Skaitymo metai - Naujienos:Įteikti akcijos „Metų knygos rinkimai 2008“ apdovanojimai

Naujienos

2009-02-18
Įteikti akcijos „Metų knygos rinkimai 2008“ apdovanojimai


Viskas vyksta jau tradiciškai: beveik žiemos pabaiga, paskutinė Vilniaus knygų mugės diena, baigiamasis akcijos „Metų knygos rinkimai 2008“ renginys.

Tokiomis dienomis kartais pasninga, o kartais ne. Todėl skaitytojai, tikriausiai apsidrausdami ir tarsi bandydami prisikviesti į Lietuvą daugiau sniego, daugiausiai balsavo už knygą pavadinimu „Du lagaminai sniego“. Tačiau apie viską iš pradžių.

Gal lengvas sniegas ir šaltukas, gal nuovargis, o gal nežinomi force majeure‘ai kai kuriems nominantams sutrukdė atvykti į renginį, tačiau ir tie, kurie susirinko susitikti su skaitytojais, vos tilpo Forumo scenoje. Gėlių, plojimų, ryškių foto aparatų blyksčių sulaukė Gintarė Adomaitytė, Kęstutis Kasparavičius, Urtė Uliūnė, Laima Vincė, Edita Milaševičiūtė, Rimtautas Rimšas, Andrius Jakučiūnas, Danutė Kalinauskaitė, Kęstutis Navakas, Regimantas Tamošaitis. Vaikų rašytojams dar buvo padovanoti  vaikų piešiniai, gražiai sudėti į didžiules skrynias.

Šiemet Metų knygos rinkimuose triumfavo net du Kęstučiai: Kęstutis Kasparavičius ir Kęstutis Navakas.

Metų knyga patiems mažiausiems skaitytojams buvo išrinkta Kęstučio Kasparavičiaus knyga „Sodininkas Florencijus“ (leidykla „Nieko rimto“).K. Kasparavičius – grafikas, knygų vaikams iliustruotojas ir autorius. Pirmoji šio dailininko iliustruota knyga pasirodė 1984 m., nuo tada išleista daugiau kaip penkiasdešimt jo apipavidalintų kitų autorių ir paties parašytų knygų mažiesiems. Visos K. Kasparavičiaus sukurtos istorijos – žaismingos, mokančios žvelgti į pasaulį su fantazija, neįtikėtinų, todėl įstabių siužetų. Jų veikėjai – įprasti kasdieniai daiktai, augalai, gyvūnai, kurie staiga ima ir... prakalba, pradeda skraidyti, draugauti, ginčytis ir leistis į netikėčiausius nuotykius.

Naujausia garsaus lietuvių kūrėjo K. Kasparavičiaus knyga „Sodininkas Florencijus“ – labai stilingas ir originalus kūrinys vaikams apie mažo meškinų miestelio gyvenimą. Nuostabių rožių augintojas meškinas Florencijus sukuria juodąją rožę, kuri atneša į miestelį vien tik juodas mintis ir liūdesį. Todėl sodinkas, nepasydamas to, kad rožės užsigeidė pati Meška Karalienė, užkasa savo kūrinį giliai po žeme ir taip sugrąžina miesteliui prarastą ramybę ir džiaugsmą.

Suaugusiųjų knygos kategorijoje Metų knygos titulą laimėjo Nacionalinės premijos laureato Kęstučio Navako esė knyga „Du lagaminai sniego“ (leidykla „Tyto alba“).„Du lagaminai sniego“ - septintoji Kęstučio Navako, poeto, eseisto, literatūros kritiko ir vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, knyga. Jos žanrą lengviausia apibūdinti kaip esė, nors šių esė diapazonas platus - nuo reportažo iki novelės.

„Du lagaminai sniego“ - tai tekstus siejanti metafora, kalbanti apie tai, ką gražaus su savimi nešamės ir ko tame nešuly nejučia nelieka: laiko, jaunystės, talento, meilės, žmonių, gyvybės. Kažko, kas pernelyg trapu.

Abu Kęstučiai jau patyrę rašytojai, todėl atsiimdami apdovanojimus, kuriuos įteikė Kultūros ministerijos viceministras Donatas Valančiauskas, šypsojosi ir šmaikštavo.

Jaunoji debiutantė Edita Milaševičiūtė, kurios knyga „Įsimylėjėlių stovykla“ (leidykla „Alma littera“) buvo pripažinta geriausia paauglių kategorijoje, labai jaudinosi, tačiau ne ką mažiau džiaugėsi pirmuoju savo svariu laimėjimu.

„Įsimylėjėlių stovykla“ - pirmoji Editos Milaševičiūtės knyga. Tai šmaikštus kūrinys, skirtas vidutinio ir vyresniojo amžiaus paaugliams...

Nuotykių ištroškusiems, ieškantiems savęs, tikrinantiems ribas, bandantiems draugystės ir pirmosios meilės ryšius. Knygoje aprašyti pašėlusios Ugnės nuotykiai „nelegalioje“ stovykloje šalia Čepkelių raisto. Tik dvi pirmosios vasaros atostogų savaitės, o įspūdžių, jausmų tiek daug, kad tiek išgyvenus, rodos, norėtųsi atsipūsti. Tačiau paaugliai niekada nepailsta nuo atostogų...

Kęstutis Kasparavičius taip pat buvo apdovanotas Valstybinės kalbos komisijos įsteigtu specialiuoju prizu už geriausią knygos „Sodininkas Florencijus“ kalbą. Smagu, kad mažiausiųjų knygos rašomos pačia taisyklingiausia kalba, o renginio organizatoriai palinkėjo suaugusiųjų knygų kalbai „augti“ iki tokio lygio.

Atrodo, kad skaitytojams jau nebereikia daug pasakoti, kas tai yra Metų knygos rinkimai – geriausią vaikų, paauglių ir suaugusiųjų knygą šiemet rinko net 8937 skaitytojai. Burtų keliu buvo atrinkta 20 laimingųjų balsuotojų, kurie buvo apdovanoti  „Pegaso“ knygyno dovanų kuponais.

Kauno Kazio Griniaus vidurinės mokyklos bibliotekininkės Danguolės Gudonavičienės suburta projekto „Renkame metų knygą“ iniciatyvinė grupė laimėjo puikų apdovanojimą - 1000 Lt vertės čekį pažintinei kelionei po Lietuvą. Atsiimti prizo atvyko visa linksma moksleivių kompanija.2008 m. Metų skaitytojo titulą pelnė Dalė Miknevičiūtė - Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos šeštokė.

2008 m. Metų skaitytojo titulą pelnė Dalė Miknevičiūtė. Nuotr. Astos Plechavičiūtės

Ji ne tik originaliai atsakė į klausimą: „Kodėl skaitydamas gerą knygą nesijaučiu šiam pasauliui svetimas?“, bet ir geriausiai pasirodė prieš tai vykusioje literatūrinėje viktorinoje, kurią labai šauniai ir šmaikščiai vedė vaikų literatūros žinovas Kęstutis Urba. Ji nugalėjo keturis už save vyresnius konkurentus ir surinko beveik visus taškus, kiek tik buvo įmanoma surinkti.

Asta Plechavičiūtė

Programą įgyvendina