Skaitymo metai - Naujienos:Malonus susitikimas

Naujienos

2018-01-22
Malonus susitikimas


Tryliktą kartą vykstančiais Metų knygų rinkimais siekiama skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

Vos paskelbiamas nominuotų knygų sąrašas vaikams, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos bibliotekos vedėja susitinka su pradinukais. Mokinukai, susirinkę gimnazijos skaitykloje, o kartais ir savo klasėse, skaito knygas, jas aptaria, o vėliau mažieji kuria knygoms iliustracijas. Taip mokiniai supažindinami su knygomis ir skatinami jas pamilti.

Šiemet kartu su dailės mokytoja Svetlana Raugiene penktokai ir šeštokai kūrė knygų skirtukus pagal Ilonos Ežerinytės knygą „Šunojaus diena“. Galbūt atrodytų, kad  mokiniai jau per dideli šiai knygai, bet, baigę ketvirtą klasę, jie visi gavo dovanų būtent „Šunojaus dieną“. Šias knygeles jiems dovanojo fondas „Švieskime vaikus“, kurio steigėjai yra Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis.


Mūsų gimnazija laimėjo konkursą ir todėl galėjome pasikviesti į svečius vieną autorę, kurios dvi knygos buvo nominuotos 2017 metų knygos rinkimams.

Sausio 15 dieną sulaukėme viešnios. Dusetų Kazimiero Būgos viešojoje bibliotekoje susirinkę mokiniai pasitiko rašytoją Iloną Ežerinytę. Laukdami rašytojos, mokiniai ne tik perskaitė knygą, bet ir paruošė inscenizacijas pagal knygą „Šunojaus diena“. Trečių ir ketvirtų klasių mokiniai savo kūrybingumu nustebino autorę ir sulaukė daug šiltų padėkos žodžių.

Per kitą pamoką su rašytoja susitiko penktų bei šeštų klasių mokiniai. I. Ežerinytė, kalbėdama su jaunesniaisiais, plačiai papasakojo apie knygos „Šunojaus diena“ iliustracijas. Ji paaiškino, kodėl dailininkas Raimondas Gnižinskas šiai knygutei parinko niūrokas spalvas. Pasirodo, kad vaikai labai judrūs, aktyvūs, nes aplink daug ryškių, nenatūralių spalvų, jos dirgina vaikų akis. Todėl knygoje nerasime akis rėžiančių spalvų. Taip pat atskleidė, kad knyga kilo iš būtinybės. Pirmąją pasaką apie Adelę moteris parašė kaip dovaną draugės dukrytei. Antrąją pasaką rašė apie berniuką Dovydą jau paprašyta. O trečioji pasaka gimė rašytojai nuobodžiaujant draugės bute, prižiūrint kates ir besiklausant klasikinės muzikos. Visos trys pasakos kupinos gerumo ir išminties, nestokojančios humoro apie sužmogintus gamtos gyvius ir jų santykius su „tikrų“ žmonių pasauliu.
 


Po pertraukos rašytoja susitiko su vyresniaisiais mokiniais. Ji kalbėjo apie antrąją nominuotąją knygą paaugliams „Sutikti eidą“. Knygoje vaizduojama gana tikroviška, pažįstama pagrindinės veikėjos paauglės Algės būsena. Autorė derina realizmą ir fantastiškumą ir kviečia skaitytoją pastebėti, pažinti, deramai įvertinti šalia esantįjį. Išklausiusi ir devintokių nuomonių apie šią knygą, ji pristatė naują, visai neseniai išleistą  knygą „Verksnių klubas“.

Susitikimai buvo labai malonūs, nes rašytoja savo iškalba prikaustė kiekvieną klausytoją, retkarčiais šmaikščiai pajuokaudama.
 


Reikia nepamiršti, kad lietuviai rašytojai ne ką prastesni už užsienio. Tad skaityme daugiau mūsų gimtąja kalba rašančiųjų knygų, juk nei vienas žodis nebus „perėjęs“ per vertimo procedūras. Bus toks, kokį parašė autorius. Taip pat, pasinaudodama iš I. Ežerinytės lūpų girdėtais žodžiais, paraginsiu kiekvieną skaityti ir balsuoti už labiausiai patikusią knygą. Ir būtinai perskaitykite daugiau nei vieną knygą, kad jūsų balsų atidavimas būtų teisingai parinktas.

Vismantė Sinkevičiūtė,
Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos II g. kl. 

Programą įgyvendina