Skaitymo metai - Naujienos:2020 metų Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatas – Liutauras Degėsys

Naujienos

2020-09-15
2020 metų Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatas – Liutauras Degėsys


Šiais metais Juozo Tumo-Vaižganto vardo premija įteikta poetui, filosofui, Vytauto Didžiojo universiteto  Filosofijos katedros vedėjui, filosofijos mokslų daktarui, doc. Liutaurui Degėsiui „už novatorišką literatūrinio meistriškumo ir aktyvaus pilietiškumo dermę publicistikoje ir eseistikoje“.

2019–2020 metais Liutauras Degėsys skyrė daug dėmesio, laiko ir jėgų Lietuvos kultūros, socialinio gyvenimo ir kitiems svarbiems procesams analizuoti ir publikuoti straipsnius įvairiuose leidiniuose. Pastarieji metai buvo sėkmingi ir pažymėti jo kituose kūrybiniuose darbuose – 2018 metais Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido jo filosofinių esė rinkinį „Apatiniai gyvenimo drabužiai“, 2020 metais Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido romaną „Lengva nebus“.

Juozo Tumo-Vaižganto premiją 2002 metais, minėdamos Lietuvių rašytojų ir žurnalistų sąjungos 80-metį, įsteigė Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija. Premija skiriama lietuvių rašytojui arba žurnalistui (pamečiui) už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dvejų kalendorinių metų kūrybą.

Šiemet premijai buvo pristatyta dvylika kandidatų:

1. Vytautas Bagdonas – knyga „Susitikimai su Vaižgantu“ (Utenos Indra, 2019).

2. Liutauras Degėsys – už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos dermę, vertinant praėjusių dvejų kalendorinių metų kūrybą.

3. Povilas Sigitas Krivickas – 2018–2020 metais skelbti kūriniai popierinėje ir elektroninėje žiniasklaidoje.

4. Dovydas Pancerovas ir Birutė Davidonytė – knyga „Kabinetas 339“ (Alma littera, 2019).

5. Vytautas Žeimantas – esė knyga „Gimtuoju dvasingu žodžiu“ (V. Žeimantas, 2020).

6. Arnas Ališauskas – „Kostas“ (knyga apie Kostą Smoriginą) (Tyto alba, 2020).

7. Vytautas Čepas – dokumentinis romanas „Siena“ (Tyto alba, 2019).

8. Birutė Jonuškaitė – knyga „Laikas ir likimai“ (Homo liber, 2019).

9. Petras Panavas – knyga „Trys broliai, juodvarniais lakstantys“ (Utenos Indra, 2018).

10. Sondra Simanaitienė – knyga „Iškamšų kontora“ (Kitas takas, 2018), (taip pat už darbą su Agnijos Šeiko šokio teatru ir su kitomis teatrinėmis grupėmis.

11. Aidas Kelionis – knyga „Druskų kambarys“ (Homo liber, 2020).

12. Leonas Peleckis-Kaktavičius – už almanacho „Varpai“ (Nr. 40–43) sudarymą ir leidybą bei tris knygas: „Aš – lyderis (2018), „Šuns plaukai“ (2019) ir „Raudona kėdė fontano viduryje“ (2020, visas išleido Neoprintas).

Laureatą išrinko komisija, kurią sudarė šeši nariai: nuo Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos – Audronė Nugaraitė, Jonas Staselis ir Gerimantas Statinis; nuo Rašytojų sąjungos – Jurgita Jasponytė, Gediminas Kajėnas ir Danielius Mušinskas.

Vaižganto premija teikiama kasmet Malaišiuose (Anykščių r.) minint J. Tumo-Vaižganto gimtadienį. Laureatui įteikiamas diplomas, dailininko Stasio Leono Makaraičio sukurtas specialus medalis ir simbolinė 300 eurų premija.

Šiemet premija buvo teikiama jau devynioliktąjį kartą. Premijos laureatais yra tapę rašytojai Loreta Jastramskienė, Donatas Petrošius, Gintautas Iešmantas, Rimantas Vanagas, Gintarė Adomaitytė ir kiti.

Programą įgyvendina