Skaitymo metai - Naujienos:Paskelbti Amerikos bibliotekų asociacijos apdovanojimų laimėtojai

Naujienos

2021-02-03
Paskelbti Amerikos bibliotekų asociacijos apdovanojimų laimėtojai


Amerikos bibliotekų asociacija (ALA) sausio pabaigoje tradiciškai paskelbė apdovanojimų laimėtojus už reikšmingiausius kūrinius vaikams ir jaunimui. Tarp jų – ir Niuberio bei Kaldekoto medalių laimėtojai, taip pat bibliotekininkės Mildred L. Batchelder vardo apdovanojimas.

2021 m. Niuberio medalio laimėtoja tapo Tae Keller knyga „Kai pagauni tigrą“ (orig. „When You Trap a Tiger“).

Šis magiško realizmo šedevras yra meilės, netekties ir vilties istorija, atgaivinanti Korėjos tautosaką. Pagrindinė veikėja mergaitė Lily per savo korėjiečių kilmės močiutės Halmoni pasakas supranta, kad pasakojimais mes galime pasidalinti savo praeitimi ir formuoti savo ateitį. Keller knyga gali padėti skaitytojams atrasti tigrą savyje, suvokti vidinę jėgą ir drąsą. 

Kartu su pagrindiniu apdovanojimu paskelbtas ir 2021 m. Niuberio medalio Garbės sąrašas. Šiemet į jį pateko penkios knygos:

  • Christina Soontornvat „All Thirteen: The Incredible Cave Rescue of the Thai Boys’ Soccer Team(liet. „Tryliktukas: neįtikėtinas Tailando berniuko futbolo komnados išsigelbėjimas iš urvo“);
  • Carole Boston Weatherford „BOX: Henry Brown Mails Himself to Freedom“. (liet. „Dėžė: Henris Brownas išsiunčia save į laisvę“);
  • Kimberly Brubaker Bradley „Fighting Words“ (liet. „Kovojantys žodžiai“);
  • Erin Entrada Kelly, iliustravo Erin Entrada Kelly ir Celia Krampien „We Dream of Space“ (liet. „Mes svajojam apie kosmosą“);
  • Christina Soontornvat „A Wish in the Dark“ (liet. „Svajonė tamsoje“).

Niuberio medalio laimėtoją – reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per pastaruosius metus išleistą Amerikoje, kasmet renka Amerikos bibliotekų asociacija. Tai pirmasis pasaulyje vaikų knygų apdovanojimas,  įsteigtas 1922 m. ir yra pavadintas XVIII amžiaus Anglijos leidėjo Džono Niuberio (John Newbery) vardu. Njuberio medalis – trokštamiausias literatūrinis Amerikos apdovanojimas už vaikų knygas.

Viso pasaulio vaikų literatūros leidėjams Niuberio medalis yra svarbus orientyras ieškant vertingos literatūros vertimams. Į lietuvių kalbą yra išversta nemažai šia premija apdovanotų kūrinių: Hju Loftingo „Daktaro Dolitlio didžiausioji kelionė” bei Dhano Mukerdžio „Margakaklis, vieno karvelio istorija”, Meinderto de Jongo „Gandralizdis ant stogo”, Skoto O’Delo „Mėlynųjų delfinų sala”, Katerinos Paterson „Tiltas į Terabitiją”, Katherine Applegate „Tas vienintelis Aivenas“, Neil Gaiman „Kapinių knyga“, Kate DiCamillo „Pasaka apie Desperą“, Louis Sachar „Duobės“, Lois Lowry „Siuntėjas“, Kelly Barnhill „Mergaitė, atsigėrusi mėnulio“ ir kt.

2021 m. Kaldekoto medalio laimėtoju tapo Carole Lindstrom  parašyta ir Michaela Goade iliustruota paveikslėlių knyga „We Are Water Protectors“ (liet. „Mes esame vandens saugotojai“).

Knygoje pasakojama apie Ojibwe, Amerikos čiabuvę merginą, kovojančią su „Dakota Access“ naftos vamzdynu. Šioje knygoje naftotiekis, apraizgęs indėnų žemę, tapatinamas su juodąja gyvate, kuri nuodija vandenis.  Ryškiose, gyvose Michaelos Goade akvarelėse pabrėžiamas vandens sakralumas, kurį sustiprina Carole Lindstrom tekstas.

Ši knyga – tai raginimas veikti, telkti bendruomenę kartu saugoti Žemę ir jos turtus nuo korumpuotų bendrovių. Įvairūs simboliai, pasikartojantys gėlių motyvai, išskirtinės spalvos, šviesi atmosfera – visa tai naudojama jauno ir drąsaus personažo, kuris kovoja su žiauria gyvenimo realybe, kūrimui. Skaidrių spalvų M. Goade akvarelės nuostabiai apipavidalina kiekvieną puslapį.

Kartu su Kaldekoto medalio laimėtoju paskelbtas ir Kaldekoto Garbės sąrašas. Į jį įtrauktos keturios paveikslėlių knygos:

  • Zetta Elliott, Noa Denmon „A Place Inside of Me: A Poem to Heal the Heart“ (liet. „Vieta manyje: eilėraštis širdžiai gydyti“);
  • Irene Latham & Karim Shamsi-Basha, Yuko Shimizu „The Cat Man of Aleppo“ (liet. „Alepo katinų globėjas“);
  • Cozbi A. Cabrera „Me & Mama“ (liet. „Aš ir mama“);
  • Deborah Underwood, Cindy Derby „Outside In“ (liet. „Išorėje“).

Kaldekoto medalis – svarbus ir plačiai kaip ir Niuberio medalis žinomas apdovanojimas. Juo įvertinamos geriausios per metus JAV išėjusios paveikslėlių knygos. 

Pirmasis Kaldekoto medalis buvo įteiktas 1938 m. Viena garsiausių šiuo medaliu apdovanotų  knygų yra Moriso Sendako sukurta „Kur gyvena pabaisos“ (angl. „Where the Wild Things Are“). Knyga išversta į lietuvių kalbą.

2021 m. Batchelder apdovanojimą pelnė italų rašytojo Giannio Rodario knyga „Pasakos telefonu“ (orig. „Favole al telefono“), iliustruota Valerio Vidali.

Ši knyga pirmą kartą buvo išleista Italijoje 1962 metais, Lietuvoje jos vertimas sulaukė nemažai pakartotinių leidimų, tačiau JAV į anglų kalbą išverstos pasakos pasiekė tik 2020 metais. Nuo šiol ne tik Europos jaunieji skaitytojai galės susipažinti su 67 trumpomis ir linksmomis Giannio Rodario nonsenso bei absurdo stilistikos pasakėlėmis, kurias keliaujantis prekeivis kiekvieną vakarą telefonu seka savo toli namuose likusiai dukrelei.

2021 m. Garbės Batchelder apdovanojimą pelnė prancūzų rašytojos Julia‘ios Billet knyga „Catherine’s War“ („Katerinos karas“), iliustruota Claire Fauvel. Prancūzijoje knyga išleista 2017 m.

Mildred L. Batchelder apdovanojimas įsteigtas, kad paskatintų JAV leidėjus publikuoti ir ne anglų kalba sukurtas knygas. Jį Amerikos bibliotekų asociacija kasmet teikia už geriausią knygą vaikams, per pastaruosius metus išverstą į anglų kalbą ir išleistą JAV. Bibliotekininkė Mildred L. Batchelder nuo 1936 m. buvo Amerikos bibliotekų asociacijos vaikų knygų ambasadorė ir skatino geriausios vaikų literatūros vertimus.

2019 m. Batchelder apdovanojimu buvo įvertintas ir lietuvių autorių – Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės – knygos „Laimė yra lapė“ vertimas į anglų kalbą.

Daugiau apdovanojimų galite rasti Amerikos bibliotekų asociacijos interneto svetainėje.
 
 

Programą įgyvendina