Skaitymo metai - Naujienos:Bukerio premija skirta Džulianui Barnsui

Naujienos

2011-10-20
Bukerio premija skirta Džulianui Barnsui


Prestižinė Bukerio (The Man Booker Prize) premija šiais metais atiteko britų rašytojui Džulianui Barnsui (Julian Barnes). Garbingas apdovanojimas skirtas už romaną „Pabaigos nuojauta“ (The Sense of an Ending).

Skelbdama laureatą vertinimo komisijos pirmininkė Stella Rimington sakė, kad šią ploną knygelę galima skaityti kelis kartus ir gyrė Dž. Barnso stilių. „Tai nuostabiai gražiai parašyta knyga, knyga, kalbanti XXI amžiaus žmogui“, sakė S. Rimington. Pasak ekspertės, ši knyga pažymėta „klasikinės anglų literatūros žyme“ ir dar kartą pakartojo, jog romanas – „puikiai parašytas, subtiliai parinkti siužeto vingiai, o kiekvienas perskaitytas puslapis atveria naujas prasmių gelmes“.

Kūrėjas 150 puslapių romane „The Sense of an Ending“ pasakoja apie pusamžį vyrą, kuris ieško savo prarastos jaunystės atspindžių. Pagrindinis knygos veikėjas Tony‘s Websteris – išsiskyręs pusamžis vyras, gyvenantis pagal griežtą dienotvarkę. Jis – tikras nuoboda. Gyvenimas įgauna naujų spalvų, kai gautas advokato laiškas paskatina prisiminti mokyklos laikus.

Šiemet trumpajame sąraše taip pat buvo kanadiečių rašytojo Patricko deWitto „Broliai Sistersai“ (The Sisters Brothers), kanadietės Esi Edugyan „Negrynakraujo bliuzas“ (Half Blood Blues) ir britų rašytojo Stepheno Kelmano „Žargonas“ (Pigeon English).

Dž. Barnsas (g. 1946) – garsus šiuolaikinis britų rašytojas, žurnalistas, eseistas, už savo kūrybą apdovanotas gausybe literatūrinių premijų. Tarp apdovanojimų galima būtų paminėti tokias prestižines premijas kaip Somerseto Maughamo premija (1981), E. M. Forsterio premija (JAV, 1986), Grinzane Cavour premija (Italija, 1988), Medičių ir Prix Fémina premija (1995), Austrijos valstybinė premija už Europos literatūrą (2005), Britų knygos premija už geriausią metų knygą (2006), Britanijos tautų sandraugos rašytojų premiją (Eurazijos regionas) už geriausią knygą (2006).

Anksčiau autorius jau buvo tris kartus (1984, 1986 ir 2005) nominuotas Bukerio premijai. Jo kūriniai išversti į daugiau kaip dvidešimtį pasaulio kalbų. Į lietuvių kalbą išversti du Dž. Barnso romanai: „Flobero papūga“ (Baltos lankos, 2011) ir „10 ½ pasaulio istorijos skyrių“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2006).

Kritikai Dž. Barnsą vadina „britų literatūros chameleonu“, „idėjų romano renesanso architektu“, jo prozai būdingas pasakojimo žaismingumas, intelektualumas, autentiškumo bei tiesos paieškos, ji lyginama su Italo Calvino ir Milano Kunderos kūriniais.

Kasmet teikiama Bukerio premija laikoma vienu iš garbingiausių literatūros apdovanojimų pasaulyje. Ši 1969 metais įsteigta premija skiriama Tautų Sandraugos šalių arba Airijos Respublikos rašytojui už geriausią anglų kalba parašytą grožinę knygą. Premija, kurios piniginė išraiška 50 tūkst. svarų (197 tūkst. litų), garantuoja laureatui staigią pasaulinę šlovę bei aukščiausias vietas bestselerių sąrašuose.

2010-aisiais Bukerio grožinės literatūros premija buvo paskirta britų rašytojui Howardui Jacobsonui (Hovardui Džeikobsonui) už satyrinį romaną „Finklerio klausimas“ (The Finkler Question).

Tarp ankstesnių laureatų yra Salmanas Rushdie, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood, Benas Okri, Thomas Keneally ir kiti.

Programą įgyvendina