgal.

2018 m. autorei už šią knygą suteikta Šiaurės Tarybos literatūros premija.

Lietuviškasis knygos leidimas: Randai: romanas / Auður Ava Ólafsdóttir; iš islandų kalbos vertė Rasa Ruseckienė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019. – 207 p. – ISBN 978-609-480-121-1

Skaitymams siūlomi šie skyriai:

  • „Žmogus ir žvėris“, psl. 56–59;
  • „Priėjau konkretų savo gyvenimo tašką, kambarį numeris septyni“, psl.86–88;
  • „Po jo sparnais rasi priebėgą“, psl. 88–93.


Šiaurės šalių literatūros savaitę organizuoja asociacijų Norden sąjunga (Foreningen Norden Forbund), finansuoja – Šiaurės ministrų taryba.

Programą įgyvendina